Centar izvrsnosti u ELPROS-u: Od robotike do UI-ja, od šaha do podcasta
ustupljena
12.11.2025., 14:31
još se stignete prijaviti

Centar izvrsnosti u ELPROS-u: Od robotike do UI-ja, od šaha do podcasta

Cilj je poticati darovite, ali i pokazati da izvrsnost nije rezervirana samo za natjecanja i nagrade

Učenici će i ove godine subotom prijepodne imati priliku unaprjeđivati svoje znanje i vještine u svijetu suvremenih tehnologija i medija. Naime, uskoro počinje novi ciklus Centra izvrsnosti u sektoru elektrotehnike i računalstva koji djeluje u Elektrotehničkoj i prometnoj školi Osijek (ELPROS), gdje učenici osnovnih i srednjih škola iz cijele županije s entuzijazmom istražuju svijet tehnologije, elektrotehnike, 3D modeliranja, robotike i medija.

Deset aktivnosti

Pod vodstvom stručnih mentora učenici mogu birati između deset aktivnosti koje potiču radoznalost i razvijaju vještine budućnosti. Od programiranja, robotike i umjetne inteligencije do šaha, filma i podcasta – svaki učenik može pronaći područje koje ga zanima i u kojem može razvijati svoj talent i vještine.

– Učenike veseli praktičan rad i s velikim zanimanjem istražuju područja elektrotehnike, programiranja, automatizacije i robotike. Ovdje se ne uči samo teorija – polaznici stvaraju, isprobavaju i rješavaju stvarne probleme. Upravo ta praktična znanja i iskustva potiču njihovu kreativnost, samostalnost i timski duh – istaknula je Blaženka Pul, voditeljica Centra izvrsnosti u sektoru elektrotehnike i računalstva.

Centar izvrsnosti u ELPROS-u: Od robotike do UI-ja, od šaha do podcasta
ustupljena
Centar izvrsnosti u ELPROS-u: Od robotike do UI-ja, od šaha do podcasta
ustupljena
Centar izvrsnosti u ELPROS-u: Od robotike do UI-ja, od šaha do podcasta
ustupljena
Centar izvrsnosti u ELPROS-u: Od robotike do UI-ja, od šaha do podcasta
ustupljena

Za učenike osnovnih škola predviđene su aktivnosti Šah i računala, Budi MULTIMEDIJAlan, Upoznajmo Raspberry Pi i Scratch, Virtualna i proširena stvarnost, ArduinoMobil te Showtime – mikrofon i kamera čekaju! To su aktivnosti koje povezuju kreativnost i tehnologiju – učenici proučavaju šahovske programe i alate za mrežni šah, stvaraju digitalne stripove, plakate i letke, otkrivaju digitalnu fotografiju, izrađuju gifove, igre, video i animirane sadržaje, otkrivaju svijet programiranja, kreiraju 3D modele te snimaju vlastite igrane filmove i radijske emisije.

Srednjoškolcima su namijenjeni programi PLC – programiranje budućnosti, ArduinoMobil, Real Life TV – priče iz stvarnosti i NextGen Video koji im nude napredovanje u svijetu suvremenih tehnologija, automatizacije, stvaranja videosadržaja za društvene mreže, osmišljavanje podcasta i kratkog dokumentarnog filma te izradu videa uz alate umjetne inteligencije.

Ove je godine Centar izvrsnosti u ELPROS-u proširen novim, medijskim dijelom koji učenicima otvara prostor za kreativno izražavanje kroz film, video, radio i digitalne platforme. Polaznici će se baviti glumom, pisanjem scenarija, snimanjem i montiranjem filmova, bit će novinari, osmišljavat će videosadržaj za različite društvene mreže i učiti kako kreirati sadržaj etički i odgovorno koristeći umjetnu inteligenciju. Aktivnosti vode filmski redatelji i montažeri, stručnjaci za digitalni marketing i medijsku komunikaciju, što učenicima nudi jedinstveno iskustvo učenja iz prakse i suvremenih trendova.

Rad u malim skupinama omogućuje osobniji pristup i potiče suradnju među učenicima iz različitih škola. Svaka radionica traje 48 sati tijekom školske godine – prva se održava 22. studenoga. Centar izvrsnosti elektrotehnike i računalstva imenovala je Osječko-baranjska županija, koja je i financijski pokrovitelj. Za sve sudionike aktivnosti osigurani su materijali (torba s blokom, olovkama, majicom s logom Centra izvrsnosti). Kako bi svaka subota protekla ugodno, učenicima su osigurani užina i osvježenje, a roditeljima koji djecu dovoze izvan Osijeka nadoknađuju se putni troškovi.

Ideje postaju stvarnost

– Naš je cilj prepoznati i poticati darovite učenike, ali i pokazati da izvrsnost nije rezervirana samo za natjecanja i nagrade. Učenici ovdje razvijaju vještine koje će im sutra trebati – od tehničkog znanja do kreativnog izražavanja. Ponosni smo što ih možemo voditi u svijet novih tehnologija i ideja – ističe Antun Kovačić, ravnatelj ELPROS-a.

Završna svečanost održat će se u svibnju i bit će prilika da učenici predstave svoje projekte nastale tijekom radionica. Centri izvrsnosti poput ovoga svake godine potvrđuju da izvrsnost nije samo riječ nego način razmišljanja i stvaranja koji itekako prate učenici koji vole istraživati, stvarati i otkrivati kako ideje postaju stvarnost.

Prijave u tijeku

Zainteresirani učenici osnovnih i srednjih škola Osječko-baranjske županije mogu se prijaviti za sudjelovanje u Centru izvrsnosti u sektoru elektrotehnike i računalstva. Prijave se zaprimaju preko poveznica objavljenih na mrežnim stranicama Elektrotehničke i prometne škole Osijek koje su dostupne na https://elpros.net/2025/prijave-za-novi-ciklus-centra-izvrsnosti/

Prijave se primaju do 14. studenoga 2025., a broj je mjesta po aktivnosti ograničen.

Centar izvrsnosti u ELPROS-u: Od robotike do UI-ja, od šaha do podcasta

Nika Kalozi

ustupljena
Centar izvrsnosti u ELPROS-u: Od robotike do UI-ja, od šaha do podcasta

Bruno Logara

ustupljena

Što kažu polaznici

Nika Kalozi

U osnovnoj sam školi bila članica filmske grupe i tada sam otkrila koliko me zanima svijet kamere i glume. Prijavila sam se za radionicu filma u Centru izvrsnosti i očekujem naučiti više o snimanju, montaži i režiji, ali i o tome kako se prenose emocije kroz kadar. Najviše me veseli što ćemo raditi s filmskim redateljem i montažerom – to je prilika koju treba iskoristiti. Voljela bih se u budućnosti profesionalno baviti filmom i ovo je odličan početak.

 

Bruno Logara

Prošle sam školske godine u Centru izvrsnosti ELPROS pohađao radionicu PLC - programiranje budućnosti. Na praktičnim smo primjerima, kao što su rad semafora, transportne trake i ventilacije vinskih podruma, naučili kako automatizirati rad sustava s pomoću PLC-a – to su programirljivi logički kontroleri. Naučili smo i kako upravljati radom industrijskih robota. Tako sam proširio znanje i vještine iz područja automatizacije stečene redovitim školovanjem. I ove sam se godine prijavio i veselim se novim druženjima i zanimljivim radionicama.

Autorica teksta nastavnica je hrvatskog jezika i književnosti, voditeljica medijskog dijela u Centru izvrsnosti, dobitnica nagrade Medijski Sokrat. n