MARIO KOKAJ
12.8.2021., 00:00
PREPOZNALI ŠANSU U SEOSKOM TURIZMU
Bošnjaci prerastaju u
turističku destinaciju
Puno očekuju od Centra za promociju poljoprivrede i ruralnog razvoja "Slavonska kuća", tu su i Šumarski muzej, brojni OPG-ovi

BOŠNJACI



Općina Bošnjaci sve je snage usmjerila u razvoj turizma, a stavljanjem u funkciju i povezivanjem raspoloživih resursa, povlačenjem EU sredstava i osmišljavanjem novih sadržaja žele se kao turistička destinacija pozicionirati na karti Hrvatske i privući što veći broj gostiju.



Veliku ulogu imat će Centar za promociju poljoprivrede i ruralnog razvoja "Slavonska kuća", za čiju je izgradnju Općina osigurala nepovratnih 7,4 milijuna kuna iz Programa ruralnog razvoja. Registrirana je kao javna ustanova, ovih je dana dobivena uporabna dozvola i od ponedjeljka širom otvara svoja vrata posjetiteljima. Za ravnatelja je izabran Tomislav Lešić, a projektom je predviđeno zapošljavanje najmanje dviju osoba.

Stara Slavonija


Stanovnicima Bošnjaka omogućit će da predstave svoju tradiciju, kulturu i običaje, a lokalnim proizvođačima otvoriti mjesto za plasman i promociju domaćih proizvoda. Slavonska kuća pruža sliku kako se u Slavoniji nekada živjelo, a sastoji se od četiri zgrade koje čine nekadašnje slavonsko tradicionalno seljačko imanje s dvorištem u sredini, okruženim kućom u kojoj se živi. Tu su i zgrade za držanje stoke, ambar za žitarice kao i pomoćne prostorije za smještaj strojeva i oruđa za poljoprivredu. Unutrašnjost kuće uređena je u skladu s načinom života u Slavoniji s kraja 19. i početka 20. stoljeća. Gosti će ondje moći razgledati i šokačke prostorije sa starinskim namještajem, u štaglju stare strojeve, iza kuće je veliki vrt i povrtnjak... Izgrađena je i multimedijalna dvorana s infopultom i suvenirnicom.

- Na jednome ćemo mjestu prezentirati sve ono po čemu su Bošnjaci oduvijek bili prepoznatljivi. Vjerujemo da će nam Slavonska kuća puno pomoći u razvoju turizma i privlačenju gostiju koji traže nešto novo, jedinstveno i originalno i koji se žele odmaknuti od užurbane svakodnevice, opustiti se i uživati u domaćem ambijentu i prepoznatljivoj gastroponudi jer upravo im to i nudimo - kaže općinski načelnik Andrija Juzbašić. U sljedeće četiri godine u Kući ništa neće biti komercijalno i neće se smjeti ništa prodavati.

Povezani s Otokom


- Posjetitelji će u hladnoj kuhinji kušati primjerice kobasicu ili kulen i ondje će biti navedeni imena i kontakti svih OPG-ova koji se legalno bave proizvodnjom suhomesnatih proizvoda. A potom će, ako su zainteresirani, moći otići izravno kod proizvođača i ondje kupovati. Tako će biti i s raznim vrstama rakija, medom i drugim proizvodima, a u izložbenom prostoru gosti će moći razgledati oborke, šlingu, zlatovez i druge rukotvorine, a potom i posjetiti osobe koje ih izrađuju - pojašnjava.

Vjeruje da će najveći interes biti za suhomesnate proizvode. Napominje da u selu imaju pet velikih proizvođača i dosta manjih, ali da ne mogu zadovoljiti sve potrebe tržišta jer potražnja je velika i sve što proizvedu odmah i prodaju, pa se dogodi da u lipnju u Bošnjacima više nema domaće slanine. Podsjeća da u programu ruralnog razvoja postoji mjera koja omogućuje povlačenje 50.000 nepovratnih eura za otvaranje pogona za preradu mesa i cilj je da imaju što više prerađivača, jer prostora za njih itekako ima. Ističe i veliku potražnju za šlingom, po kojoj su Bošnjaci nadaleko poznati, ali i za raznim vrstama rakija.

Juzbašić ističe da Bošnjaci imaju što ponuditi, imaju jako dobru turističku priču koju treba povezati i dobro prezentirati. Prepoznatljiv turistički adut je i Šumarski muzej, sadržajno bogat, pregledan i zanimljiv, jedan je od najljepših muzeja takve vrste u Europi. Od sljedećeg tjedna kreću s promotivnim aktivnostima, a javljaju im se i turističke agencije.

A svoju turističku priču Bošnjaci grade i sa susjednim Otokom. Povezat će ih i cesta Otok - Bošnjaci, koja prolazi područjem Virova po otočki ili Vjerova po bošnjački, a sada je prekategorizirana u državnu cestu.

A skupa s gradom Otokom te općinama Nijemci i Vrbanja osnovat će i zajedničku turističku zajednicu.



Marija Lešić Omerović
{embed_infobox_gray}262759{/embed_infobox_gray}{embed_infobox_gray}262760{/embed_infobox_gray}