Glas Slavonije

Marijana Kaurin Šimenić, Grgur Marko Ivanković, Lana Bartolović, Marina Vinaj, Martina Mujić, Marina Šutalo i Andreja Šimičić

BRUNO JOBST
BRUNO JOBST
BRUNO JOBST

Kuća Szinicz

BRUNO JOBST

Kuća Reisner

BRUNO JOBST

Kuća Povischil

BRUNO JOBST
Marijana Kaurin Šimenić, Grgur Marko Ivanković, Lana Bartolović, Marina Vinaj, Martina Mujić, Marina Šutalo i Andreja Šimičić

Marijana Kaurin Šimenić, Grgur Marko Ivanković, Lana Bartolović, Marina Vinaj, Martina Mujić, Marina Šutalo i Andreja Šimičić

BRUNO JOBST
15.5.2025., 17:39
Ivana Paušić
Muzej Slavonije

Kustosi pričali muzejske priče sugrađanima: (Ne)poznato o obiteljima Szinicz, Reisner i Povischil

To su obitelji koje su ostavile duboki trag u Osijeku, rekla je Marina Vinaj

U knjižnici Muzeja Slavonije, u sklopu Međunarodnog dana muzeja, u srijedu je održano predavanje "O osječkim obiteljima i njihovim ostavštinama u muzejskim riznicama". Ove je godine tema jezik. Tako su se u Muzeju Slavonije odlučili odmaknuti od standardne muzejske priče, što je najčešće izložba i njezin katalog. Ovaj su put u središtu pažnje kustosi, oni koji su obično sa strane ili iza programa. Baš su oni pričali muzejske priče, a ticale su se triju osječkih obitelji – Szinicz, Reisner i Povischil.

Ljudi i predmeti

“To su obitelji koje su ostavile duboki trag u gradu Osijeku, bili su uglednici, gospodarstvenici, industrijalci. Značajno je da je nakon Drugog svjetskog rata dio njihove imovine došao u muzej. Stiglo je puno predmeta i knjiga, stoga ćemo se dotaknuti priča baš vezanih uz te predmete, ali i o samim tim ljudima", objasnila je Marina Vinaj iz Muzeja Slavonije.

Okupljenima su, osim Vinaj, pripovijedali i Marina Šutalo, Andreja Šimičić te Grgur Marko Ivanković. Muzejska priča o spomenutim obiteljima počinje nakon Drugog svjetskog rata, kada u osječki muzej pristiže konfiscirana imovina izbjeglih njemačkih obitelji. Tako su prisutni mogli saznati da je Josip Povischil u Osijek došao 1880-ih iz Subotice kao mladi obrtnik. Godine 1905. osnovao je Tvornicu pokućstva i alata za obrt, tj. industriju drva s parnom pilanom, tvornicu parketa, oruđa, staklarskog, tapetarskog i bravarskog alata te tvornicu za mehaničku preradu drva te trgovinu pokućstvom. Tvornica je uspješno poslovala, a obitelj je stekla bogatstvo.

BRUNO JOBST

Priča ove obitelji je tragična jer je Josip umro uoči Drugog svjetskog rata, a najmlađi sin Josip na početku rata. Tvornicu je preuzeo osebujni sin Rudolf, koji je 1945. poslan u logor u Vinkovce, gdje je i umro. Obitelj je stanovala na adresi Europska avenija 22, a kuća je bila oličenje luksuza za to vrijeme. Jedna je od prvih kuća s projektiranim dječjim sobama i teretnim dizalom. Još su imali i secesijsku katnicu na Vukovarskoj. Od njihova se bogatstva danas u Muzeju Slavonije nalaze ormari, naslonjači te ostali ukrasni, mali predmeti poput figurica, vaza, kutijice za duhan te vješalica u obliku grotesknih maski.

Reisnerova ulica

Po obitelji Reisner i danas jedna osječka ulica nosi ime. Baš je ondje obitelj Reisner živjela. Najpoznatiji su kao jedni od osnivača osječke Tvornice žigica 1856. godine. Emerik Reisner bio je gradski zastupnik i uglednik, a njegov sin Adam, koji ga je naslijedio, jedno vrijeme dogradonačelnik Osijeka. Godine 1867. sagradili su kuću na glavnom trgu, a ona je mnogima poznatija kao Jugoplastika. Tijekom Drugog svjetskog rata tvornica je nacionalizirana, a ostavština se čuva u zbirkama Muzeja Slavonije. U njoj se nalaze ormari, komode, krevet, zrcalo te kolekcionarski predmeti koje su Reisnerovi skupljali, poput stolova i vitrina iz 17. stoljeća, baroknog crkvenog svijećnjaka, figure Bogorodice i slično.

O obitelji Szinicz najmanje se zna, a najpoznatija je po trgovini željeza i željezne robe na početku Strossmayerove, nekadašnje Duge ulice. Bili su najbolje opremljeni u državi, a često i oglašavani u Hrvatskom listu. Za vrijeme Drugog svjetskog rata sagradili su kuću u Istarskoj ulici, no nakon rata sva imovina prelazi u vlasništvo države, a obitelji se zabranjuje raspolaganje njome. 

#Osijek#Muzej Slavonije#Kustosi#Marina Vinaj
Povezani članci
PREDSTAVLJEN U MUZEJU SLAVONIJE
40. Osječki zbornik obuhvaća gotovo sve muzealce našeg Muzeja
DRUŽENJE U KNJIŽNICI MUZEJA SLAVONIJE
Nostalgija iz omamine cukerpiksne
Osijek, 18. 05. 2024., Muzej Slavonije, 39. Osjecki zbornik, predstavljanje, publikacija, Marina VinajSNIMIO BRUNO JOBST
UZ DAN EUROPSKE BAŠTINE
Vinaj: Knjižno nasljeđe obitelji Truhelka u MSO-u
×