















Osječanke i Osječani glasno marširali za ženska prava: Mislimo da živimo u 21. stoljeću, ali sve smo bliže srednjem vijeku
Osijek je i ove godine obilježio Međunarodni dan žena Noćnim maršem, koji se održao pod sloganom "ŽENA S GLASOM". Okupljanje je započelo u 18:30 na Trgu Ante Starčevića, a povorka je prošla Kapucinskom ulicom i Europskom avenijom do završnog okupljanja u Parku kralja Držislava. Cilj marša bio je ukazati na položaj žena u društvu, borbu za njihova prava te osvještavanje važnosti ravnopravnosti i sigurnosti. Noćni marš okupio je sugrađanke i sugrađane koji se kroz svoje područje djelovanja dotiču ravnopravnosti u društvu.
Jedna od ključnih tema bila je sigurnost žena unutar zdravstvenog sustava. Veselinka Kastratović, dugogodišnja mirovna aktivistica i članica udruge Jaka za oboljele od karcinoma jajnika, istaknula je važnost dostojanstvenog liječenja te zaštite od bilo kakvog oblika zlostavljanja. Naglasila je da žene imaju pravo na odgovarajuću zdravstvenu skrb i da se borba za prava pacijentica mora nastaviti. "Imamo pravo biti liječene bez da nas netko seksualno ili bilo kako drugačije ugrožava", rekla je.
Pisac i novinar Davor Špišić dokazao je da Noćni marš nije samo za žene i naglasio kako nas stvarnost demantira ako mislimo da živimo u modernom i ravnopravnom društvu. "Mislimo da živimo u 21. stoljeću, ali sve smo bliže srednjem vijeku", naglasio je. Prema njegovim riječima, svaki oblik nepravde prema ženama odražava se na društvo u cjelini, jer dokle god su žene neslobodne, ni društvo nije slobodno.
S akademske strane, profesorica psihologije na Filozofskom fakultetu u Osijeku Ana Kurtović osvrnula se na problem nejednake raspodjele moći u društvu, istaknuvši kako su prava formalno osigurana, ali njihova dostupnost ženama često ostaje ograničena. Slično je govorila i Anita Blagojević, profesorica ustavnog prava na Pravnom fakultetu u Osijeku, koja je upozorila na nebrigu vlasti o pravima žena. Kao primjer navela je dugogodišnje odgađanje donošenja novog Zakona o pobačaju, unatoč jasnoj odluci Ustavnog suda. "Još jedan od primjera dogodio se vrlo nedavno kada je godišnje izvješće pravobraniteljice za ravnopravnost spolova prošlo u Hrvatskom saboru na način da u sabornici nije bio nazočan nitko od vladajuće većine. To govori o slici i prilici brige o rodnoj ravnopravnosti", rekla je Blagojević.
Organizatorice iz inicijative Noćni marš Osijek, poput Mirne Šmit i Natalije Havelke, istaknule su kako je prosvjed prilika za solidarnost i zajedničku borbu protiv represivnih politika. Naglasile su problem nesigurnosti žena u domovima, na radnim mjestima i u javnom prostoru, kao i nedovoljno oštre kazne za počinitelje rodno uvjetovanog nasilja. Iako je prošlogodišnja izmjena Kaznenog zakona uvela kazneno djelo femicida, još uvijek postoji veliki prostor za poboljšanja, pogotovo u prevenciji nasilja.
"Marširamo upravo na Međunarodni dan žena i želimo osnažiti naše sugrađanke i sugrađane da imamo priliku mijenjati stvari na bolje, imamo priliku da se naš glas čuje. Kroz program Noćnog marša dotaknuli smo se tema sigurnosti žena u zdravstvenom sustavu, prava na slobodno odlučivanje o vlastitom tijelu, važnosti građanskog angažmana ali i odnosima prava i moći", kazala je Šmit. Također je istaknula da se svakodnevno čuje kako žene danas mogu uživati brojna prava i slobode koja prije nisu.
"S tim se možemo složiti no ono što odbijamo prihvatiti je narativ da su žene i muškarci ravnopravni i da feminizam danas nema svoju osnovu", zaključila je. Prosvjedna povorka završila je programom kod Školjke, gdje su sudionici mogli čuti inspirativne govore i uživati u glazbeno-scenskom nastupu Dore Vestić i artističke grupe Flamingos. Bubnjari iz inicijative Noćni marš Osijek pratili su kolonu, dajući ritam i energiju okupljenima.