Država će u Vukovaru graditi stanove i ukloniti Batine vile
Ministarstvo u Ulici Ive Tijardovića, gdje su prehodno izgrađene tri zgrade
VUKOVAR
Potpredsjednik Vlade i ministar prostornog uređenja, graditeljstva i državne imovine Branko Bačić prošloga je tjedna posjetio Vukovar i sastao se s gradonačelnikom Ivanom Penavom, a ako je suditi po izjavama koje su dali nakon radnog sastanka, to će ministarstvo u nadolazećim mjesecima sudjelovati u rješavanju brojnih problema u gradu na Dunavu.
Uz potpisivanje ugovora za izradu prostornih planova nove generacije, ugovora za energetsku obnovu OŠ Blage Zadre, ugovora o darivanju nekretnina Gradu u svrhu građenja spojne ceste i sporazuma o dodjeli 9 državnih stanova, Bačić i Penava razgovarali su o mogućnosti rješavanja više važnih tema.
Stambena problematika
Bačić je naglasio kako je jedna od njih rješavanje projekata državne imovine te je dogovoreno rješavanje 24 lokacije koje su u državnom vlasništvu, a od posebnog su interesa za Vukovar.
- Dogovorili smo i, sukladno programu međuresorne suradnje nas i Grada Vukovara, izgradnju još dvije višestambene zgrade u Ulici Ive Tijardovića, gdje su već prije izgrađene tri zgrade, što je od velike važnosti. Treba naglasiti kako na području Vukovara postoji značajan broj praznih stanova u višestambenim zgradama čiji je vlasnik Republika Hrvatska. Trenutačno radimo trijažu i u prvoj je određeno oko 150 stambenih jedinica koje bi naše ministarstvo reguliralo s Gradom kako bismo na taj način mogli riješiti velik broj podnesenih zahtjeva za stambeno zbrinjavanje - rekao je ministar.
Ne treba dvojiti kako će taj korak pozdraviti brojni građani koji su podnijeli zahtjeve za stambeno zbrinjavanje.
Na dnevnom redu sastanka našao se i status tzv. Batinih vila u gradskoj četvrti Borovo naselje, koje zapuštenim izgledom ne priliče izgledu urednog grada. Dogovoreno je kako će do kraja godine biti napravljen projekt njihova uklanjanja, a potom će, sukladno s mogućnostima i prilikama, biti građeno nešto novo.
- Riječ je o zaštićenom području i stoga ćemo surađivati s Ministarstvom kulture i konzervatorima kako bi se to područje cjelokupno uredilo - poručio je Bačić.
Nakon sastanka su ministar i gradonačelnik obišli tzv. Batine vile da bi se Bačić izravnim obilaskom tih građevina pobliže upoznao s problematikom s kojom se gradske vlasti suočavaju godinama.
Potporni zidovi
Za Vukovarce, posebice one koji žive u blizini brojnih lesnih brda čiji povremeni odroni prijete sigurnosti građana i njihove imovine, svakako je važno što se razgovaralo o sanaciji klizišta u gradu. Naglašeno je da trenutačno stanje onemogućuje normalan život ljudi, a kako bi se riješilo pitanje sigurnosti građana dogovoreno je da će se, nakon što Grad pripremi projektnu dokumentaciju, ići s prijedlogom na Vladu RH u svrhu saniranja klizišta.
Podsjećamo kako je iz resornog gradskog odjela nedavno rečeno kako izrada projektne dokumentacije za nekoliko kilometara potpornog zida zahtijeva investiranje milijunskih iznosa, dok izgradnja doseže znamenke koje Grad ne može financirati samostalno. Procijenjeno je kako je potrebno izgraditi oko 13 kilometara popornih zidova i u tom je smislu nužno naći vanjski izvor financiranja, bilo da se radi o državnom proračunu bilo o fondovima EU-a.
Zadovoljstvo potpisanim ugovorima, ali i razgovorom o temama koje su važne za građane Vukovara, izrazio je gradonačelnik, naglasivši kako će realizacija zaključenih ugovora znatno pridonijeti kvalitetnijem funkcioniranju grada s obzirom na to da je većinom riječ o površinama koje su u državnom vlasništvu, a na njima su u međuvremenu razvijene nerazvrstane ceste.
- Dakako, iznimno nam je važna i dodjela stanova za potrebne kadrove, kao i niz drugih projekata koje ćemo provesti. Kvalitetna suradnja u konačnici će donijeti korist Vukovarcima - poručio je.