







Lajoš: Nadamo se da se val agresivnijeg antisemitizma neće preliti na Hrvatsku
Prigodnom komemoracijom i polaganjem vijenaca kod spomenika Majka i dijete u Parku Oskara Nemona u Osijeku je u četvrtak u organizaciji Židovske općine Osijek obilježen Jom hašoa – Dan sjećanja na židovske žrtve holokausta. Uz predstavnike židovske zajednice koju je predvodio Damir Lajoš predsjednik Židovske općine Osijek vijence su položili i izaslanstva Grada Osijeka na čelu s predsjednikom Gradskog vijeća Grada Osijeka Tihomirom Florijančićem i Osječko-baranjske županije s zamjenikom župana Radomirom Čvarkovićem.
Jom hašoa je dan kada sjećanje na žrtve holokausta obilježavaju židovske zajednice diljem svijeta i koji je nastao nešto ranije od Međunarodnog dana holokausta u siječnju kojega su proglasili Ujedinjeni narodi.
Predsjednik židovske općine Osijek Damir Lajoš kaže da su židovi, do prije nekoliko godina, morali objašnjavati zašto je važno obilježavati ove dane no da nakon svih strahota koj se u posljednje vrijeme događaju u cijelom svijetu to više ne moraju činiti.
-Vrlo je očigledno zašto obilježavamo te dane i zašto se okupljamo i ukazujemo na greške iz povijesti. Sukobi koji nam se približavaju signaliziraju nam da nismo izgleda dovoljno naučili iz te prošlosti, podsjeća Lajoš, dodajući kako se polagalo nade u Internet kao širitelja istine i poruka koje se sa ovakvih skupova odašilju.
Međutim, ističe, algoritmi društvenih mreža su se pokazali kao širitelji mržnje te upozorava kako je internetski svijet preplavljen starim mržnjama, netrpeljivostima i svime što se pokušalo spriječiti.
Kaže da sve to njihovu misiju i dolaske na ovo mjesto ne mijenja već da su dobili potvrdu zašto je važno da se ovdje okupljaju i ukazuju što je Jom hašoa i što je bio holokaust, što se dogodilo i do kuda je dovela mržnja i pokušaj da se čitavi narodi unište.
Ističe kako i danas u Hrvatskoj ima vrlo otvorenog podržavanja Hamasove ideologije.
-Kada se na skupovima u Zagrebu viče "od Rijeke pa do mora" to je ustvari poziv na uništavanje Izraela. Taj antisemitizam se pojavio i u Hrvatskoj i to na lijevoj strani političkog spektra. Usporedno s tim nekim demonstracijama antisemitizma nismo zabilježili nasilje prema židovskoj zajednici i to je već velika stvar. Dobivamo signale o različitim oblicima nasilja širem Europe i na neki način se na to pokušavamo pripremiti, naglasio je Lajoš istaknuvši kako u Osijeku nije zabilježen čak niti jedan incident.
Zaključio je riječima da su vrlo zadovoljni situacijom u Hrvatskoj danas i nadom da se val agresivnijeg antisemitizma neće preliti i na Hrvatsku.
Predsjednik Vijeća grada Osijeka Florijančić je podsjetio da se prisjećamo svih žrtava holokausta u svijetu, Europi ali i svih naših žrtava i u Osijeku koje su stradale u vihoru 2. svjetskog rata.
-Na nama je da o tome govorimo onim generacijama koje će doći iza nas i da naglasimo kako je Osijek grad s najviše manjina i koji štuje uzvišene ideale čovječanstva kao što su sloboda, mir i tolerancija, poručio je Florijančić.