
Kuprešake Slavonije i Baranje povezuje briga o Kupresu
U Slavoniji i Baranji više je od 10.000 Kuprešaka rođenjem ili podrijetlom
Udruga Kuprešaka Slavonije i Baranje među najmlađim je u Osijeku.
- U Slavoniji i Baranji postoji veliki broj Kuprešaka koji su ili rođeni na Kupresu ili su im ondje korijeni. Ima i onih koji se kao drugo koljeno osjećaju Slavoncima, no cijene i vole svoje kupreške korijene. Tako je krenula inicijativa da se okupimo, družimo, njegujemo kupreške običaje, ali iznad svega čuvamo nacionalni identitet - objašnjava razloge osnivanja Marin Rebrina, predsjednik Udruge Kuprešaka Slavonije i Baranje.
Za njima su nepuna tri mjeseca postojanja, udruga je osnovana 25. studenoga prošle godine, a vijest o tome, uz domaće medije, prenio je i velik dio medija koji djeluju na kupreškom području.
Sjedište je udruge u prostorima Mjesnog odbora Cvjetno, Vijenac lipa 36. Udruga je otvorenog tipa, uz dva osnovna modela članstva: redovan član može biti onaj tko ima krvne ili tazbinske veze s Kupresom, a među pridruženim su članovima dobrodošli svi koji vole Kupres. U dva se mjeseca članstvo već približilo brojci sto, a aktivnosti na društvenim mrežama pregledava više od petsto pratitelja.
- Prema dostupnim podatcima, u Slavoniji je više od deset tisuća Kuprešaka rođenjem ili podrijetlom. Najviše nas je u Baranji, Donjem Miholjcu, Valpovu, Đakovu, Požegi i Osijeku. Iako smo kao udruga osnovani sa sjedištem u Osijeku, u Izvršnom odboru članovi su iz svih dijelova Slavonije i Baranje. Okupili smo se ciljem potpore razvoju i unaprjeđenju kvalitete života na području općine Kupres te pomaganja Kuprešacima na području Slavonije i Baranje - kaže naš sugovornik.
Devedesetih je u Osijeku postojalo udruženje koje je na istim temeljima njegovalo tradiciju kupeškog kraja, pa Rebrina ne skriva kako su svojevrsni sljednici te udruge, ali kao posve drukčija priča.
- Od aktivnosti planirane za ovu godinu izdvojio bih onu u travnju, u povodu tužne obljetnice pada grada Kupresa 10. travnja 1992. godine, predstavljanje knjige "Kupreški spomenar" u više gradova u Slavoniji i Baranji, te u sklopu toga i svete mise u Đakovu i Osijeku. Nadalje, želimo još više učvrstiti komunikaciju s institucijama i udrugama iz Kupresa radi uspostavljanja zajedničke svrhovite suradnje. Jednako tako nastojat ćemo povezati se sa zagrebačkom Udrugom Kuprešaka, kao i s udrugom koja djeluje u Frankfurtu, dakle govorimo o tri udruge Kuprešaka izvan Kupresa - kaže Rebrina. Jasno, njegovat će suradnju i s drugim zavičajnim udrugama koje djeluje na području Osijeka i Slavonije.
U subotu je Udruga Kuprešaka Slavonije i Baranje održala redovitu skupštinu, a u cilju predstavljanja tradicije i običaja tom je prigodom prezentirana igra prsten.