izv. prof. dr. sc. Biljana Pauzar, dr. med.

izv. prof. dr. sc. Biljana Pauzar, dr. med.

GOJKO MITIĆ
28.2.2025., 07:00
ZAVOD ZA KLINIČKU CITOLOGIJU KBCO-a

Prof. Biljana Pauzar: Uveli smo tekućinsku citologiju, sada su uzorci kvalitetniji, a analize kraće

Osim u ginekološkoj citologiji, u KBCO-u planiraju uvesti tekućinsku citologiju i za analizu urina i ostalih tekućih, a potom i svih ostalih uzoraka

Nadam se da i vi idete redovito na ginekološki pregled kako bi vam vaš ginekolog mogao pravodobno napraviti i papa-test, ključan za rano otkrivanje raka vrata maternice. Neki sam dan obavila svoj i doznala novost - Klinički zavod za kliničku citologiju Kliničkog bolničkog centra Osijek nedavno je počeo primjenjivati tekućinsku citologiju (Totalys LBC SurePath tehnologija), što je od uvođenja papa-testa polovinom prošlog stoljeća prvo poboljšanje, odnosno prva naprednija tehnologija probira!

Teška specijalizacija

Potvrđuje to izv. prof. dr. sc. Biljana Pauzar, dr. med., predstojnica Zavoda i izvanredna profesorica na Katedri za histologiju i embriologiju Medicinskog fakulteta u Osijeku, koja je, nakon što je kratko vrijeme kao mlada liječnica provela u obiteljskoj medicini, cijelu karijeru posvetila citologiji. Ova je rođena Osječanka bila prva generacija studenata Studija medicine u Osijeku, gdje će krajem godine, u 65. godini, dočekati zasluženu punu mirovinu. Zahvalna je svojoj prethodnici, prof. Pajtler na svemu što je učinila za osječku citologiju, stvorivši preduvjete i za osnivanje prvog kliničkog zavoda za citologiju tada u Republici Hrvatskoj.

“Citologija je teška specijalizacija (odnedavno su spojene specijalizacija iz citologije i specijalizacija iz patologije, nap.a.), a posao je iznimno zahtjevan i fizički s obzirom na to da se gotovo cijelo radno vrijeme provede za mikroskopom, osim dijela kada radimo u ambulanti. Osim toga, bavimo se teškim dijagnozama, karcinomima, što znači da često ljudima donosimo loše vijesti. Ipak, često pomognemo i da do tih loših vijesti ne dođe kada otkrijemo premaligne promjene, pa se pacijent počne liječiti na vrijeme", kaže prof. Pauzar, naglašavajući kako je stalna edukacija nužna jer se uvijek uvodi nešto novo, sada je to, eto, tekućinska citologija. Prof. Pauzar zahvaljuje i bivšem i sadašnjem ravnatelju KBCO-a za to što su imali sluha za potrebe Zavoda i što su prepoznali vrijednost i korist ove tehnologije ponajprije za pacijente.

Klinički je zavod kojim rukovodi prof. Pauzar stručna, znanstvena i nastavna jedinica za djelatnost citološke dijagnostike. Klinička je citologija jednostavna, minimalno invazivna dijagnostička medicinska struka, u kojoj na temelju mikroskopske analize stanica prepoznaju fiziološka stanja, benigne (dobroćudne), premaligne i maligne promjene.

“Naš je zavod ustrojen kao jedinstvena cjelina s više radilišta. Jedno je ambulanta za uzimanje aspiracijskog i eksfolijativnog materijala za citološku analizu, dakle mjesto gdje se obavljaju citološke aspiracijske punkcije palpabilnih promjena, punkcije koštane srži uz razmaz periferne krvi, obrisci promjena na koži i dostupnim sluznicama. Drugo je radilište laboratorij za obradu uzoraka uzetih u vlastitoj ambulanti i uzoraka donesenih s drugih radilišta (bronhoskopski uzorci, uzorci uzeti pod kontolom UZV-a, CT-a, ERCP-a, EUS-a,), pravljenje razmaza i otisaka, koncentracija stanica iz tekućih uzoraka (urin, pleuralni, perikardijalni izljevi, ascites), tu su i fiksacija i bojenje standardno metodom po Papanicolaou i May-Grunwald-Giemsi, citokemijskim i imunocitokemijskim metodama, izrada staničnih blokova, te označavanje uzoraka za molekularnu dijagnostiku (EGFR)", pojašnjava ustroj prof. Pauzar.

GOJKO MITIĆ

Citološki tim

Citološki tim čine liječnik specijalist kliničke citologije, citotehnolozi (zdravstveno-laboratorijski tehničari) i citotehnolozi/citoskrineri. Citotehnolozi uz specijaliste citologe sudjeluju u uzimanju i obradi laboratorijskih uzoraka. Citoskrineri - citotehnolozi provode inicijalni skrining papa-razmaza, pri čemu bilo kakvo odstupanje od normale prosljeđuju na daljnju obradu i konačnu dijagnostiku specijalisti citologu.

Na Zavodu su zaposlene četiri specijalistice kliničke citologije (u Hrvatskoj se na prste jedne ruke mogu nabrojiti muškarci u toj struci, nap. a.), dvije specijalistice patologije i citologije, četiri specijalizantice patologije i citologije, 14 zdravstveno-laboratorijskih djelatnika (od kojih šest magistara medicinsko-laboratorijske dijagnostike, jedan prvostupnik medicinsko-laboratorijske dijagnostike), osam citotehnologa/citoskrinera, četiri zdravstveno-laboratorijska tehničara, pet administratora i pomoćna djelatnica. Srećom da je tako, jer neko su vrijeme imali kadrovski deficit, a bilo je problema u drugim slavonskim bolnicama koje su ostajale bez citologa, zbog čega su u osječkom zavodu bilježili povećan priljev materijala.

Posla imaju puno, za ilustraciju - podaci za 2024. godinu: analizirano je 47.000 citoloških uzoraka iz svih područja citološke dijagnostike - 21.000 neginekoloških uzoraka i 26.000 VCE razmaza (konvencionalni papa-test). Citološki uzorci stižu iz ginekoloških ambulanti Klinike za ginekologiju i opstetriciju KBC-a Osijek te iz 21 specijalističke ginekološke ordinacije s područja Osječko-baranjske županije. Pisanje je nalaza i vođenje medicinske dokumentacije u cijelosti kompjutorizirano, a pregledani se uzorci arhiviraju i dostupni su za reviziju u slučaju neslaganja s kliničkim ili patohistološkim nalazom.

GOJKO MITIĆ

Tekućinska je citologija primjenjiva za sve citološke uzorke. Najčešće se koristi u ginekološkoj citologiji kao alternativa tradicionalnom papa-testu te predstavlja značajan napredak u prevenciji karcinoma vrata maternice. U čemu je njezina prednost u odnosu na konvencionalnu?

“Način uzorkovanja je isti, ali se sve prikupljene stanice ispiru u bočicu s otopinom za transport te uz pomoć uređaja prenose na predmetno staklo. Potpuno je automatizirana pojedinačna priprema i bojenje stakala, osigurano podudaranje uzoraka te kontrola procesa pomoću automatskog skeniranja bar kodova. Stanice su u jednom sloju, bez primjesa krvi, sluzi i upalnih stanica koji ometaju analizu. Ovakvim se postupkom znatno smanjuje broj neadekvatnih uzoraka, a i skraćuje vrijeme potrebno za mikroskopsku analizu", odgovara prof. Pauzar.

PREDLOŽENE NOVE SMJERNICE ZA PROBIR RAKA VRATA MATERNICE U HRVATSKOJ

Na početku smo članka spominjali redovite odlaske na ginekološke preglede. Zašto? Zbog paradoksa da je karcinom raka vrata maternice relativno lako prevenirati, no i dalje u Hrvatskoj prosječno od karcinoma vrata maternice godišnje oboli oko 300 žena, a umire ih oko 120. Nema razloga da tomu bude tako!
“Na 7. hrvatskom kongresu o prevenciji i liječenju početnog raka vrata maternice održanom početkom ove godine donesen je prijedlog novih smjernica za probir raka vrata maternice u Hrvatskoj s ciljem prevencije invazivnog raka vrata maternice te izbjegavanjem preagresivnog liječenja premalignih lezija, koje u velikom postotku spontano regrediraju. Prijedlog je da probir započinje iza 21. godine života papa-testom i provodi se svake tri godine. Za žene od 30 do 65. godina treba primijeniti kotestiranje - papa-test (konvencionalni ili LBC) i HPV test svake tri godine, uz test trijaže biomarker p16/Ki-67”, navodi nove smjernice prof. Pauzar.

HPV testiranje i druge analize

Velika je prednost ove metode i to što je iz istog uzorka moguće provesti i HPV testiranje, kao i dodatne analize (imunocitokemijsko bojenje za detekciju biomarkera p16/Ki-67, dijagnostika drugih spolno prenosivih bolesti, poput Chlamydia trahomatis i dr.). Također, ako je potrebno, postupak se iz istog uzorka može i ponoviti.

“HPV testiranje molekularni je test za utvrđivanje prisutnosti DNK visokorizičnih tipova HPV-a. Poznato je da je humani papiloma virus (HPV) najvažniji faktor rizika za razvoj raka vrata maternice. Postoje brojni podtipovi HPV virusa, no većina pripada skupini 'niskog rizika', a 14 ih nosi veći rizik za razvoj raka vrata maternice (HPV 16 i HPV 18 povezani su s više od 70 % slučajeva raka vrata maternice). Kotestiranje (papa-test + HPV testiranje) iz istog uzorka (na Zavodu za kliničku mikrobiologiju i bolničke infekcije KBCO-a) osigurava sinergiju obje metode, čime se postiže visoka osjetljivost i specifičnost", podsjeća prof. Pauzar.

Inače, osim u ginekološkoj citologiji, tekućinska je citologija primjenjiva na sve ostale citološke uzorke. "Planiramo ju do kraja godine uvesti za analizu urina i ostalih tekućih (pleuralnih, perikardijalnih izljeva, ascitesa i dr.), a potom i svih ostalih uzoraka, čime bismo unaprijedili našu dijagnostiku i liste čekanja za pojedine pretrage sveli na minimum", najavljuje prof. Pauzar. n