Zvonik u obnovi nakon 73 godine, na lukovicu bakar
U starim gredama otkriveni su geleri njemačkih granata iz 1945. godine
ČAĐAVICA
Odlukom o dodjeli financijskih sredstava za programe zaštite i očuvanja nepokretnih kulturnih dobara, koju je ministrica kulture i medija Nina Obuljen Koržinek donijela 29. veljače ove godine nakon provedenog javnog poziva za predlaganje javnih potreba u kulturi RH, odobreno je sufinanciranje 577 programa ukupne vrijednosti 21.661.329 eura. Tom odlukom za konstrukcijsku i građevinsku sanaciju župne crkve u Župi sv. Petra Apostola u Čađavici odobreno je 150.000 eura.
Ta gotička crkva najstarija je crkva ovog dijela Slavonije i dragocjeni je spomenik kulture, a prvi put spominje se u popisu crkvenih objekata Zagrebačke nadbiskupije 1334. godine kao "ecclesia sancti Martini de Zagoch". Pretpostavlja se da je ta kapelica sv. Martina bila crkva u Čađavici, jer se i mjesto, tada u Vaščanskom dekanatu, zvalo Zagocha. Pišući svojevremeno o povijesti svoje župe, vlč. Valentin Halić navodi kako je najvjerojatnije crkva u tursko doba prepuštena zubu vremena i pretrpjela teška oštećenja, a obnova i dogradnja započela je nakon odlaska turskih osvajača. Godine 1684. u Čađavici je ustanovljena samostalna Župa sv. Petra apostola, a 1759. započela je obnova crkve u baroknom stilu. Ta je obnova trajala do 1778. godine, kada je dozidan zvonik i izgrađen župni stan, a crkveni toranj dozidan je 1851. godine. Nijemci su s nekoliko topovskih granata 6. siječnja 1945. pogodili toranj i krov crkve, a nastala oštećenja popravljena su 1951. godine zalaganjem vjernika i svećenika Ivana Mihalića i Bože Vukoje. Godine 1980. obnovljeno je krovište i postavljen je novi gromobran, 1983. na toranj je postavljen novi križ, a krovište crkve ponovno je obnovljeno prvih godina ovoga stoljeća.
Sjeverni dio slatinskoga područja, kome pripada i Čađavica, 13. srpnja 2023. u predvečernjim satima zahvatilo je olujno nevrijeme praćeno jakom kišom i krupnim ledom. Tada je ponovno na župnoj crkvi u Čađavici oštećeno krovište, a srušen je i križ na zvonku.
– Više od 150 crjepova bačeno je s krova, neki su pomaknuti, oštećena je konstrukcija zvonika s jabukom i križem, pa smo tada morali sanirati ta oštećenja. Donje nosive grede lukovice zvonika i prije toga nevremena desetljećima su nakišnjavale, ali upravo je to nevrijeme pokrenulo i sadašnju rekonstrukciju i obnovu gornjeg dijela, kape ili lukovice zvonika, u dogovoru s Požeškom biskupijom i Općinom Čađavica – rekao nam je župnik, vlč. Stjepan Vuk.
Ove godine cijela dotrajala konstrukcija zvonika bit će obnovljena. Zato je lukovica zvonika skinuta i radnici tvrtke Krovopokrivač Lukač iz Virovitice vlasnika Zlatka Lukača rade na njezinoj obnovi. Majstori koji obavljaju taj posao prilikom zamjene starih greda otkrili su u njima gelere granata iz 1945. godine, dokaz što je sve taj toranj proživio. Projektom je predviđeno da lukovica bude obložena kvalitetnim titan-cink limom, ali je u dogovoru s projektantom, konzervatorom i izvođačem radova dogovorena bakrena obloga. Ona je nešto skuplja, ali troškovi će biti pokriveni zahvaljujući dodatnim sredstvima Općine Čađavica i prilozima vjernika. Sredinom studenoga “pomlađeni” zvonik župne crkve u Čađavici zasjat će novim sjajem.