Tromjesečna Tonka najmlađa u mimohodu 59. Vinkovačkih jeseni
Najveća hrvatska, i europska, manifestacija tradicijske kulture okupila je čak 62 folklorne skupine, 30 zaprega i 68 konjanika
Vinkovačkim ulicama i trgovima - Zvonimirovom, Trgom bana Šokčevića, Dugom i Genscherovom do Slavonskog sokaka i Trga Vinkovačkih jeseni - u sunčano nedjeljno prijepodne prošao je svečani mimohod 59. Vinkovačkih jeseni s revijom konjskih zaprega i konjanika. Zablistalo je još jedanput sve ono blago bogatih i raznovrsnih narodnih nošnji i običaja, čula se izvorna pjesma i instrumenti, pocikivanje i topot gizdavih lipicanaca. Najveća hrvatska, ali i europska, manifestacija tradicijske kulture okupila je u mimohodu sudionika ovogodišnje jesenske svečanosti 62 folklorne skupine i gotovo 3000 sudionika, 30 zaprega i 68 konjanika.
Svečani mimohod otvorio je gradonačelnik Vinkovaca Ivan Bosančić.
- Danas kuca hrvatsko srce gdje će biti prikazano ono najljepše što hrvatski narod može pokazati, a to je pjesma, prekrasne nošnje, ali i zajedništvo koje će sigurno obilježiti 59. Vinkovačke jeseni. Nadam se da ćete uživati i zabaviti se te zapjevati pa kroz pjesmu želim reći da mimohod 59. Vinkovačkih jeseni krene – rekao je gradonačelnik i predsjednik Organizacijskog odbora 59. Vinkovačkih jeseni Ivan Bosančić.
U prethodnici je bilo devet grupa, među kojima i kuburaši, zvončari, kandžijaši, Vinkovački šokački rodovi, zastave su nosile čaje, a grbove pobjednici mikanovačke priredbe Mladost i ljepota Slavonije, pojašnjava koordinator mimohoda Ivan Lion.
Orila se pjesma središnjim gradskim ulicama, plesali su i pjevali i mladi i stari. I dio svoga bogatog nasljeđa pokazali pred brojnim gledateljima na glavnoj pozornici.
Najmlađa sudionica ovogodišnjeg mimohoda bila je tromjesečna Tonka Cerančević iz Ivankova koja je uživala u naručju svoje majke.
- Cijela je obitelj, od mame, tate do braće i sestara, od malih nogu u folkloru, pa mi je čast što i mi svoju djecu možemo učiti o tradiciji i običajima – kaže Tonkina mama.
Nakon godinu dana na velika vrata vratile su se zaprege i konjanici, koji su prikazali snagu i eleganciju najplemenitije životinje, kao i ljepotu zaprega.
- Mimohod i općenito Vinkovačke jeseni od velike su važnosti za hrvatski narod kako bi čuvali bogatstvo koje imamo. Prije sam bila aktivan sudionik i član KUD-a, a sada u Vinkovačkim jesenima uživam kao posjetitelj i promatrač – kaže Jasminka iz Berka, a folkloraši, sudionici mimohoda, ističu kako se rado odazivaju i dolaze u Vinkovce na Jeseni, a nadaju se da će tako biti i u budućnosti.
Nakon mimohoda na glavnoj je pozornici održan drugi dio Državne smotre izvornoga hrvatskog folklora, gdje je nastupilo 9 folklornih skupina, za večernji je dio predviđeno prestavljanje 12 skupina. Na toj smotri predstavilo se ukupno 36 skupina, među kojima 33 gostujuće. Iz svih krajeva Hrvatske pristiglo je 25 skupina, a iz dijaspore njih 8 - četiri iz BiH, dvije iz Njemačke, po jedna iz Austrije i Srbije.