









Poznati Osječani čitali djeci klasične bajke iz digitalnog svijeta
Humanitarnu Noć knjige Centar za nestalu i zlostavljanju djecu Osijek organizirao je u utorak u Kulturnom centru s ciljem prikupljanja donacija za izgradnju poliklinike ProtegOs – prve regionalne ustanove koja će pružati sveobuhvatnu podršku djeci i mladima s teškoćama mentalnog zdravlja, posebice žrtvama i počiniteljima elektroničkog nasilja kao uvod u obilježavanje Svjetskog dana knjige.
Središnji dio večernjeg programa bio je edukativno-zabavni serijal "Bajke u digitalnom svijetu", gdje su poznati Osječani čitali slikovnice iz autorskog serijala Centra s osnovnom svrhom da svaka priča potakne razgovor s djecom i roditeljima o važnim temama iz digitalnog života – privatnosti, sigurnosti, povjerenju i prepoznavanju online rizika.
Centar za nestalu i zlostavljanu djecu Osijek je tako predstavio pet svojih bajki u digitalnom svijetu dok je jedna još u izradi. Riječ je o klasičnim bajkama, Ružni pačić, Pinokio, Tri praščića, Crvenkapica i Ivica i Marica, koje imaju na kraju vježbenicu vezanu uz sigurnost na internetu.
Čitati je važno
Vježbenicu rješavaju roditelji s djecom i to njihovo druženje je osnovna poanta ovih slikovnica koje za rezultat imaju sigurnije odrastanje djece i prevenciju bilo kakvih loših iskustava na internetu, pojasnila je Nika Šiprak Wendling zamjenica voditelja Centra.
Događaj se održao pod pokroviteljstvom Grada Osijeka i uz podršku Kulturnog centra Osijek a moderirano čitanje s interaktivnim intervencijama otvorio je zamjenik osječkog gradonačelnika Dragan Vulin koji je brojnoj publici svih uzrasta vrlo inspirativno pročitao svima dobro poznatu bajku Ivica i Marica.
-Čitati je iznimno važno, svatko ima neki svoj žanr ali svaka nam pročitana knjiga može puno toga otkriti o stvarnom svijetu, puno toga možemo naučiti i steći iskustava i zato je moja preporuka da nikada ne treba prestati čitati, kazao je Vulin.
Čestitao je Centru jer, kako kaže, rade sjajne stvari ne tako jednostavne u današnje vrijeme interneta.
-Ali bez njih bi Internet sigurno bio još surovije i opasnije mjesto. Nekada nam je teško prihvatiti da je Internet nesigurno mjesto za djecu i mlade kao najosjetljivije i najranjivije skupine a mi moramo biti svjesni da je potrebna zaštita i da je potrebno kontrolirati taj prostor. Sve ono što se na internetu događa može ostaviti ozbiljne i trajne posljedice i ovom fizičkom svijetu, upozorio je Vulin.
Crvenkapicu je pak pročitala pjevačica Dora Vestić, podsjetivši da je to bajka koju je jako voljela i kao djevojčica.
-Ova bajka šalje neku drugu, puno važniju poruku jer je sada prilagođena problemima sigurnosti djece na internetu. Meni je čitanje jako važno i nekako se trudim kod svojih učenika poticati čitanje. Važno je zbog vokabulara, razvijanja jezika, razvitka mašte i inspiracije, kreative koju će jednoga dana i sami poticati i razvijati, važno je zbog upoznavanja s drugim ljudima i kulturama, dobro je čitati i knjige na engleskom jeziku. Meni su knjige otvorile jedan poseban svijet u koji se volim izgubiti, sigurno su mi utočište i zato volim uvijek pročitati dobru knjigu, poručila je Dora.
Donacije za ProtegOs
Slikovnice iz ovog serijala još su čitali glumac Miroslav Čabraja (prvak Drame HNK-a Osijek) te Antonia Mrkonjić (HNK Osijek, film Frka).
Posjetitelji su imali priliku kupiti edukativne slikovnice i tako donirati sredstva za izgradnju poliklinike ProtegOs, čime će izravno pridonijeti stvaranju sigurnijeg i podržavajućeg okruženja za najranjiviju djecu.
Donacije se prikupljaju za izgradnju poliklinike ProtegOs, koja će se nalaziti u Višnjevcu. Riječ je o jedinstvenom Centru za sveobuhvatnu procjenu, multidisciplinarnu obradu i tretman djece s teškoćama mentalnog zdravlja te problemima u ponašanju. Poseban naglasak stavit će se na tretman žrtava i počinitelja kibernetičkog kriminala, što je i razumljiv pothvat s obzirom na to da Centar već vodi nacionalni Centar za sigurniji internet koji se više od deset godina bavi pružanjem podrške žrtvama elektroničkog nasilja.
Predviđeno je zapošljavanje psihijatara, radnih terapeuta, socijalnih pedagoga i psihoterapeuta fokusiranih na tretman traume, a dio tima posebno će se educirati za cyber-traumu, odnosno posljedice elektroničkog nasilja za žrtve i počinitelje.