Kekelić: Iskazivat ćemo razliku između svojih cijena i onih u trgovačkim lancima
Trgovaca je više nego kupaca – tako bi se mogla sažeti trenutna situacija u osječkim trgovinama i trgovačkim centrima. Čini se da je većina građana ozbiljno shvatila najavljeni bojkot, a čak ni popusti i "posebne ponude" na određene proizvode nisu uspjeli privući veći broj kupaca. Obišli smo nekoliko trgovina, a situacija je svuda slična. U svim trgovinama otvorena je samo jedna blagajna, a blagajnica nema previše posla jer većina kupaca uzima tek pokoji proizvod. Primijetili smo i da su među rijetkim kupcima većinom strani radnici, koji možda nisu ni svjesni da se bojkot odvija.
Povodom bojkota oglasila se i maloprodajna trgovina gdje se nerijetko čeka u redovima jer su poznati po svojim nižim cijenama. Naime, Kekelić trgovine na svom Facebook profilu izrazili su razumijevanje prema odluci građana i ogorčenosti radi visokih cijena proizvoda s kojima se svakodnevno suočavamo. Stoga su odlučili ubuduće u svojom objavama iskazivati razlike između njihovih redovnih cijena te cijena u trgovačkim lancima. Pitali smo ih za dodatni komentar.
"Mi se trudimo našim kupcima priuštiti što prihvatljivije cijene iako se kao i svi i mi trgovci nalazimo u teškim vremenima po gospodarstvo. Shodno s rečenim, nastojimo pribavljati od domaćih proizvođača i dobavljača gdje su nam jako niske marže, ali smo zbog toga i konkurentni na tržištu. Isto tako, dio proizvoda pribavljamo i od stranih dobavljača po puno nižim nabavnim cijenama nego što su od zastupnika istih u Republici Hrvatskoj, ali tu ipak imamo uključene i troškove transporta", komentirali su iz Kekelića svoje niže cijene.
Kada je bojkot u pitanju, izražavaju razumijevanje prema građanima, ali smatraju kako se bojkotom malo toga može promijeniti na bolje. Targetiranjem trgovaca kao glavnih krivaca, objašnjavaju, dobavljači i proizvođači peru ruke od vlastite odgovornosti za visoku stopu inflacije u državi. Ističu i kako se ograničavanjem cijena proizvoda udara na marže koje prehranjuju njihove djelatnike, a dugoročni pad cijena proizvoda se ne postiže, jer država uvodi ili povećava već postoječe namete na sve u lancu.
"Podsjećamo kako je opća stopa PDV-a u Hrvatskoj na većinu prehrambenih namirnica 25 posto, a kako za pojedine proizvode kao razne vrste pića, gaziranih i ne gaziranih sokova, na PDV postoje još i trošarine koje su znatno već nego u bilo kojoj državi članici Europske unije. Pa se nameće pitanje, zašto država ne povuče prave poteze koji bi pomogli, kako našim kupcima, tako i nama trgovcima", pitaju se i dodaju da bi se država trebala odreći dijela nameta u vidu opće stope PDV-a, umjesto da spušta PDV za samo određene proizvode.
Za kraj su istaknuli da je Hrvatska jedna od poljoprivredno najpotencijalnijih država u Europi, a da od vlastitih proizvođača nemamo gotovo ništa. Stoga su lanci primorani potraživati proizvode iz različitih izvora, što doprinosi viskokim cijenama osnovnih namirnica, zaključili su iz trgovina Kekelić.