Gradska knjižnica Đakovo privremeno se seli u Jelačićevu ulicu
Riječ je o poslovnom prostoru u prizemlju zgrade u Jelačićevoj 30, površine 280 kvadratnih metara
ĐAKOVO
Gradska knjižnica i čitaonica Đakovo, jedna od ustanova čiji je osnivač Grad, privremeno će zatvoriti vrata u Ulici kralja Tomislava, u zgradi Centra za kulturu (CZK) jer je pred tim objektom energetska obnova, te preseliti u Jelačićevu 30, u prostor u prizemlju novoizgrađene zgrade, na 280 m2.
Grad Đakovo jučer, u ponedjeljak, potpisao je upravo u svezi energetske obnove CZK dva ugovora u okviru provedbe projekta koji se financiraju iz Nacionalnog plana oporavka i otpornosti 2021. – 2026.
Gradonačelnik Marin Mandarić potpisao je Ugovor o javnoj nabavi radova u vrijednosti od 1.478.369,45 € koji je nakon dovršenog postupka javne nabave sklopljen s izvođačem radova, tvrtkom Iver iz Osijeka, u čije ime je ugovor potpisao direktor Ivan Dumančić. Također, istodobno je s direktorom tvrtke IGK Projekt Goranom Grgićem potpisan Ugovor za uslugu stručnog nadzora i koordinatora zaštite na radu, a u vrijednosti 33.000 €. Gradu Đakovu u okviru provedbe energetske obnove CZK dodijeljena su nepovratna sredstva u iznosu od 1.170.381,93 eura na temelju ugovora koji je prethodno potpisao s Ministarstvom prostornog uređenja, graditeljstva i državne imovine te Fondom za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost.
Zbog privremenog preseljenja na novu loakciju pred Knjižnicom je opsežan i zahtjevan posao jer, samo kada je riječ o knjižnom fundusu, kaže ravnateljica Kristina Svalina, on obuhvaća više od 100.000 knjiga.
- Većinu ćemo preseliti na privremenu lokaciju, u Jelačićevu, a dio ćemo pohraniti u spremište - kaže Svalina.
Pred devetero je djelatnika Knjižnice zadatak kako se iz sadašnjeg prostora od 450 m2 preseliti u manji pa zasad nije preciziran datum početka rada na novoj, privremenoj adresi no javnost će o tome biti blagovremeno informirana..
- Još uvijek ne možemo predvidjeti koliko nam je vremena potrebno da sve preselimo i složimo u novi prostor. Cilj nam je da to bude što prije - kaže Svalina.
Knjižnica se u kutlrunom životu grada nametnula ne samo knjižnim fundusom, odnosno posudbom knjiga i svojom čitaonicom, nego i brojnim književnim susretima, književnim večerima i tribinama, kao i predavanjima, radionicama, pričaonicama i drugim programima za djecu, radionicama fotografije i dr., čime se potvrdila i kao mjesto multikulturalnosti, ali i multimedije.
- I to ćemo nastaviti raditi u novom, privremenom prostoru u Jelačićevoj jer, uz ostalo, imamo više projekata predanih Ministarstvu kulture i medija prošle za ovu godinu - najavljuje Svalina.