






SOS Dječje selo Ladimirevci: Program jačanja obitelji ključ je izgradnje sustava podrške za ranjivu djecu
U povodu obilježavanja devet godina rada Programa jačanja obitelji na području Osječko-baranjske županije SOS Dječje selo Ladimirevci provelo je tijekom ožujka niz kreativnih radionica i aktivnosti za roditelje i djecu pod nazivom 9 za 9 - Devet aktivnosti za devet godina.
Radionice i predavanja bili su usmjereni na jačanje obiteljskih veza i komunikacije u obitelji, provođenje kvalitetnog slobodnog vremena s djecom, razumijevanje emocionalnih i razvojnih potreba djece i adolescenata, prevenciju rizičnog ponašanja, pružanje podrške tijekom izazova odrastanja te izgradnju povjerenja u obitelji. Sve aktivnosti provedene su u suradnji s lokalnom zajednicom, osnovnim i srednjim školama te gradskim knjižnicama. O važnosti i potrebi preventivnih programa najbolje svjedoče stručnjaci koji svakodnevno rade s obiteljima u riziku.
- U duhu zajedništva i podrške ranjivim obiteljima deveti rođendan Programa jačanja obitelji obilježen je nizom aktivnosti za djecu i roditelje. Kroz druženja u različitim gradovima još jednom smo pokazali koliko je važno ulagati u razumijevanje i emocionalnu povezanost unutar obitelji. Kao psihologinju i koordinatoricu SOS Mobilnog tima osobito me raduje vidjeti koliko je truda uloženo od članica tima u svaku od aktivnosti te koliko je snage i topline proizišlo iz svake od njih. Ovaj program nije samo skup usluga – to je prostor u kojem obitelji dobivaju šansu za novi početak, djeca osjećaju sigurnost, a roditelji vjeru u vlastite sposobnosti. Devet godina nije samo broj, već simbol svih malih, ali važnih pomaka koje svakodnevno ostvarujemo zajedno - istaknula je koordinatorica SOS Mobilnog tima Tihana Starčević.
U suradnji s Ministarstvom rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike, institucijama Hrvatskog zavoda za socijalni rad i lokalnom zajednicom, SOS Dječje selo Ladimirevci od 2016. godine provodi Program jačanja obitelji pod nazivom Brižan dom za svako dijete. SOS Mobilne timove čine stručnjaci iz područja psihologije, socijalne pedagogije, socijalnog rada te logopedije. Prošle godine SOS Mobilni timovi na području OBŽ-a pružili su više od 2000 socijalnih usluga, s naglaskom na više od 700 logopedskih terapija za djecu.