Predstava na kotačima za odlično kazališno iskustvo
Lutkarska predstava “Nola, jer jesti se mora” uči djecu kako zdravo jesti
Kada su prije nekoliko godina pokrenuli Kombi Teatar Drive, Alen Večanin i Dario Staković imali su jasnu ideju - kazalište dovesti djeci tamo gdje ona jesu. Sada su otišli korak dalje. Njihov najnoviji projekt, lutkarska predstava "Nola, jer jesti se mora", iskorak je u potpuno novi svijet kazališnog stvaralaštva, a nastao je u suradnji s poznatom hrvatskom književnicom Silvijom Šesto i umjetnicom Milom Lončar.
- Htjeli smo sve podignuti na višu razinu i ušli smo u jedan potpuno novi svijet - ističu iz Kombi Teatar Drivea, koji su ovaj put spojili glumu, lutkarstvo, edukaciju i interakciju s publikom u jedinstveno kazališno iskustvo, a sve to iz Volkswagenova kultnog T2 iz 1978. godine.
Nola i zdrava hrana
Predstava je nastala prema slikovnici "Majstorica Nola popravlja tatu" Silvije Šesto, književnice i potpredsjednice Hrvatskog društva književnika za djecu i mlade. Šesto je za projekt napisala tekst, a Mila Lončar izradila je impresivne lutke prirodne veličine koje publiku ostavljaju bez daha.
Glavna junakinja predstave je Nola, djevojčica poznata iz Silvijine slikovnice, koja je sada prvi put oživjela na pozornici. Vjerna ilustracijama iz knjige, Nola će se pred djecom pojaviti s prepoznatljivom narančastom kosom i kostimom kakav nosi u slikovnici, čime se dodatno briše granica između književnosti i kazališta.
Predstava "Nola, jer jesti se mora" namijenjena je djeci od tri do 12 godina te na zabavan, edukativan i interaktivan način promiče zdrave prehrambene navike. Kroz priču o djevojčici koja obožava brzu i prerađenu hranu mali gledatelji uče zašto je važno jesti voće i povrće te kako zdrava hrana može biti ukusna i zanimljiva.
U vrtu punom veselih likova Nola upoznaje povrće koje joj pokušava pomoći promijeniti prehrambene navike. Ključnu ulogu pritom ima simpatični lutak Oliver, odnosno Oli, koji joj pokazuje kako od povrća nastaju ukusna jela, a od voća zdrave slastice. Kroz humor, pjesmu i aktivno sudjelovanje publike djeca zajedno s Nolom otkrivaju da zdrava prehrana ne mora biti dosadna.
Posebnost predstave nisu samo lutke i interakcija tijekom izvedbe. Nakon završetka programa djeca imaju priliku upoznati lutke izbliza, dotaknuti ih, istražiti kako su izrađene i saznati kako nastaje jedan lutkarski lik.
- Dečki imaju sjajne ideje i mislim da smo se Silvija i ja savršeno uklopile u njihovu priču. Zapravo, pojma nemaju kako su sretni što smo se upoznali - kroz smijeh je rekla Mila Lončar. "Ja sam se pozabavila likom Olivera kao lutka, a Silvija tekstom. Dečki su 'skuhali' ostatak. Mislim da smo dobar tim, razumijemo se i podržavamo. Ja sam sretna što sam dio njihove priče", dodala je.
Prilagođavaju predstavu događaju
Suradnja je započela zahvaljujući jednom dugogodišnjem prijateljstvu i zajedničkoj želji za stvaranjem sadržaja za djecu. "Dugogodišnja prijateljica Marija Magdalena Horvat bila je u kreativnom raskoraku i s kolegom glumcem Davorom Babićem pokrenula je kreativnu priču s Djedom Božićnjakom i kreativnim radionicama. Pozvali smo ih i predstavili ideju koju su vrlo spremno prihvatili. Iako se amaterski bave glumom i nisu imali doticaja s lutkama, vrlo hrabro su uskočili u priču s nama. Premda su amateri, uistinu se trude, pa ponekad sumnjamo da su baš amateri", našalili su se Večanin i Staković. Tako su Davor Babić i Marija Magdalena Horvat kazališne daske zamijenili kazališnim kombijem, a ujedno su i režirali predstavu.
Kombi Teatar Drive danas nudi stalni program predstava namijenjenih školama, vrtićima, festivalima, turističkim manifestacijama i različitim ustanovama. Njihova posebnost je prilagodba sadržaja prostoru i događaju na kojem nastupaju.