Ljubavni zov odjekuje Baranjom: Rika jelena privlači i goste iz inozemstva
Skupna ljubitelja prirode iz Austrije riku je slušala više puta, kažu u Kopačkom ritu. Pred visokom vodom divljač se povlači
Baranja, kraj između Dunava, Drave i Mađarske, poznata je po gastronomiji, dobrim vinima i provodu, ribolovnim vodama, prekrasnoj prirodi… Uz bok spomenutom zasigurno treba uvrstiti i lov. Lovne površine prostiru se na tisuće četvornih kilometara, a po lovačke trofeje u Baranju se stiže iz cijeloga svijeta. Posebno je cijenjeno rogovlje našeg najvećeg sisara - jelena. Jelenima Baranja obiluje, premda je broj grla smanjen nakon što su sjeverni susjedi sklopu borbe protiv ilegalnih imigranata postavili ''žilet-žicu'', koja je presjekla vjekovne migracije jelenske i ostale divljači iz Mađarske u Hrvatsku i obrnuto.
Organizirano slušanje
U tijeku je posebna prirodna pojava - rika, "ljubavni zov" jelena, koji je bučan i čuje se nadaleko, pa neupućene može i uplašiti. Dojmljive zvukove moguće je organizirano slušati u Kopačkom ritu. ''Doživite jedinstveno iskustvo i u društvu iskusnog djelatnika Parka poslušajte riku jelena izbliza. Broj sudionika je ograničen, a mjesto je potrebno rezervirati nekoliko dana unaprijed'', poručuju iz JUPP-a Kopački rit, naglašavajući kako je jelen obični najveća životinja na području rita.
- Izvrsno pliva, ponekad i preko Dunava, i naviknut je na poplavne vode. U Kopačkom ritu ima hrane u izobilju, od sočnog korijenja lopoča, preko trske, do žirova. Najčešće ga se može vidjeti u sumrak, kada radi ispaše izlazi na livade i barske površine. Zimi se hrani vrbom i ostalom drvenastom vegetacijom. Ženke jelena, košute, žive u većim krdima u kojima same odgajaju telad i čuvaju ih sve do njihove treće godine, dok mužjaci veći dio godine žive sami ili u manjim grupama od po nekoliko mlađih mužjaka. Ljubavna rika jelena najčešće počinje krajem kolovoza i završava početkom listopada. U to vrijeme čitavo područje odzvanja glasnom rikom jelena. Mužjaci, koji imaju svoj ''harem'' od nekoliko košuta i teladi koje čuvaju od ostalih mužjaka, međusobno se bore, natječu i zavode ženke. Jedna od taktika zavođenja je i ukrašavanje rogova granjem i travom - objašnjavaju.
Rikanjem se mužjaci i odmjeruju, jer intenzitet glasanja pokazuje snagu i kondiciju. Inače, veliki mužjak može dosegnuti dva i pol metra dužine i metar i pol visine. Veliki su primjerci teški i 300 kilograma. Dugačkim nogama može brzo i dugo trčati, a to mu je potrebno zbog lovaca i grabežljivaca. Snažnih tetiva i mišića, lako može skočiti i u trenu nestati u vegetaciji. Kako se jeleni kreću među vegetacijom, boja njihova krzna ne ističe se. U toplom i vegetacijskom dijelu godine dlaka mu je hrđavo crvena.
Signal lovcima
Vrijeme rike jelena signal je i za lovce, koji najveće primjerke love upravo tada. Kako ističe Ivan Kapoši, predsjednik LD-a Belje iz Duboševice, koje gospodari s približno 4000 hektara lovišta, sezona lova na jelensku divljač otvara se 16. kolovoza.
- U ovo su vrijeme najbolji odstrjeli, jer jelen tada na neki način nije normalan. Ne zanima ga hrana, već samo ženke, pa znaju smršavjeti i po 40-ak kilograma - kaže, dodajući kako njegovo društvo u lovnogospodarskoj osnovi ima 13 jelena (toliko ih mogu odstrijeliti, nap. a.). Teško mu je reći koliko je jelena na području njegovog LD-a budući da se skrivaju po šumama i među usjevima, a kada usjevi budu skinuti, sele se u druge krajeve, prema Branjini i Popovcu. Potvrđuje kako je njihov broj smanjen zbog postavljanja "žilet-žice", ali dodaje kako je Baranja i dalje nadaleko poznata upravo po jelenskoj divljači.
Pozivu iz JUPP-a Kopački rit odazivaju se brojni posjetitelji, ne samo iz Hrvatske već i iz inozemstva.
- Skupna ljubitelja prirode iz Austrije riku je slušala nekoliko puta, što dovoljno govori koliko su oduševljeni - kaže Ružica Marušić, voditeljica Odsjeka za prihvat i edukaciju posjetitelja JUPP-a.