Osijek, 13. 11. 2025., Završnica projekta Od izvora do mora 2025 i sadnja stabalaIgor Zgrabljić; Ivan Radić; Željko Vuković; Goran Ogurlić; Miodrag Streitenberger; sadnja stabala; projekt; od izvora do mora
LAURA BUNJEVAC
13.11.2025., 17:18
sudjelovala 32 grada

Pobjednik ekoakcije "Od izvora do mora": Osijek prikupio 21 tonu otpada i posadio 46 jablana

Unikom i 38 volontera odradili su veliki posao u Donjem gradu u lipnju

Osijek je pobijedio u ekoakciji čišćenja u kategoriji velikih gradova. Objavio je to u četvrtak kod trim-staze osječki gradonačelnik Ivan Radić na završnoj konferenciji projekta Od izvora do mora, s Igorom Zgrabljićem, dirtektorom korporativnih poslova i komunikacija u Coca-Coli.

Akcija Od izvora do mora pokrenuta je prije sedam godina, a ove su godine sudjelovala 32 grada iz cijele Hrvatske.

- U ovoj je akciji bilo 12.000 sudionika, najviše do sada! Prikupljeno je gotovo 300 tona otpada u ovoj godini, međutim, u cijelom ciklusu, od kada projekt traje, prikupljeno je gotovo tisuću tona otpada. Svake se godine projekt dalje razvija i širi mreža partnera po cijeloj Hrvatskoj. Posebno smo zahvalni partnerima - Konzumu i Udruzi gradova - koji su s nama od početka, a samo širenje je naša ambicija i želja jer bismo htjeli da se što više gradova, malih, srednjih i velikih, uključi. Ciljeva je više, jedan je da se svijest u Hrvatskoj o brizi za prirodu poveća, posebno da mlade generacije to svladaju od mladih nogu. Drugi je, pak, da se gradovi očiste od svega smeća, a treći da svi kao dio društva, kompanije, institucije i mediji, daju svoj obol i da zajedno odgovorno pristupaju u ulozi koju imaju u društvu - izjavio je Zgrabljić.

Sadnja novih stabala uz Dravuosijek, 13. studenoga 2025.Foto: Grad Osijek
GRAD OSIJEK

- Drago mi je da smo ovdje ovom prigodom, to znači da je Osijek pobjednik. U lipnju smo proveli akciju u Donjem gradu u kojoj je sudjelovao Unikom i 38 vrijednih volontera. Prikupili smo 21 tonu otpada i za nagradu nam je omogućeno da na lijevoj obali Drave posadimo 46 jablana. Kao što znamo, Osijek je predvodnik u zelenom rastu i razvoju, predvodnik zelene tranzicije u Hrvatskoj. Tome u prilog govori činjenica da smo već tri godine proglašavani najboljim eco cityjem u državi. Naime, po odvojenom prikupljanju otpada od velikih smo gradova najuspješniji, odvajamo čak 57,92 posto, čime smo jedini veliki grad koji ne mora plaćati penale - kazao je Radić pohvalivši se kako su u njegovu četverogodišnjem mandatu posadili 6000 stabala, što je petina ukupnog fonda stabala u Osijeku.

Osijek, 13. 11. 2025., Završnica projekta Od izvora do mora 2025 i sadnja stabalaIvan Radić; sadnja stabala; projekt; od izvora do mora
LAURA BUNJEVAC

Spomenuo je i četiri reciklažna dvorišta s više od 100.000 posjeta i jedno mobilno, te istaknuo kako su za odvojeno prikupljanje najzaslužniji građani. "Nakon 30 godina preselit ćemo Unikom iz središta grada, gdje će sve biti smješteno na jednom mjestu. Najavljujem da će Osijek biti predvodnik zelene tranzicije u godinama koje slijede", poručio je Radić.

Željko Vuković, državni tajnik u Ministarstvu okoliša i zelene tranzicije, kazao je da podržavaju ovakve ekološke akcije.