





Mi trčimo, možete i vi! Osim rekreacijskog aspekta bitan nam je i onaj društveni, jer grupa potiče i podržava
Gdje je čija granica, saznat će na treninzima, a mi smo tu da se podržimo u njihovu pomicanju. Na kraju krajeva, pobjeđujemo sebe i svoje rezultate
Osijek pruža idealne uvjete za rekreativno trčanje. Ravan teren, Drava i promenada odlična su podloga i za skupinu rekreativaca koji se svakog tjedna okupljaju upravo ondje, uz Dravu kod pješačkog mosta, te trčanjem vode brigu o svom mentalnom i fizičkom zdravlju. WRun trkačka je zajednica koja okuplja brojne trkačice i trkače iz Osijeka i okolnih mjesta, a odlična je polazna točka i za one koji tek ulaze u svijet trčanja.
Pandemijski start
Začetnica je ove hvalevrijedne inicijative Aleksandra Gvozdanović Debeljak, inače učiteljica rehabilitatorica u jednoj osječkoj osnovnoj školi. Sve je započelo, prisjeća se, za vrijeme pandemije COVID-19. Počela je trčkarati oko sveučilišnog kampusa. Oduvijek je bila sportski tip, članica taekwondo kluba u Našicama, no za vrijeme studiranja sport je pao u drugi plan. U početku joj je trčanje služilo kao odmor od obveza kod kuće, brige o dvoje male djece te obveza na doktorskom studiju. Nakon svakog se trčanja osjećala sve bolje i zadovoljnije te joj uskoro trčanje i odlazak na kampus i staze uz Dravu postaju navikom. Iako nije trener trčanja, kao studentica na Učiteljskom fakultetu odslušala je i položila kolegije koji obuhvaćaju ključna znanja o tome što bi kao početnik u trčanju trebala proći, a svemu je pridonijelo i sportsko iskustvo kroz taekwondo.
“Naravno da sam imala bezbroj početničkih pogrešaka i loših odluka u treninzima, poput trčanja prvog polumaratona na treningu nakon samo tri, četiri mjeseca redovitijeg trčanja, te prvog službenog polumaratona mjesec dana poslije, i to na nemilosrdnim uzbrdicama u Iloku usred ljeta. Ne žalim jer i to su iskustva koja su me ojačala i koja prenosim ostalim trkačima u njihovim počecima", ističe Aleksandra.
Nakon samostalnih treninga i lutanja u svijetu trčanja, počeo ju je trenirati Ante Živković, vrhunski trener trčanja i jedan od najuspješnijih trkača u Hrvatskoj. Dogodilo se to posve slučajno, objašnjava, jer Ante ju je "izvukao" u nagradnoj igri na društvenim mrežama. Iako je pomoć u treninzima trebala trajati nekoliko tjedana, suradnja se produljila na cijelu godinu. U sljedećim je mjesecima Aleksandra istrčala polumaraton ispod dva sata (1:54). Bila je uporna, odrađivala sve treninge i tako joj je trčanje postalo stil života.
Godine 2022. postala je kapetanica projekta koji se tada planirao pokrenuti u Osijeku - trkačke zajednice Adidas Runners Osijek, zajedno s rekreativcem, triatloncem Ivanom Volinekom. "Smatrala sam da mogu prenijeti svoje skromno iskustvo i entuzijazam te tako potaknuti ljude da i oni zavole trčanje poput mene i da se osjećaju bolje i zadovoljnije samima sobom. Smatram da trčanje uistinu podiže samopouzdanje i osjećaj zadovoljstva je to veći što su trkački izazovi zahtjevniji."
Od početnika do ultramaratonaca
Prije pokretanja zajednice odslušala je potrebne edukacije, položila online ispite i stekla certifikate usmjerene za kvalitetno vođenje trkačkih zajednica. Na treninge se redovito odazivalo mnoštvo Osječanki i Osječana, a broj je trkača bio veći od bilo koje druge zajednice trkača u Osijeku, klubova i udruga, pa čak i u usporedbi s Adidas Runners zajednicama u drugim, većim gradovima od Osijeka.
Projekt je, nažalost, priveden kraju, ali ljubav Osječana prema trčanju je ostala. Zbog svakodnevnih upita Aleksandra je odlučila pokrenuti inicijativu WRun. Inicijativa je ponajprije trebala okupljati žene na besplatnim treninzima trčanja jednom tjedno, no s vremenom su krenuli dolaziti i muškarci, pa je odlučila prošiti koncept i ostaviti WRun naziv (W(e) Run - Mi trčimo). Djeluju godinu dana, a već su sudjelovali na nekoliko utrka. Na dvije su, govori Aleksandra, bili najbrojniji članovi jedne zajednice. "To također pokazuje koliko je ljudi uključeno na naše treninge, ali i to da smo osim rekreacijskog aspekta, usmjereni i na društveni aspekt članstva."
Okupljaju potpune početnike u trčanju, ali i iskusne trkače, polumaratonce, maratonce, pa čak i ultramaratonce. Trčanje u grupi zabavno je i motivirajuće, govori Aleksandra, a grupa je puna pozitivne energije, pa je atmosfera na treningu uvijek opuštena i zabavna. "Uz podršku grupe lakše je trčati, a potpuni početnici mogu bez problema početi jer imat će podršku u prvim trkačkim koracima. Kod nas ne vrijedi sklop razmišljanja 'osramotit ću se, neću izdržati, neugodno mi je, bit ću najgori' i slično. Mi smo tu da podržimo svakoga tko odluči živjeti zdravo, brinuti se o sebi kroz rekreativno trčanje", odlučna je.
Treninzi besplatni
Aleksandra smatra kako bi ovakav oblik rekreacije i podrške u grupi trebao biti dostupan svima, i upravo zbog tog razloga treninzi u WRun zajednici su besplatni. U tijeku je registracija udruge, Sportsko-rekreacijske zajednice WRun, ali članovi će unatoč tome i dalje moći trčati i rekreirati se besplatno, bez članarina i bilo kakvih drugih financijskih davanja.
WRun trkačice i trkači unutar zajednice odrađuju pripreme za maratone i polumaratone u Zagrebu i Ljubljani, kao i za Osječki Ferivi polumaraton, koji je upravo održan. Mnogi od njih trčali su svoje prve utrke upravo nakon što su se priključili WRun-u, a imaju i člana koji se, otkad je počeo trenirati s njima, odvažio i na ultramaraton. I sama Aleksandra sudjeluje na brojnim utrkama. Iza sebe ima desetak polumaratona, a svoj je prvi maraton istrčala prošlog listopada u Ljubljani. Prešla je 42.195 kilometara u vremenu od 3 sata, 36 minuta i 14 sekundi. Na osječkom polumaratonu ukupno od svih žena osvojila je deseto mjesto, a u svojoj je kategoriji bila treća. "Smatram da se svi mogu pokrenuti i početi. Gdje je čija granica, saznat će na treninzima, a mi smo tu da se podržimo u njihovu pomicanju. Na kraju krajeva, pobjeđujemo sebe i svoje rezultate", zaključuje Aleksandra.