
Tea Mitrović, kandidatkinja za Inženjerku godine 2025.
Tea Mitrović, kandidatkinja za Inženjerku godine, stiže iz tvrtke Orqa
Ne obazirem se na stereotipe i tuđa mišljenja, nego radije slušam svoje srce
Iako je u Hrvatskoj sve veći udio studentica na tzv. STEM studijima koji obuhvaćaju znanost, tehnologiju, inženjerstvo i matematiku, nerazmjer između muškaraca i žena još je izražen u području elektrotehnike i strojarstva te i dalje nizak postotak tih studentica odabire STEM zanimanja, ističu organizatori projekta “Inženjerka godine”, kojim se javnosti svake godine predstavlja deset inženjerki koje svojom osobnošću i svojim radom mogu potaknuti, inspirirati ili motivirati mlade ljude, a posebice učenice srednjih škola, da se odluče za inženjerski studij, ali i karijeru u inženjerstvu.
Inspiracija djevojkama
Među deset se ovogodišnjih finalistica ovog izbora našla i Tea Mitrović (26), voditeljica Odjela za razvoj aplikacija osječke tehnološke tvrtke Orqa, čiji će primjer zasigurno inspirirati mlađe generacije djevojaka za odabir STEM studija i inženjerske karijere.
Ova je uspješna inženjerka rodom iz Viškovaca pokraj Đakova. Svoj je put u IT industriji započela još kao studentica Fakulteta primijenjene matematike i informatike, a posljednje četiri godine radi u tvrtki koja se pozicionirala kao globalni lider u razvoju tehnologija za “pogled iz prvog lica” (FPV) i bespilotne sustave.
U razgovoru za Glas Slavonije Tea je otrkrila kako ovo priznanje za nju nije samo osobni uspjeh nego je ujedno i dokaz da nije važno odakle krećemo, već koliko smo spremni učiti, rasti i gurati granice.
“Velika je čast biti u jednom ovakvom izboru, ali moram priznati i iznenađenje, osobito za osobu mojih godina. Nominacija je ujedno i potvrda mog dosadašnjeg rada te velika motivacija za dalje, posebno kada je riječ o mentorstvu, jer ovo mi je prilika da ostavim svoj trag u inženjerskoj zajednici i možda motiviram neke druge djevojke da krenu istim putem. Također, htjela bih napomenuti do ovo nije samo moj nego uspjeh cijelog mog tima, koji ima devet dečki i jednu djevojku. Svatko od njih je zaslužan, a tu je i moj mentor, koji mi je pomogao svojim strpljenjem, podrškom i spremnošću da dijeli svoje znanje. Neizmjerno sam zahvalna i našoj Upravi i svim ostalim zaposlenicima Orqe, uvijek volim reći da radim najljepši posao na svijetu u najboljoj tvrtki na svijetu”, rekla je Tea.
Ističe kako bi se nasmijala i odmahnula rukom da joj je netko prije nekoliko godina rekao da će dospjeti tamo gdje je danas.
“Nakon završene Opće gimnazije u Đakovu nisam uopće znala što želim studirati. Kako je u ono vrijeme vladala kriza na tržištu rada, odlučila sam upisati nešto što će mi omogućiti sigurno zaposlenje, pa je odluka pala na Medicinski fakultet u Zagrebu. Nisam ga uspjela upisati, što je za mene kao 18-godišnjakinju bilo veliko razočaranje, međutim, odlučila sam pauzirati godinu i dobro razmisliti što i kako dalje te mi se iskristalizirala želja da studiram nešto što ima veze s matematikom. Upisala sam Fakultet primijenjene matematike i infomatike u Osijeku i već kroz studij jako zavoljela inženjerstvo, osobito programiranje, te me je ta priča odvela prema Orqi i suradnji koja je i dandanas postojana”, rekla je.
Iako je u Hrvatskoj sve veći udio studentica na STEM studijima, organizatori izbora “Inženjerka godine” ističu kako je nerazmjer još uvijek izražen u području elektrotehnike i strojarstva te i dalje nizak postotak tih studentica odabire STEM zanimanja. Teu smo upitali kako ona gleda na ovu situaciju.
“Mislim da je još uvijek prisutan veliku utjecaj okoline. I u ono vrijeme kada sam ja upisivala fakultet čula sam puno komentara kako je riječ o “muškom” fakultetu, i naravno da se onda u djevojke uvuče određeni strah. Činjenica je da djevojke i dečki razmišljaju na nešto drukčiji način, no mislim da upravo pogled iz dviju perspektiva i zajednički pristup rješavanju nekog problema dovode do najboljih rezultata, tako da je moj savjet svim djevojkama koje vuče ovaj poziv neka odbace strah i sve što im stoji na tom putu. Posao je predivan, dinamičan i, što je vrlo važno istaknuti, nije samo za one koji su rođeni s talentom nego za bilo koga tko je spreman učiti, razvijati se, napredovati... Puno se cijeni upornost i znatiželja, potrebno je samo imati vjere u sebe. Svim djevojkama stoga poručujem neka vjeruju u sebe, jer definitivno imaju što ponuditi inženjerskom svijetu”, istaknula je Tea, koja je željela uputiti i zahvale onima koje smatra zaslužnima za osobni i profesionalni uspjeh.
“Želim zahvaliti svojim roditeljima i suprugu koji su mi od početka neizmjerna podrška, ne samo u poslovnom smislu nego i u svemu ostalom, jer uvijek su me savjetovali da se ne obazirem na stereotipe i ne opterećujem onim što misle drugi, već da slušam svoje srce. Naravno, zahvale idu i kolegici Tei Pakšec na nominaciji za “Inženjerku godine”, kao i svim ostalim kolegama koji i mene i sve druge žene u Orqi drže kao kap vode na dlanu i bez čije podrške ne bih bila tu gdje jesam”, poručila je Tea.
Njezin ulazak u finale izbora za ”Inženjerku godine” oduševio je sve njezine kolege. Dragan Kovačević, projektini menadžer u Orqi, ističe kako je je Tein ulazak među deset finalistica veliko priznanje za cijelu tvrtku.
Priznanje i za tvrtku
“S obzirom na to da smo posljednjih mjeseci višestruko narasli kao tvrtka, među zaposlenima imamo puno vrhunskih profesionalaca, inteligentnih i sposobnih ljudi. Takvo okruženje za nekoga može biti pomalo zastrašujuće, osobito u svijetu gdje još uvijek muškarci vode glavnu riječ, a žene imaju teži put, no ne i za Teu, koja se u njemu odlično snalazi”, rekao je Kovačević te dodao kako se broj žena u Orqi u posljednje vrijeme povećava, i na inženjerskim i na svim drugim pozicijama.
“Nismo više isključivo inženjerska tvrtka, nego vertikalno integrirana tvrtka sa svim drugim odjelima, od marketinga, prodaje itd., gdje su žene dobro zastupljene i na najodgovornijim upravljačkim i organizacijskim pozicijama, a jedna od njih je i naša Tea”, rekao je Kovačević.
Svečano će se proglašenje “Inženjerke godine” održati u Zagrebu 7. svibnja, u okviru Njemačko-hrvatskog gospodarskog foruma. Izbor organiziraju Njemačko-hrvatska industrijska i trgovinska komora (AHK) uz inicijatora Siemens Hrvatska d.d. te suorganizatora Mediade d.o.o.