Protiv komaraca dronovima usred bujne vegetacije
Poplavna područja često su nepristupačna, ali dronovi omogućavaju pristup svim lokacijama
Tvrtka Deratizacija Gospić na istoku Hrvatske odnedavno je poznata po sprječavanju najezda komaraca, i to dronovima.
Kako je pojasnio direktor Dražen Vađić, na ideju da koriste dronove za larvicidne tretmane došli su ponajprije zbog iznimne efikasnosti ove tehnologije.
- Poplavna područja često su krajnje nepristupačna, a bespilotni zrakoplovi omogućavaju pristup svim lokacijama. Njihove modificirane kamere brzo i precizno detektiraju vodene površine, čak i usred bujne vegetacije, a softver omogućava automatski izračun i preciznije doziranje količine larvicida. Dronove smo počeli koristiti prije dvije godine na poplavnom području Iloka, a tome je prethodila godina dana pripreme projekta i ove usluge - pojasnio je.
Najveća prednost korištenja dronova za larvicidne tretmane je visoka efikasnost i lakši pristup teško dostupnim područjima. Na taj se način dezinsekcijska sredstva koriste na točno definiranim površinama.
- Monitoring komaraca u Iloku, proveden u suradnji s prof. Enrihom Merdićem s Odjela za biologiju Sveučilišta Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku, pokazao je kako je učinkovitost ove metode bila iznad 90 posto, što je rezultiralo znatnim smanjenjem broja komaraca, ali i poboljšanjem kvalitete života stanovnika Iloka - naveo je.
Na upit koliko se teško probiti s ovom uslugom na hrvatskom tržištu, odgovorio je kako su im ovogodišnji partneri gradovi Osijek i Ilok te Općina Kneževi Vinogradi. Vjeruje kako će i drugi gradovi i općine prepoznati učinkovitost ovih tretmana i njihovu posvećenost rješavanju problema s komarcima.
- Potpuno smo opremljeni i imamo kvalitetan tim stručnjaka koji mogu pružiti ove tretmane diljem Hrvatske. Kontinuirano ulažemo u edukaciju naših timova i naprednu tehnologiju kako bismo klijentima osigurali vrhunsku uslugu. Dokazana učinkovitost ovih tretmana daje nam veliko povjerenje i još veću motivaciju za daljnji rad i razvoj s bespilotnim zrakoplovima - poručio je Vađić.
Rekao je kako su prethodnih godina Grad Osijek, Osječko-baranjska i Vukovarsko-srijemska županija provodili larvicidne tretmane korištenjem različitih sredstava sa zemlje, iz čamca, amfibija i iz zraka, no rezultati nisu bili zadovoljavajući.
Tretmani sa zemlje i iz čamca bili su znatno manje učinkoviti zbog nepristupačnih lokacija, a tretmani iz zraka bili su manje uspješni zbog bujne vegetacije koja je sprječavala djelotvornost sredstava.