Osijek, 01. 10. 2024., EFOS, brucoši, studenti, student, studentica, početak akademske godine 24/25, obilazak fakulteta, reportažaSNIMIO BRUNO JOBST
BRUNO JOBST
3.2.2025., 11:00
STUDENTSKI POSLOVI

Poslodavci su već počeli tražiti studente za sezonu

Zapošljavaju ih i u telekomu, marketingu, trgovini, ugostiteljstvu...

Studentski su dani mnogima najbolje životno doba, no oni sa sobom oduvijek nose i more izazova. Uz brojne fakultetske obveze poput predavanja, seminara, kolokvija i ispita, u koje je potrebno uložiti mnogo truda, studenti se suočavaju i s financijskim izazovima.

Najzastupljeniji poslovi

Iako imaju razne pogodnosti, poput cjenovno pristupačne hrane u menzi, povoljnijeg gradskog prijevoza, besplatnog prijevoza vlakom i dr., onima koji ne stanuju u studentskim domovima uglavnom je najveća stavka smještaj. Osječki studentski domovi raspolažu s oko 1500 kreveta, što u gradu s oko 16.000 studenata, od kojih velik broj nije domicilan, nije dostatno, stoga su mnogi studenti iz drugih gradova prisiljeni skupo plaćati najam stana. Uza sve druge troškove života, roditelji često ne mogu financijski pratiti sve njihove potrebe, stoga velik broj studenata tijekom studija obavlja studentske poslove.

Osim što im ti poslovi daju vjetar u leđa u smislu financija, nije zanemariva ni mogućnost stjecanja praktičnog iskustva koje će im biti dragocjeno jednom kada se upute na tržište rada, jer poznato je kako mnogi poslodavci prije svega cijene radno iskustvo, čak i ako ono nije izravno povezano s područjem studija, s obzirom na to da pokazuje motivaciju, radnu etiku i spremnost na učenje.

“MINIMALAC” 6,06 €

Minimalna satnica za 2025. godinu iznosi 6,06 eura, što je povećanje za 15 posto u odnosu prema prethodnoj godini, kada je iznosila 5,25 eura. Najplaćeniji su poslovi u IT sektoru, u kojem uvijek postoji velika potražnja za studentima jer su potrebni, primjerice, kao tehnička podrška za različite sustave, mrežne stranice ili aplikacije. Prema Zakonu o studentskom radu, studentska se satnica povećava za rad blagdanom, noćni rad i rad nedjeljom.

U osječkom Studentskom servisu doznajemo kako su najzastupljeniji studentski poslovi iz područja telekomunikacija, marketinga, raznih prezentacija, promocija i rada u trgovini, trgovačkim centrima, kao i poslovi utovara i istovara, kao i rad u ugostiteljstvu. Iz godine u godinu, i to već u ovo vrijeme, raste interes i poslodavaca i studenata za sezonske poslove na jadranskoj obali.

- Zanimanje poslodavaca i studenata za sezonske poslove na moru počinje rasti početkom godine, naročito s obzirom na trendove iz prethodnih sezona, kada su mnogi poslodavci tražili radnu snagu nekoliko mjesecu unaprijed. Studenti također pokazuju interes za sezonske poslove jer oni obično nude dobru priliku za zaradu i iskustvo tijekom ljetnih mjeseci - govori Sara Časar, voditeljica Studentskog servisa.

Dodaje kako broj studenata koji posredovanjem Studentskog servisa odlaze raditi na Jadran varira, a u sezoni taj broj može dosegnuti i nekoliko stotina studenata, koji se najčešće bave poslovima u ugostiteljstvu, čišćenju, uslužnim djelatnostima ili rade kao animatori.

Mali hoteli i apartmani traže različite profile studenata, ne formalno obrazovane, nego one koji prije svega imaju volju za rad i zaradu, ali i prilagodbu timskom radu, odvojenosti od kuće i novim životnim iskustvima. Osim poslova iz uslužnih djelatnosti, koji se najčešće traže, poput ugostiteljstva, prehrane i trgovine, traženi su i razni drugi poslovi na moru, poput sobarica, spremačica, čistača plaže, iznajmljivača raznih rekvizita, spasilaca, animatora koji održavaju različite sportske i dječje aktivnosti za goste te na taj način još više poboljšavaju hotelsku uslugu, pogotovo za goste dubljeg džepa, za koje pripremaju i predstave na jeziku s njihova govornog područja. To su i bolje plaćeni poslovi, jer se uz motiviranost za rad traže i određene dodatne sposobnosti i sklonosti, ali i licence, poput one za spasioca.

Timski igrači

- Poslodavci obično imaju vrlo pozitivne povratne informacije o našim studentima, osobito kada su oni motivirani i sposobni za rad u dinamičnim okruženju, a studenti koji su fleksibilni i vole raditi u timu često dobiju i pohvale - navodi Sara Časar. 

JOSIPA: IMAM JOŠ BOLJU SATNICU

Rad tijekom studija podrazumijeva balansiranje između akademskih obveza i radnih zadataka, što može biti velik izazov, no jedna osječka studentica s kojom s razgovarali o ovoj temi ističe kako su poslodavci toga svjesni, te se prilagođavaju potrebama studenata.

- Trenutno radim u jednom restoranu kao konobarica i mogu reći da je moj poslodavac vrlo fleksibilan što se tiče mojih fakultetskih obveza, pa radim onako kako mi odgovara s obzirom na predavanja i ispite - ističe studentica Josipa.

Dodaje kako je propisana minimalna satnica, koja ove godine iznosi 6,06 eura neto, zadovoljavajuća te ističe da je ona dogovorila još bolje uvjete sa svojim poslodavcem.

- Minimalna je satnica dobra, no s obzirom na nedostatak radnika, velik broj poslodavaca nudi i znatno više, osobito ako je riječ o zahtjevnijim poslovima - ističe ta studentica, koja ima iskustva i sa sezonskim radom na Jadranu.

- Odradila sam dvije sezone i nosim samo pozitivna iskustva s mora. Znam da je bilo komentara kako se radnici ondje izrabljuju, no, vjerujte mi, situacija s nedostatkom radne snage znatno je poboljšala radne uvjete, ali i plaće, osobito ako već imate iskustva. Tada možete i diktirati uvjete - ističe studentica Josipa.