Čelnici Ministarstva i HIŠ-afoto: Ministarstvo poljoprivrede

Čelnici Ministarstva i HIŠ-a

Ministarstvo poljoprivrede
MINISTAR DABRO S PREDSTAVNICIMA HIŠ-a

Za pomoć u suši teško stradalim proizvođačima repe, aktivirat će se sredstva iz EU kriznog fonda

Proizvodnja repe od strateškog je interesa za RH, i učinit ćemo sve da spriječimo daljnje propadanje industrije šećera, rekao je Dabro

Potpredsjednik Vlade RH i ministar poljoprivrede, šumarstva i ribarstva Josip Dabro održao je sastanak s predstavnicima Hrvatske industrije šećera u nazočnosti državnih tajnika Marinka Belje i Tugomira Majdaka, a ključna tema sastanka je bila iznalaženje modela potpore za ublažavanje učinaka katastrofalne elementarne nepogode koja je pogodila proizvođače šećerne repe u Vukovarsko-srijemskoj i Osječko-baranjskoj županiji.

Ministar Dabro i državni tajnik Beljo, podsjećamo, i proteklog su se petka na terenu, u vinkovačkom kraju, sastali s proizvođačima šećerne repe i predstavnicima HIŠ-a, i tom je prilikom razgovarano o padu proizvodnje šećera u RH. Proizvođači su ih upoznali s problemima s kojima se suočavaju zadnjih godina, od klimatskih promjena, oscilacija cijena šećera i ukidanja proizvodnih kvota, te su upozorili na to da je industrija šećera u teškoj situaciji i da očekuje pomoć kako bi se ublažila trenutna situacija te nastavila daljnja proizvodnja. Ministar je tada najavio radni sastanak koji je u srijedu i održan u Zagrebu. "Cilj nam je očuvati proizvodnju i preradu šećerne repe u RH. U okvirima naših nadležnosti, kao i zahtjevom za aktiviranjem EU kriznog fonda, učinit ćemo sve što možemo da spriječimo daljnje propadanje industrije šećera", rekao je ministar Dabro.

Josip Dabro i Tugomir Majdakfoto: Ministarstvo poljoprivrede

Josip Dabro i Tugomir Majdak

Ministarstvo poljoprivrede

Na sastanku je naglašeno kako je proizvodnja šećerne repe od strateškog interesa za RH i u interesu je Vlade RH njezino očuvanje, te je potrebno, uz zajedničku suradnju, iznaći rješenja kako pomoći proizvođačima. Prema podacima HIŠ-a, privremena proizvodnja šećerne repe u proizvodnoj 2023./2024. godini manja je u odnosu prema prethodnoj za 27,6 posto. Prošle godine je proizvodnja šećera bila rekordno niska - najniža u zadnjih 20 godina. Kako bi se smanjio ovaj negativan trend u sektoru šećera u RH te povećale ukupne površine pod šećernom repom, Ministarstvo je izradilo Program potpore za proizvođače šećerne repe za razdoblje od 2023. do 2027. godine. Prema podacima Agencije za plaćanja u poljoprivredi, ribarstvu i ruralnom razvoju, u okviru ovoga Programa, potporu je u 2023. godini ostvarilo 319 korisnika u ukupnom iznosu od 1.299.848,00 eura.

Predstavnici HIŠ-a na radnom sastankufoto: Ministarstvo poljoprivrede

Predstavnici HIŠ-a na radnom sastanku

Ministarstvo poljoprivrede

"Što se tiče elementarne nepogode, razmišljanje je kako je jedan od najpogodnijih okvira Krizna rezerva unutar sredstava Zajedničkog proračuna EU za hitne intervencije u poljoprivredi i pomoć poljoprivrednicima. U tom će smislu biti jako važno da se čim prije reagira i uputi formalni zahtjev za dobivanje sredstava kao pomoć teško stradalim proizvođačima šećerne repe u dvije županije u kojima je 90 posto hrvatske proizvodnje. Osim toga, važno je razmotriti i ostale mehanizme koji eventualno mogu pomoći u rješavanju ove problematike", naglasili su predstavnici Hrvatske industrije šećera. Naveli su da je od ključne važnosti oslobađanje obveze referentnog prinosa za šećernu repu u 2024. godini, kao uvjeta za proizvodno vezana plaćanja (PVP) u dvije županije koje su pogođene katastrofalnom elementarnom nepogodom, te mogućnost korištenja preparata SAFARI na šećernoj repi u 2025. godini. Zahtjev za njegovim korištenjem formalno je dostavljen dostavljen Ministarstvu 29. svibnja ove godine i već je u postupku rješavanja.

16.08.2022., Osijek - Kopacki rit - Susa je ove godine izazvala velike gubitke na usjevima. Photo: Dubravka Petric/PIXSELL
PIXSELL

"Proizvođači šećera doživjeli su velike gubitke uslijed suše i trenutno svjedočimo jako lošoj situaciji. Želimo pomoći svim proizvođačima i pokušat ćemo naći kratkoročna rješenja kako bismo spasili našu proizvodnju, a kroz određen vremenski period i konačna rješenja za proizvođače šećerne repe", zaključio je ministar Dabro.