











/Galerija/ Večeras na Noć muzeja u dvorcu Tikveš, a u nedjelju na Dan močvarnih staništa
Dva su važna događaja u Javnoj ustanovi Park prirode Kopački rit. Građane pozivaju na Noć muzeja večeras (petak) u dvorcu Tikveš, a za vikend ponovno zovu posjetitelje i goste u povodu Svjetskog dana močvarnih staništa (koji je službeno u nedjelju), a u biseru prirode će se i u ponedjeljak "radno" proslaviti s najmlađima. "Još imate vremena promisliti i odlučiti doći noćas prvo na Noć muzeja u dvorcu Tikveš", ističe ravnatelj Ivo Bašić.
"Prezentacijsko-edukacijski centar Tikveš otvara svoja vrata za jubilarnu 20. Noć muzeja 2025. Za sve posjetitelje ulaz u naš postav bit će besplatan do 24 sata (ulaz u Centar je do 23 sata). Uz to, pripremili smo tematska kostimirana vođenja kojima se posjetitelji mogu pridružiti u 18, 20 i 22 sata. Pridružite nam se i ove godine na nezaboravnom putovanju kroz povijest, kulturu i prirodu. Prošle smo godine ušli u ovu priču, iznenadio nas je odaziv i za ovu smo se godinu pripremili još više za goste. Očekujemo ih nekoliko stotina, puno smo pripremljeniji. Imat ćemo tri stručna vođenja, imat ćemo vodičicu, kostimiranu u Isabellu von Habsburg, koja će pričati gostima o povijesti Austro-Ugarske te vodiča koji će biti odjeven u lugarsko odijelo i pričati te više lovačke priče", kaže Ivo Bašić.
Ujedno je pozvao posjetitelje da iskoriste priliku za posjet i u subotu i nedjelju. Sve dane moguće je uživati u promatranju ptica, vožnjama, boravku u prirodi...
"Sve ono što imamo u ponudi, a razvidno je na našim internetskim stranicama, je dostupno. I brod, i dvorac je otvoren tako da posjetitelji mogu doći i uživati u ovom prostoru", poziva ravnatelj JU PP Kopački rit.
"U ponedjeljak 3. veljače, obilježavamo Dan vlažnih staništa s djecom iz Osnovne škole Bilje, poći ćemo turističkim vlakićem po njih i dovesti ih u Kopački gdje smo im pripremili nekoliko edukativnih radionica, poslije ćemo ih počastiti sendvičima i sokovima i u principu najviše istaknuti važnost zaštite prirode, zaštite bioraznolikosti. Ono što je značajno reći za vlažna staništa jeste to da su Ramsarskom konvencijom 1971. zaštićena vlažna staništa i da smo mi dio te konvencije kao Hrvatska od 1991. a JU Park prirode Kopački rit je od 1993. godine. Inače, imamo ukupno pet takvih područja, dakle, uz Kopački rit to su Lonjsko polje, Vransko jezero, Dolina rijeke Neretve i Crna Mlaka kraj Velike Gorice", najavljuje Bašić.
Također je, nastavlja ravnatelj, bitno istaknuti da je posljednjih 50 godina čak 50 posto vlažnih staništa uništeno, što ljudskom rukom što prirodnim procesima, i da su ovakva područja iznimno vrijedna jer gotovo 40 posto sveg biljnog i životinjskog svijeta živi upravo u takvim prostorima.
"Zato je važno ovakve prostore sačuvati. Sreća je da upravo i mi imamo ovakav prostor. Ovo vlažno stanište nadomak gradu Osijeku ima iznimno veliki retencijski kapacitet, kada govorimo o borbi protiv poplava. Od onih dvije milijarde kubika koje Hrvatska ima gotovo 700 milijuna kubika vode je potencijal Kopačkog rita, dakle trećina. Toliko može prihvatiti vode", poručuje Ivo Bašić.