Centar za nestalu i zlostavljanu djecu Višnjevac, Ramljak, Lukić, Tramišak, travanj 2025.

Ramljak, Lukić, Tramišak

DARIO KUŠTRO
1.4.2025., 18:45
POLIKLINIKA PROTEGOS

Podrška za djecu koja su doživjela i prošla kroz traumu

Polikliniku u Višnjevcu gradi Centar za nestalu i zlostavljanu djecu. Bit će gotov iduće godine

Osječko-baranjska županija i Grad Osijek doista mogu biti ponosni na ono što čini ekipa okupljena oko Centra za nestalu i zlostavljanu djecu, koji ove godine obilježava 19 godina rada i koji se odlikuje kontinuiranim povećanjem vrsta i broja aktivnosti.

Kako nisu dijelom državnog sustava, oslobođeni su tzv. administrativnog okvira, pa zato mogu brže djelovati na onim poljima u kojima se pokaže potreba. Što i čine. Između ostalog Centar vodi liniju za nestalu djecu 116 000 i Centar za sigurniji internet, što je jedinstvena usluga koja se pruža upravo iz Osijeka. U poludnevnim boravcima za djecu s problemima u ponašanju boravi više od 120 djece, i to u Osijeku, Dardi, Podgoraču, Našicama, Vinkovcima, Slavonskom Brodu, Požegi i Virovitici.

Ove godine pokrenut je projekt izgradnje i osnivanja Poliklinike ProtegOs, prvog specijaliziranog centra takve vrste u regiji, koji će okupljati interdisciplinarni tim stručnjaka s ciljem pružanja sveobuhvatne podrške djeci i mladima koji su pretrpjeli traumu, zlostavljanje ili su u riziku od digitalnog nasilja kroz najviše standarde dijagnostike, terapije i prevencije, ali i drugih oblika problema mentalnog zdravlja.

Kako bi se upoznali s tijekom realizacije ove investicije Centar su u utorak posjetili Mato Lukić, obnašatelj dužnosti župana, i Tihomir Florijančić, predsjednik Gradskog vijeća, u pratnji saborskih zastupnika Nataše Tramišak i Gorana Ivanovića. Domaćin im je bio Tomislav Ramljak, ravnatelj Centra.

- Izgradnja Poliklinike počela je ove, a završetak se planira iduće godine. Projekt financiramo vlastitim sredstvima, a posebno je važno da će u sklopu Poliklinike biti i četiri apartmana, u kojima će moći besplatno boraviti roditelji čija su djeca na tretmanu i dijagnostici. Naglasak ćemo staviti na djecu koja su žrtva kibernetičkog nasilja jer je sve veći broj djece koja su žrtve seksualnog zlostavljanja na internetu. U 2023. godini bilo je 60 kaznenih djela iskorištavanja djece za pornografiju, a taj broj i potrebe povećavaju se svake godine, pa Osijeku, Osječko-baranjskoj i ostalim županijama želimo pružiti mogućnost da stručnu i kvalitetnu pomoć i tretmanski rad dobiju upravo u našim poliklinikama - kazao je Ramljak.

Lukić je naglasio kako će Županija i dalje pratiti sve programe Centra koji se uklapaju u ciljeve zacrtane u siječnju usvojenim županijskim Socijalnim planom. Florijančić u prvi plan stavlja 28 djelatnika Centra koji su svakodnevno 24 sata dostupni za zlostavljanu i nestalu djecu.

TRAMIŠAK - DJECU ZADRŽATI U OBITELJIMA

Tramišak je svjesna kako živimo u sve izazovnijim vremenima, posebno kada govorimo o digitalnom društvu i svijetu, i upravo je sigurnost na internetu izrazito važna, posebno za naše najmlađe. “Kroz dosadašnji rad nametnuli su se kao jedinstven centar, a usluge koje pružaju u Osijeku i Osječko-baranjskoj županiji preslikavaju se i u ostale dijelove Hrvatske. Vjerujem da ćemo, uz podršku koju ćemo im i dalje pružati, imati snažno partnerstvo kako bi nastavili razvijati sve ove hvalevrijedne usluge. Sprječavanje institucionalizacije djece jako je važno. Važno je djecu zadržati što je više moguće u vlastitim domovima i obiteljima”, izjavila je saborska zastupnica Nataša Tramišak.