Više nego značajno turističko odredište
Veliki projekti i značajna ulaganja obogatili su kvalitetu i brojnost turističkih sadržaja
VOĆIN
Park prirode Papuk prostire se na gorskim šumskim predjelima Papuka i Krndije te rubnim dijelovima poljoprivrednih površina na području Požeško-slavonske i Virovitičko-podravske županije, sa sjedištem u slikovitom Voćinu. Prema ocjeni brojnih stručnjaka, ali i drugih ljubitelja prirode i znatiželjnih posjetitelja, zasigurno je jedan od najljepših parkova prirode u Hrvatskoj, i prvi je hrvatski geopark pod UNESCO-ovom zaštitom.
Zbog iznimne geološke i biološke raznolikosti i vrijedne kulturno-povijesne baštine Hrvatski sabor donio je 1999. godine Zakon o proglašenju Parka prirode Papuk, površine 33.600 hektara. Neka područja Parka imaju veći stupanj zaštićenosti nego ostali dijelovi zbog značajki koje ih izdvajaju kao jedinstvene u području, regiji, zemlji ili čak i šire. Takva posebno zaštićena područja u Parku prirode Papuk su geološki spomenik prirode Rupnica, park-šuma Jankovac, posebni rezervat šumske vegetacije Sekulinačke planine, spomenik prirode Dva hrasta, spomenik prirode Stanište tise i posebni floristički rezervat Pliš-Mališčak-Turjak-Lapjak.
Posebnosti Parka prirode Papuk zasigurno je pridonijela izgradnja Geo-infocentra u Voćinu, u kome postav kulturno povijesne baštine prikazuje kako se živjelo u prapovijesti, kako je izgledao život na Papuku u starijem željeznom dobu u vrijeme halštatske kulture, a kako u srednjovjekovnom razdoblju. Tu su i postavi geologije i biologije, koji otkrivaju kako se razvijao život na zemlji i zašto je Papuk geološki najraznolikije područje Hrvatske, ali i uzroke papučke bioraznolikosti. Geo-infocentar u Voćinu pruža posjetiteljima jedinstvenu priliku da upoznaju vrijeme Panonskog mora, najzanimljivijega geološkog razdoblja Papuka. Pomalo nevjerojatno zvuči informacija da su tu živjeli kitovi, dupini ili veliki dvadesetmetarski megalodon – predak morskog psa, te da su na obalama velikoga slatkovodnog jezera prije 16 milijuna godina hodali slonovi, nosorozi, veliki biljojedi i druge neobične životinje. Sve to potiče ljubitelje prirode da posjećuju tu destinaciju i uživaju u ljepotama slavonskoga gorja. Provedba velikih projekata i značajna ulaganja u posjetiteljsku infrastrukturu obogatili su kvalitetu i brojnost turističkih, edukativnih i rekreativnih sadržaja, što je dovelo do višegodišnjeg trenda rasta broja posjetitelja.
Da je Papuk postao više nego značajno turističko odredište pokazuje podatak da prvih šest mjeseci ove godine u turističkom smislu bilo najuspješnije polugodište Parka prirode Papuk, a najposjećenija odredišta bila su Park-šuma Jankovac, i Kamp odmorište Duboka, jedini smještajni objekt u vlasništvu Parka prirode Papuk. Prema riječima ravnatelja Parka Alena Jurenca, nastavljaju se ulaganja u turističku infrastrukturu Parka prirode Papuk radi prilagodbe i atraktivnosti svim dobnim skupinama.
"Budući da gosti Kamp odmorišta Duboka tijekom svog višednevnog boravka obilaze i ostale turističke sadržaje širom Požeško-slavonske i Virovitičko-podravske županije, možemo reći da je porast noćenja u Dubokoj pokazatelj i uspješnog rasta čitave destinacije. U prilog činjenici rasta destinacije govori i gotovo svakodnevno otvaranje kuća za odmor na području cijelog parka pa su ljetni dani pred nama prigoda da ih se bar nekoliko provede na Papuku," izjavio je ravnatelj Alen Jurenac.
Uz prirodne ljepote i brojne sadržaje za sve generacije, središnja ljetna manifestacija zasigurno je Srednjovjekovni viteški turnir koji se ove godine održava 10. i 11. kolovoza u Slatinskom Drenovcu. Osim nastupa gostujućih viteških skupina, najavljeni su također viteški program za djecu, viteški turnir konjanika, streličarski turnir, demonstracija viteškog oružja i opreme, nastup plesnih skupina, bitka za utvrdu Klak te zabavni program za sve posjetitelje. Viteške udruge uprizorit će autentičnu srednjovjekovnu atmosferu, a taj spektakl upotpunit će i bogata gastronomska ponuda.n