Sastanak s ravnateljima osnovnih i srednjih škola kojima je OBŽ osnivačsiječanj 2025.OBŽ
OBŽ
19.1.2025., 16:27
za veću sigurnost u školama

Županija organizirala sastanak s ravnateljima: Protokol prilagoditi različito osnovnim i srednjim školama

Ravnatelji iznijeli iskustva o provedbi Protokola o kontroli ulaska i izlaska

Protokol o kontroli ulaska i izlaska u školskim ustanovama okupio je u petak u Osijeku ravnatelje osnovnih i srednjih škola kojima je osnivač Osječko-baranjska županija. Sastanku su uz predstavnike Županije nazočili i predstavnici Policijske uprave osječko-baranjske, načelnici policijskih postaja s područja županije, predstavnici Područnog ureda Osijek Civilne zaštite te pravobraniteljica za djecu Helenca Pirnat Dragičević sa suradnicom.

Međusektorska suradnja

Protokol je izrađen s ciljem osiguravanja veće sigurnosti u školskim ustanovama, odnosno osnovnim školama, srednjim školama i učeničkim domovima te zaštite učenika i svih radnika u školskim ustanovama i prevencije mogućih situacija povećanog rizika. Škole na području Osječko-baranjske županije s provođenjem Protokola počele su prvog nastavnog dana u ovoj godini, pa su ravnatelji škola imali priliku iznijeti svoja zapažanja i izazove s kojima se susreću.

Obnašatelj dužnosti župana Mato Lukić naglasio je kako je Županija kao osnivač na raspolaganju svim ravnateljima škola prilikom uvođenja novih sigurnosnih pravila i savjetodavno i financijski.

Sastanak s ravnateljima osnovnih i srednjih škola kojima je OBŽ osnivačsiječanj 2025.OBŽ
OBŽ

- Ovaj sastanak pokazuje izvrsnu međuresornu suradnju i osobito mi je drago pozdraviti pravobraniteljicu za djecu sa suradnicima, kao i predstavnike MUP-a i civilne zaštite. Izazove koji su pred nama zacijelo ćemo kvalitetnije rješavati kroz suradnju, pritom vodeći brigu o našim učenicima. Svjesni vremena u kojem se nalazimo, posebnu pozornost moramo pokloniti mentalnom zdravlju djece kao osnovnom preduvjetu za njihov budući razvoj – istaknuo je Lukić.

Dosadašnju je suradnju i komunikaciju s ravnateljima škola, ističući kako je ovaj sastanak treći o istoj temi, pohvalila pročelnica Upravnog odjela za obrazovanje i mlade Miranda Glavaš-Kul.

- Protokol se provodi u svim školama u skladu s mogućnostima i posebnostima svake od njih, a iskustva tijekom dvotjedne nastave zasigurno će pridonijeti njegovu poboljšanju i usmjeravanju prema što većoj razini sigurnosti u školama - rekla je pročelnica Glavaš-Kul.
Primjere dobre prakse, kao i poteškoće s kojima se susreću u provođenju propisanog Protokola istaknule su brojne ravnateljice i ravnatelji osnovnih i srednjih škola. Primjer uvođenja protokola u osnovnoj školi Viljevo predstavila je ravnateljica Blaženka Škrlec govoreći kako je u tijeku postavljanje elektromagnetskih brava na ulaze matične i područnih škola, a primjer srednje škole predstavio je ravnatelj Strojarske tehničke škole Osijek Ivan Adrić ističući kako su u istoj zgradi dvije srednje škole, pa je primjena Protokola usuglašena s ravnateljem Elektrotehničke i prometne škole Osijek. Jedno od pitanja ravnatelja odnosilo se i na djecu putnike kojih u srednjim školama postoji veći broj, a koji zbog neusklađenosti voznih redova kasne na nastavu.

Sastanak s ravnateljima osnovnih i srednjih škola kojima je OBŽ osnivačsiječanj 2025.OBŽ
OBŽ

Kadar i učenici putnici

- Treća gimnazija u Osijeku ima dvjestotinjak učenika putnika koji nekoliko minuta nakon početka prvog sata dolaze na nastavu. U ovom prijelaznom razdoblju spremačica ima popis putnika i u skladu s tim učenicima otključavaju se vrata škole - rekao je ravnatelj Dražen Jakopović i istaknuo kako, kao i brojni drugi ravnatelji, nastoji riješiti izazov nedostatka kadra, odnosno osoba koje bi bile zadužene za kontrolu ulaska i izlaska.

Na sastanku je istaknuto i kako Protokol treba prilagoditi osnovnim i srednjim školama na različite načine, upravo zbog različitih potreba i navika djece u tim odgojno-obrazovnim ustanovama te učeničkim domovima. Nedostatak se kadra najviše osjeti u manjim područnim školama gdje su za kontrolu ulaska i izlaska zaduženi učitelji koji moraju napuštati učionicu u kojoj provode nastavu kako bi provjerili tko dolazi u školu. Poseban su naglasak ravnatelji stavili i na mentalno zdravlje djece ističući kako im se učenici javljaju s osjećajem tjeskobe i potištenosti upravo zbog zatvaranja škola te nemogućnosti izlaska pod malim školskim odmorima.

- Univerzalno rješenje ne postoji, Protokol koji je donijelo Ministarstvo znanosti, obrazovanja i mladih svojevrsni je početak u povećanju sigurnosti djece u školama. Saslušavši primjere i objektivne izazove s kojima se susreću ravnatelji te uvažavajući posebnosti naših škola, nastojat ćemo ponuditi rješenja za izmjene ili dopune Protokola kako bi on u budućnosti bio što učinkovitiji, a da ujedno pozitivno utječe na mentalno zdravlje naših učenika - zaključio je župan Lukić. 

DJECA OČEKUJU DA IH UKLJUČIMO

Da je sigurno okruženje za djecu i u osnovnim i u srednjim školama imperativ, istaknula je Pravobraniteljica za djecu Helenca Pirnat Dragičević pohvalivši angažman Osječko-baranjske županije u njegovu rješavanju.

- Djeca očekuju da ih čujemo i uključimo, odnosno da im damo mogućnost sudjelovanja u donošenju odluka koje su vezane uz njih. Stoga su nam iznimno važne povratne informacije iz škola i pozivam ravnatelje da se jave našem uredu s konkretnim prijedlozima kako unaprijediti sigurnosni protokol - istaknula je Pirnat Dragičević.