DARKO PEJIĆ
26.2.2025., 18:19
KONFERENCIJA ZA MLADE POLJOPRIVREDNIKE

Biljski OPG-ovi okrenuti ka ekološkoj proizvodnji

Turizam i poljoprivreda, osobito povrtlarstvo, u Općini Bilje osnovne su grane

Poljoprivreda i turizam fokus su Općine Bilje i dvije osnovne gospodarske grane kojima se, ističe načelnik Željko Cickaj, bave mještani, pa ne čudi što je Dom kulture u srijedu bio krcat zainteresiranima iz općinskih naselja na konferenciji "Mladi i poljoprivreda". Organizirali su ju Općina Bilje i Kulturno-razvojni centar Općine Bilje, a nazočan je bio i župan Mato Lukić.

Ravnateljica Kulturno-razvojnog centra Općine Bilje Ivana Plaščak navodi da je skup osmišljen tako da pruži sudionicima ne samo uvid u aktualne trendove u poljoprivredi već i sve potrebne informacije za prijave na natječaje Općine Bilje, Osječko-baranjske županije te EU fondove. Održana je panel-rasprava s predstavnicima Osječko-baranjske županije, Općine Bilje, Fakulteta agrobiotehničkih znanosti iz Osijeka, Općine Strizivojna (poznate kao digitalno selo) te mladih poljoprivrednika, a Tihomir Kovač održao je predavanje "Mogućnosti korištenja EU sredstava u poljoprivredi".

DARKO PEJIĆ

- Prije svega čestitke načelniku Cickaju i Općini na organizaciji okupljanja, panela na kojem naši poljoprivrednici mogu čuti i sudjelovati u raspravi o tome što to nove digitalne tehnologije donose u svijetu poljoprivrede. Općenito, kada govorimo o Općini Bilje, uvijek pomislimo prvo na prirodne ljepote i turistički aspekt, kojima se volimo pohvaliti, međutim, poljoprivreda je najvažnija gospodarska grana na području Osječko-baranjske županije i zato mi je drago da u Bilju imamo ovakvu temu. Mi smo kao Županija prije godinu dana krenuli u projekt za mlade poljoprivrednike, Županija je partner prvom digitalnom selu Općina Strizivojna, gdje smo već godinu dana s našim mladim poljoprivrednicima kroz razne edukacije, savjetovanja, ali i rad na terenu novim tehnologijama, uvidjeli da vrijeme koje dolazi, odnosno vrijeme koje je već tu, poljoprivrednicima može puno pomoći u modernizaciji poljoprivrede. Dosta mladih priključilo se tom projektu i Općinu Bilje ćemo pozvati da se uključi u projekt koji mi preuzimamo i koji ćemo voditi iduće dvije godine. Pozvat ćemo, naravno i druge općine da nam se pridruže - kazao je Lukić.

NOSITELJI OPG-ova STARIJI OD 65 GODINA

Panelist Ivan Plaščak, profesor na Agrotehničkom fakultetu i predsjednik općinskog Odbora za poljoprivredu, podsjetio je kako je u hrvatskoj poljoprivredi veći broj starih gospodarstava, čiji su nositelji stariji od 65 godina.

- U Bilju je to preko 35, 38 posto, oko 14 posto, što je iznad prosjeka, mlađih je od 41 godine. Naši poljoprivrednici su o digitalizaciji vrlo needucirani, odnosno nisu dovoljno informirani. U suradnji s resornim ministarstvom, fakultetima i školama trebalo bi sustavno provoditi edukaciju poljoprivrednika - kazao je Plaščak pobrojivši najčešće probleme.

- Generalno, riječ je o problemima i europske poljoprivrede - poljoprivrednicima je uvijek malo novca za poticaje, izravna plaćanja i ostalo. Jasno je da digitalizacija košta u startu tako da bi nekakva strategija od strane državne uprave, iz resornog ministarstva, trebala biti složena i puštena prema dole - smatra Plaščak.

Dom kulture bio je krcat zainteresiranima za konferenciju
OBŽ

Na području Općine Bilje djeluje popriličan broj OPG-ova koji su sa svojim proizvodima prepoznatljivi.

- Ovo je prva u nizu panel-rasprava i okrugli stol o temi poljoprivrede, ali i turizma. Budući da su kod nas poljoprivreda i turizam dvije osnovne grane, logično je da se i Općina Bilje uključi u to. Nije to interes samo naše općine, nego šire zajednice, cijele Županije, pa i šire. Na te dvije grane svakako moramo nadovezati demografiju, to je pitanje mladih, i ovo je panel-rasprava o pitanju mladih u poljoprivredi. Želimo čuti, da se kroz raspravu nametne tema, što je to što mladi zaista očekuju i što im je potrebno kako bi lokalna zajednica, ali i šire, mogli učiniti kako bi oni ovdje ostali i opstali, ali i kako bismo mi zaista mogli vidjeti što je to što zaista radej - kazao je Željko Cickaj.

Cickaj je istaknuo kako su na biljskom području opredijeljeni za ekološku proizvodnju i povrtlarsku proizvodnju, jer je ekologija definitivno ono što njih zanima.

Tihomir Kovač, konzultant za europske fondove, a koji se bavi i projektima ruralnog razvoja i suradnik je Općine Bilje, kaže da su predstavili aktualne mogućnosti financiranja. Dva su trenutačno objavljena natječaja i provedba im je u tijeku, a postoji golem interes: natječaj za mlade poljoprivrednike i natječaj za preradu.

DARKO PEJIĆ

- Mladi mogu ostvariti 75.000, sto posto bespovratnih sredstava, dok na drugim pozivima, primjerice za preradu, mladi poljoprivrednik može doći čak do 85 posto intenziteta potpore. Dostupni su i financijski instrumenti općenito poduzetnicima početnicima, tako i poduzetnicima u području poljoprivrede i prerade, dakle HBOR programi, HAMAG programi i jamstva koje oni nude. Na početku smo financijske perspektive do 2027. godine i ti su pozivi prvi u tom financijskom razdoblju, a nose sa sobom nove uvjete i kriterije - pojasnio je Kovač. 

SUFINANCIRATI DIGITALIZACIJU

Mladi poljoprivrednik iz Bilja Martin Prevoznik zaposlen je na OPG-u u Kneževim Vinogradima i studira poljoprivredu. “Najveći je problem što digitalizacija jako puno košta. Očekujemo da država pokuša što više pomoći nama mladim poljoprivrednicima sufinancirati troškove zato što mi nemamo taj novac”, kazao je Prevoznik. “Naši roditelji i dalje smatraju da je ono kako su oni naučili najbolje, ali jednostavno nije. Kada mi mladi uspijemo doprijeti do njih, kada im objasnimo kako i što treba, da to utječe na kvalitetu, prinos i na kraju zaradu, i kada to prihvate i vjeruju nam, tada krenu ulagati u to i vide u tome perspektivu”, ocjenjuje Prevoznik.