Osječko-baranjska županija nastavlja pozitivan niz: Veći prihodi, zadržan izvoz, rast investicija
Približavamo se broju od 100.000 zaposlenih, rečeno je na sjednici Gospodarskog vijeća Županijske komore
Gospodarstvo osječko-baranjske županije u 2025. godini naraslo je u odnosu prema godini prije za 7,5 posto. Treća je to godina zaredom kako se bilježi rast veći od šest posto. Nastavljen je i rast ukupnih prihoda, poslodavci su zaposlili novih dvije tisuće delatnika, zadržana je izvozna orijentacija.
Dvjesto novih tvrtki
Osnovni su to podatci koje je Zoran Kovačević, predsjednik Gospodarskog vijeća HGK - Županijske komore Osijek, iznio svojim članicama na redovitoj godišnjoj sjednici.
- Nastavljen je i rast ukupnog prihoda, na razini 7,5 posto - više od šest milijardi i sto milijuna. To je sa sobom donijelo novih 200 obveznika poreza na dobit, dakle 200 novih tvrtki. Zadržana je izninmo visoka dobit, više od 200 milijuna eura. Istina, ona nešto stagnira, prije tri godine bili smo drugi u Hrvatskoj po tom rezultatu, pa je baza poprilično visoka. No već i činjenica da smo zadržali tako visoku dobit ide i dalje u prilog tvrdnji da je to jako dobar rezultat.
Izvoz nam nešto stagnira, no suficit je viši od 220 milijuna, što nam daje za pravo reći kako osječko-baranjsko gospodarstvo i dalje nosi epitet izvozno orijentiranog - nabrojio je Kovačević.
Kada smo kod izvoznih rezultata, Italija se ponovno vratila na prvo mjesto vanjskotrgovinske razmjene, slijede je Mađarska, Srbija i BiH, a nekada najvažniji, ali i dalje vrlo poželjan izvozni partner, Njemačka, na petom je mjestu. Recimo i kako je nekada dominani robni izvoz sad izjednačen s prihodima koji se ostvaruju od izvoza usluga, prije svega onih iz IT domene.
Kovačević je ovom prigodom posebno naglasio da se drugu godinu zaredom bilježi rast ulaganja u dugotrajne investicije, on za prošlu godinu iznosi oko 12 posto, a posebice raduje što se to događa u segmentu prerađivačke industrije. Znak je to da su konkurentnost i razvojna komponenta u tim segmentima u budućnosti neupitni.
- Dodatno ističemo zadržanu strukturu gospodarstva. Poljoprivreda je i dalje s udjelom od gotovo četvrtine u ukupnom gospodarstvu dominantna. Prerađivačka nam je industrija pala za jedan, a građevinska narasla za jedan posto, trgovina se zadržala u okvirima od 20 posto udjela. Stabilnost te strukture u posljednjih deset godina jamstvo je stabilnosti i pokazatelj razvojnih komponenti.
Naglašeno je kako prerađivačka industrija ima određene probleme, a oni se tiču izvoznih tržišta, kao i vlasničkih promjena, a i činjenice da je županijsko gospodarstvo tako strukturirano, kada je u pitanju veličina poduzetnika, da veliki sustavi zapravo čine određene sektore. I kada dođe do problema u tim sustavima, onda se to osjeti i na ostalim pokazateljima.
Na tržištu rada došlo je optimalnih kretanja - trendovi su izvrsni. Željeni trendovi koji su postavljeni kao psihološke granice su blizu, primjerice sadašnji broj od 98,5 tisuća zaposlenih približava se željenoj granici od sto tisuća zaposlenih, a u segmentu nezaposlenosti dogodio se drastičan pad, u godinu dana nezaposlenih je 2600 manje, sada ih je oko osam tisuća.
- To kod svih nas stvara sada neki novi cilj, a to je broj od sedam tisuća nezaposlenih - kaže Kovačević, premda je i on svjestan nepovoljne strukture preostalih nezaposlenih, među kojima dominiraju oni bez ili sa samo završenom osnovnom školom.
Rastu plaće
Naposljetku - bilo je riječi i o visini plaće. Napreduje se, bilježi se dvoznamenkasti rast od 12 posto i on je nešto brži od državnog prosjeka, ali i dalje zaostajemo za 13 posto.
- Činjenica jest da kod nas imamo nekoliko djelatnosti u kojima plaće jesu iznad državnog prosjeka, ali kod većine nije tako. To se može gledati u kontekstu 46 tisuća zaposlenih u tvrtkama i 52 tisuće onih koji rade u javnom sektoru i kod kojih je omjer tog zaostatka nešto manji - rekao je Kovačević.
Zaključno, osvrnuo se i na pokazatelje prve polovine ove godine - podatci i dalje bude optimizam te će ovo biti još jedna godina kontinuiteta s pet do šest posto rasta.