
STEPSKI SOKOL
Rijetki stepski sokol u umjetnom gnijezdu na dalekovodu HEP-a
Stepski sokol ne gradi vlastita, nego okupira gnijezda gavrana, vrana ili orlova, a prihvaća i umjetna
Zimsko je prebrojavanje ptica za područje Parka prirode Kopački rit i Dunava donijelo, navode u JU PP Kopački rit, zanimljive rezultate, prema kojima je, za razliku od 2024. godine, kada je cijelo poplavno područje Parka bilo pod vodom, nizak Dunav ove godine uvjetovao da su ptice bile koncentrirane u stalnim vodnim tijelima poput kanala i Kopačkog jezera.
Objavljeno je da je determinirano ukupno 31.135 jedinki ptica, 82 vrste na 66 lokaliteta u 12 izlazaka na teren, a od toga je ukupno 25.991 jedinka 33 vrste ptica močvarica.
No, prije nekoliko dana kamerom je zabilježena još jedna zanimljivost - čini se da je stepski sokol našao svoj dom u jednom od tri umjetna gnijezda postavljena na stupove dalekovoda u okviru projekta LIFE Danube Free Sky. Viđena je, navode u JU PP Kopački rit, jedinka stepskog sokola (Falco cherrug). Video sokola s kamere u gnijezdu može se pogledati na poveznici: https://www.facebook.com/kopacki.rit/videos/1529997171294709 (objavila ga je JU PP Kopački rit).
Inače, stepski sokol jedna je od 12 ciljnih vrsta u projektu za koje su ta gnijezda i namijenjena, s obzirom na to da ne gradi vlastita, nego okupira gnijezda gavrana, vrana ili orlova, a rado prihvaća i ovakva, umjetna.
Strogo je zaštićena vrsta u Republici Hrvatskoj, gnijezdeća populacija ima status kritično ugrožene. Tu populaciju u Hrvatskoj čini samo nekoliko parova. Dalekovod na koji su postavljena umjetna gnijezda obuhvaćen je projektom LIFE Danube Free Sky, u sklopu kojeg je HEP ODS na dionici od gotovo 15 km postavio više od 550 divertera za ptice, što im omogućuje pravodobno uočavanje vodiča dalekovoda i njihovo izbjegavanje, čime se smanjuje opasnost od kolizije. Cilj je spriječiti stradavanje ugroženih vrsta ptica od negativnih utjecaja elektroenergetske infrastrukture, a partneri u projektu su HEP ODS, HOPS i JU PP Kopački rit.
Na području Parka prirode Kopački rit u tijeku je, Glas Slavonije već je o tome pisao, provedba monitoringa u sklopu velikog međunarodnog projekta za koji su osigurana višemilijunska sredstva, uz poprilično sufinanciranje Europske unije. Projekt je posvećen sprječavanju stradavanja ugroženih vrsta ptica od negativnih utjecaja elektroenergetske infrastrukture, a provodit će se pet godina (do 2026.) s petnaest partnera iz sedam zemalja (Austrija, Slovačka, Mađarska, Hrvatska, Srbija, Bugarska i Rumunjska).
Na području gdje milijuni ptica svake godine prate Dunav u svojim proljetnim i jesenskim migracijama prema dalekim područjima, mnoge su vrste pretrpjele dramatičan pad brojnosti prošlih desetljeća. Od elektrokucije i u koliziji svake godine strada 20 posto reproduktivne populacije orla krstaša, stepskog sokola i kudravog nesita.
Provedbom projektnih aktivnosti želi se povećati preživljavanje ciljnih vrsta ptica koje trenutno stradaju tijekom svojih migracija, gniježđenja, razmnožavanja, nalaženja hrane i staništa - objašnjavaju u JUPP-u, navodeći kako je smanjenje i sprječavanje direktne i indirektne smrtnosti ptica izazvane elektrokucijom i kolizijom s dalekovodima doprinos zaustavljanju gubitka bioraznolikosti i usluga ekosustava na Dunavu. Stoga su postavljena umjetna gnijezda, a divertere na žicama ptice uočavaju i tako izbjegavaju dalekovode. Tri su umjetna gnijezda za stepskog sokola na stupovima 35-kilovoltnog dalekovoda sa sustavom za videonadzor za praćenje zbivanja u gnijezdima. I u 2023. godini vjetruše (Falco tinnunculus), strogo zaštićena vrsta u Hrvatskoj, zauzele su gnijezda i podigle ptiće.