Kamera na nadvožnjaku iznad Vinkovačke
ČITATELJICA
24.4.2025., 07:00
OPREZNO PO OBILAZNICI

Kamera u jednom danu snimila 40-ak prebrzih vozača

Iz policije poručuju kako nije namjera naplata kazni, već poziv vozačima da poštuju pravila

U samo jednom danu, prema neslužbenim informacijama kojima raspolažemo, kamera na južnoj osječkoj obilaznici koja nosi ime 106. brigade ZNG RH, a koja se nalazi na nadvožnjaku kod Bosutskog naselja, zabilježila je gotovo 40 prekršaja prekoračenja brzine.

Riječ je o dijelu obilaznice gdje je maksimalna dopuštena brzina 70 km/h (donedavno je, za vrijeme trajanja radova na bukobranima, iznosila još manje, odnosno 50 km/h), čega očito nisu bili svjesni ili su, još gore, ignorirali mnogi vozači. Možda je stvar i u tome (iako ne i opravdanje) što se do te točke dolazi dijelom gdje je ograničenje 110 km/h, pa mnogi ne stignu na vrijeme smanjiti brzinu (iako, budimo iskreni, vremena imaju sasvim dovoljno, ako prate prometnu signalizaciju).

Južna osječka obilaznica dvotračna je cesta koja spada u kategoriju cesta namijenjenih isključivo za promet motornih vozila ili brzih cesta. Na takvim je cestama maksimalna dopuštena brzina 110 km/h, no na osječkoj obilaznici ona na više mjesta iznosi 90, pa i rečenih 70 km/h. Promjene maksimalne dopuštene brzine su česte i neoprezne vozače mogu dovesti i očito dovode do činjenja prekršaja.

KOLIKE SU KAZNE ZA PREBRZE VOZAČE

Prema Zakona o sigurnosti prometa na cestama, novčanom kaznom od 660 do 1990 eura kaznit će se vozač koji se vozilom na cesti izvan naselja kreće brzinom koja je za više od 50 km na sat veća od dopuštene. Oni koji prekorače brzinu za više od 30 do 50 km na sat suočit će se s kaznom od 260 eura, a “čestitka” s iznosom od 60 eura stići će onima koji se brzinom koja je za više od 10 do 30 km/h veća od dopuštene.

Nadalje, vozaču koji je proglašen krivim za prekoračenje brzine za više od 50 km na sat izreći će se zaštitna mjera zabrane upravljanja motornim vozilom u trajanju od najmanje tri mjeseca, ako je prekršaj počinjen drugi put, najmanje šest mjeseci, ako je prekršaj počinjen treći odnosno svaki sljedeći put.

Kada se sa Slavonike, gdje je maksimalna dopuštena brzina 130 km/h, no nerijetko vozači voze i nekih 15-20 km/h brže, uključite na Obilaznicu 106. brigade ZNG RH, lako je pomisliti kako se ništa nije promijenilo. I ta je cesta široka, no taj jedan prometni trak više (zaustavni), kao i činjenica da se vozite na rubu grada gdje ima i puno petlji na kojima se spaja s drugim cestama, ipak bi trebao biti dovoljno upozorenje da se popusti s pritiskom na papučicu gasa, kada to već nekima nisu prometni znakovi koji jasno upozoravaju na ograničenje brzine.

Edita Roterbauer iz Policijske uprave osječko-baranjske naglašava kako je svrha kamera koje su postavljene na osječkoj obilaznici, kao i na brojnim drugim lokacijama u Osijeku i okolici, u prvom redu prevencija. "Policiji nije cilj naplaćivati što više kazni, nego osvijestiti vozače da se pridržavaju prometnih propisa, što će smanjiti prometne prekršaje, koji vrlo često dovode do fatalnih nezgoda", ističe Roterbauer.

Kada smo kod kazni, i onih novčanih, i negativnih bodova, i zabrane upravljanja vozilom, one su za one koji vole malo jače stisnuti gas prilično visoke. Ako želite uštedjeti, usporite.