
Žene se ravnopravno nose s izazovima poduzetništva
Uspješne poduzetnice Slavonije i Baranje podijelile su inspirativne priče s mladima
Studentska udruga Poduzetnici bez granica (EWoB), koja djeluje na Ekonomskom fakultetu u Osijeku, organizirala je u ponedjeljak, u povodu obilježavanja Medunarodnog dana žena, događaj pod nazivom "Žene u poduzetništvu", s glavnom temom "Zlatne ruke Slavonije i Baranje".
Riječ je o zlatnim ženskim rukama koje itekako pokazuju da se mogu ravnopravno nositi s izazovima poduzetništva, što potvrđuju uspješne karijere žena iz Slavonije i Baranje, koje su na EFOS-u govorile o tome kako svojim vještinama uspijevaju tradiciju prilagoditi suvremenim tržišnim potrebama.
Kao što je poznato, u poljoprivredi i ruralnim poslovima dominiraju muškarci, no žene svojim doprinosom na drukčiji, ali jednako vrijedan način oblikuju i unaprjeđuju te djelatnosti, u što smo se mogli uvjeriti na svojevrsnom sajmu, gdje su izložile svoje proizvode. Čuli smo ondje i predavanje "Šokice" Matee Šimunić, koja je govorila o dizajnu i modi te važnoj ulozi koju imaju u očuvanju i promociji kulturnog identiteta.
Uspješne su poduzetnice Slavonije i Baranje podijelile svoje inspirativne priče s mladima te ih zasigurno potaknule na razmišljanje o poduzetničkim iskoracima.
Sintija Lenđel, vlasnica istoimenog OPG-a iz Podolja u Baranji, bavi se proizvodnjom sira, a predstavnicima medija otkrila je kako je riječ o lijepom i izazovnom poslu koji ne ostavlja puno slobodnog vremena.
“Odrasla sam uz životinje i stvarno jako volim ovaj posao, a bavim se uistinu svime, i stočarstvom i konjima, koji su mi hobi. Tako je od malih nogu i mogu reći da sam se dobro uhodala u posao, no uvijek iskoče neki izazovi, poput tzv. muških poslova. Ipak, još se nije dogodilo da se nisam uspjela snaći, sve se može uz dovoljno truda", rekla je.
O izazovima s kojima se susreću žene u poduzetništvu, osobito u poljoprivredi, na panelu "AgroDame" govorila je i Ivona Adrić Kurbanović, voditeljica prodaje i članica Uprave tvrtke Agristar.
“Izazovno je sve što se smatra muškom strukom. Možda naprvu djeluje kako je ženama teško ući u takve poslove i snaći se, no, kao i u svemu ostalom, ako se ozbiljno uhvatimo posla i budemo vrijedni, uz dovoljno samopouzdanja, na kraju dana nije bitno kojeg smo spola", mišljenja je ta poduzetnica.
Na događaju se govorilo o temama koje se nemaju priliku često čuti, a znatno pomažu mladima da se odvaže na pokretanje poduzetničkih pothvata u ruralnim djelatnostima te ih potiču na njegovanje tradicije u svom zavičaju.
Lara Drlje iz studentske udruge Poduzetnici bez granica ističe kako organizacijom ovakvih događaja, a ovaj im je sedmi zaredom, njezini članovi žele prikupiti znanja i iskustva koja će im biti od koristi u budućem radu.
“Željeli smo organizirati nešto srodno kraju u kojem živimo, a ujedno i slaviti žene, s obzirom na to da je dva dana prije bio Međunarodni dan žena. Stavljamo fokus na primarni sektor, na poljoprivredu i ruralni turizam te na sve inovacije u tom području", rekla je.