







Tradicionalni malonogometni turnir: Djelatnici osječkog KBC-a igrali za pacijente svoje Pedijatrije
Kada jedan malonogometni turnir doživi kontinuitet od 25 godina to znači da se u njega ulaže jako puno truda, rada i organizacijskih sposobnosti, a upravo je u subotu u dvorani Zrinjevac održan jedan takav kojega su umjesto sportskih djelatnika organizirali i održali djelatnici Kliničkog bolničkog centra Osijek.
Riječ je o malonogometnom turniru poznatom pod nazivom "Zajedno u ratu, zajedno u miru" u čiju se organizaciju krenulo 1998. godine, kako nam kaže ravnatelj KBC-a Osijek doc. dr. sc. Krunoslav Šego, kao podsjetnik na sve ono što su skupa doživjeli djelatnici osječke bolnice tijekom ratnih zbivanja 90-tih godina.
- Na žalost među živima više nema organizatora prvog turnira, dr. Nađa, dr. Karpatia i ostalih naših kolega iz te ekipe, prisjeća se Šego vremena dok je i on bio aktivni sudionik turnira za razliku od danas kada utakmice gleda s tribina u pratnji sina.
Naglašava da bolnica s ovim turnirom živi cijelu godinu jer se dio vremena za njega pripremaju, a ostatak vremena se prisjećaju komičnih detalja i zafrkancije s ranijih susreta. Iako su same utakmice kirurški rečeno "na nož", bez popuštanja, ovo je oblik druženja i zajedništva jer nakon sportskog dijela slijedi bolnička zabava.
- Mi to svi shvaćamo vrlo ozbiljno što potvrđuje da je i danas u dvorani čitavo vodstvo bolnice i djelatnici svih odjela koji ovdje dolaze s obiteljima, ističe Šego.
Svi su ponosni na taj turnir i njemu se ozbiljno pristupa što je ravnatelj osječkog KBC-a potkrijepio i prisjećanjem na 2002. godinu kada je turnir organiziran baš u vrijeme održavanja utakmice Hrvatska- Italija na Svjetskom prvenstvu u Japanu i Koreji koju se, naravno, nije gledalo jer su svi bili usredotočeni na njihov malonogometni turnir.
Zahtjevnu organizaciju turnira već osmu godinu vodi Goran Đapić, medicinski tehničar i predsjednik organizacijskog odbora, koji se prisjeća da turnir jedino nije odigran u dvije godine pandemije korone kada su svi djelatnici bolnice, kako kaže, "bili svjesni da imaju drugu utakmicu za igrati, a koja je bila puno značajnija od malog nogometa."
- Imamo 9 ekipa, i jedino je pravilo da na turniru mogu nastupiti isključivo djelatnici KBC-a Osijek. Sustav natjecanja je 5 plus 1, pravila su identična onima Zimka, a utakmice su konkurentne. Cijelu smo organizaciju turnira uspjeli podići na višu razinu, pohvalio nam se Đapić, dodajući kako turnir ima i svoj humanitarni dio.
Naime, sav višak prihoda od kotizacije i prikupljenog novca sa svečane večere dodjeljuje se ustanovama koje brinu o djeci. Dosadašnjih godina se novac donirao Klasju ili SOS dječjem selu, a na početku Ruske agresije na Ukrajinu donirali su sredstva Crvenom križu za program prijema izbjeglica iz Ukrajine. Ove godine sudionici turnira na svojim su dresovima nosili natpise "Djelatnici KBC-a Osijek igraju za KBC Osijek!"- odabir je pao na Pedijatriju KBC-a, odnosno za opremanje soba medijskim sadržajima kako bi se djeci poboljšali uvjeti boravka tijekom liječenja u bolnici, s posebnim naglaskom na one najmlađe.
Igralo se i navijalo tako da će zasigurno biti dosta materijala za prepričavanje i zafrkancije do novog turnira. Bilo je ideja da i djelatnice KBC-a sudjeluju u turniru, ali za sada nije bilo dovoljno zainteresiranih.
Lani su zaposlenice igrale odbojku, ali to ne znači da već slijedeće godine i one neće imati svoju malonogometnu ekipu koja će se barem revijalno okušati u srazu s nekom ekipom svojih kolega.