






















/Galerija/ Frankopani slave 205 godina djelovanja i 100 godina zgrade
Predstavljeni su himna i spot škole, a svečanosti su nazočili i brojni bivši učenici ove osječke škole bogate tradicije
Uspomene, tajne čuva, Frankopan u srcu nosimo mi, u našoj školi skupa rastemo svi. Tko? Frankopani!, odzvanjalo je u četvrtak školskom dvoranom Osnovne škole Frana Krste Frankopana, a u petak u Dječjem kazalištu Branka Mihaljevića. Ta škola, naime, slavi 100 godina svoje školske zgrade te 205 godina djelovanja škole na području Novog grada, a stihovi s početka dio su himne škole koju su ovim povodom predstavili javnosti.
Sada već davne 1925. godine u rad je puštena školska zgrada u Ulici Martina Divalta, pa se ova škola ponosi bogatim nasljeđem. Kako bi obilježili svoj dan onako kako priliči, u četvrtak su u školskoj dvorani pripremili priredbu za roditelje i učenike te na njoj predstavili školsku himnu čiji su tekst osmislili sami učenici uz pomoć glazbenika Gorana Boškovića. Himna je dobila i svoj prigodni spot. Svaki je razred pripremio nešto, jer ovo je događaj za koji su se pripremali cijelu godinu, rekao nam je ravnatelj škole Antun Ptičar.
Povijesna šetnja školom
Tako su se u školskim hodnicima mogle vidjeti igre potezanja, gađanja, hodanja na štulama, a učenici su napravili i domaći sok od limuna. Kroz prostorije škole učenici i njihovi nastavnici pripremili su i šetnju kroz povijest Osijeka, nogometa u Osijeku te njihove škole. U više od 200 godina djelovanja iz ove su škole tisuće učenika poslane u svijet. Na školskoj je priredbi izveden i dramski prikaz nastanka škole i grada od samih početaka. Tako su učenici okupljenima prikazali kako je prvo nastala "obća pučka škola" u dvije zgrade, jedna za učenike, a druga za učenice. Zbog rasta broja učenika, 1957. godine škola se širi i gradi se nova zgrada u Frankopanskoj ulici. Škola nosi ime OŠ Rade Končar, a današnji naziv dobiva 1992. godine. Poklike i dječje veselje na hodnicima škole na ovaj njezin poseban dan dodatno je pojačalo pohranjivanje uspomena škole na 25 godina u vremensku kapsulu ispred same školske zgrade. Prisjetili su se i nekih važnih lica za ovu obrazovnu ustanovu, poput Slavoljuba Krebera.
- On je bio ravnatelj od 1903. do 1933. godine. Za njegova mandata sagrađena je zgrada na Divaltovoj. Nadam se da ću i ja isto tako biti ravnatelj koji će uspjeti dograditi još jedan dio ove škole kako bi svi mogli prijeći u jednu smjenu - rekao je ravnatelj Ptičar.
Predstavljena monografija škole
Slavlje u OŠ Frana Krste Frankopana nije stalo u četvrtak. Ono se, naime, nastavilo i u petak, kada je u Dječjem kazalištu Branka Mihaljevića učiteljima, ravnateljima drugih škola, predstavnicima Grada, županije, mnogim istaknutim Osječanima koji su pohađali upravo ovu školu te svima ostalima predstavljena monografija škole. "Jedna smo od rijetkih škola koja je imala u svojoj arhivi sačuvane spomenice. Tamo smo pronašli prvi zapis iz 1820. godine, tada je sve započelo, a to smo i u Državnom arhivu utvrdili da je točan podatak. Imamo zapise od 1830 i neke godine. Prethodnici su vrijedno sačuvali te bitne knjige za povijest škole, a mi smo ih prošle godine arhivirali u Državnom arhivu da budu na sigurnom jer je to prekrasan trajni zapis povijesti ove škole. Upravo su te spomenice bile temelj za izradu monografije", objasnio je Ptičar.
A među bivšim učenicima koji su pohodili predstavljanje monografije u Dječjem kazalištu, bili su i Jasenka Crnković, zamjenica gradonačelnika te Mario Mihaljević, glavni urednik Glasa Slavonije.
- Monografija je rezultat godine dana truda i rada dviju učiteljica, Vlatke Benki-Brkić i Vesne Štefičar. Napravile su prekrasnu monografiju koja će ostati za povijest - kazao je ravnatelj. Sve ove godine, istaknuo je, obilježio je kvalitetan rad i činjenica da iz škole izlaze učenici spremni za život i svakodnevne nedaće i prilike. Danas škola ima 466 učenika i 24 odjela. Ova je škola jedina u Osijeku koja je za vrijeme Domovinskog rata raketirana, a uzimajući u obzir da je stara 100 godina, danas je zbog svega toga u lošijem stanju. Nikada nije doživjela kompletnu obnovu, no ravnatelj se tome nada u skorijoj budućnosti.