
BELI MANASTIR
Bliži se Veliki petak, kada je na trpezama diljem Hrvatske nezaobilazna riba. Bilo slatkovodna, bilo morska. Ili neke riblje ‘‘izvedenice‘‘ poput namaza i sl. U kontinentalnom dijelu Hrvatske, posebice u Slavoniji i Baranji, primat ima riječna riba. Najviše šaran, premda ni ostale riječne riblje vrste poput, s jedne strane soma, smuđa, štuke ili, s druge, tolstolobika, amura, bijele ribe… nisu rijetkost. Kako vrijeme odmiče, sve je više onih čiji kućni budžeti nalažu konzumiranje najjeftinije bijele ribe. Tradicionalisti, a takvih je podosta, ipak si neće dopustiti da Veliki petak prođe bez ribljeg paprikaša odnosno pečenog ili pohanog šarana. Trenutačno je, barem kada je o Baranji riječ, cijena šarana od 5,20 do 5,30 eura za kilogram žive vage.
- Šarana će biti dovoljno, a cijena mu je 5,20 eura za kilogram - kažu u jedinoj belomanastirskoj ribarnici, u vlasništvu PP-a Orahovica, koja, osim šarana, nudi i drugu riječnu ribu, poput soma, koji je, dakako, nešto skuplji. Cijena mu je osam eura za kilogram. Ponudu su obogatili i linijom Panona Mare, pa ljubitelji ribe sada mogu nabaviti i već djelomično pripremljenu ili smrznutu riječnu ribu, što je dosad bio slučaj samo s morskom.
Ribe će dovoljno biti i u Kneževim Vinogradima. Tako barem tvrdi Kristina Bistrica, vlasnica tamošnje ribarnice Čizli.
- Cijena šarana je 5,30 eura za kilogram, što je deset centi skuplje nego uoči Božića, kada smo za isti iznos cijenu spustili isključivo kao naš dar kupcima - kaže, dodajući kako se i kod njih mogu kupiti ostale riječne riblje vrste, među kojima je najpopularniji som, čija je cijena, kao i u Belom Manastiru, osam eura za kilogram.
Cijene šarana u trgovačkim lancima razlikuju su i ponegdje su više nego u spomenutim ribarnicama.
Prije nešto manje od godinu dana, uoči prošlogodišnjeg Uskrsa, cijena kilograma šarana u Belom Manastiru bila je 4,98 eura, dok je u ribarnici Čizli ona iznosila pet eura. Godinu ranije, pred Uskrs 2022. godine, pak, kilogram šarana bio je 3,59 eura (26,99 kuna). Ako se vratimo u nešto dalju prošlost (prije tri i više godina), cijene ribe u odnosu na sadašnje mogu se nazvati gotovo simboličnima. No i tada su se, kao i sada, uspoređivale cijene kilograma svinjskog mesa s kilogramom šarana, koje su, na opće negodovanje, bile gotovo istovjetne. A kilogram svinjetine u svakom je slučaju zasitniji od kilograma živog šarana. Osim toga, kilogram živog šarana i ne možete kupiti.
Kako su krajem prošle godine isticali u HGK-u, lani je cijena ribe rasla za oko četiri posto (manje nego cijene nekih drugih prehrambenih proizvoda), pa sve skupa ne bi trebalo utjecati na smanjenje potražnje, posebice u predblagdansko vrijeme. Ipak, s potrošnjom od 22,90 kilograma po stanovniku godišnje Hrvatska se i dalje nalazi ispod godišnjeg prosjeka potrošnje ribe u Europskoj uniji, koji iznosi 23,71 kg, i na devetom smo mjestu, a riječna riba u toj je potrošnji minorna. Portugalci, primjerice, pojedu 56,52 kg, Španjolci 42,98 kg, Francuzi 32,18 kg…