Učenici na jedan dan postali - znanstvenici
M. Roguljić i M. Husar omogućili gimnazijalcima da zavire u svijet fizike elementarnih čestica
Učenici triju osječkih gimnazija (I., II. i III.) u petak su imali priliku iz prve ruke doznati što se sve radi u glasovitom Europskom laboratoriju za fiziku čestica (CERN), zahvaljujući internacionalnom masterclass predavanju koje su u III. gimnaziji Osijek održali mladi znanstvenici koji sudjeluju u radu ove velike međunarodne znastvene institucije: dr. sc. Matej Roguljić, postdoktorand na Sveučilištu Johns Hopkins i član CMS kolaboracije na CERN-u, i Marko Husar, student istraživačke fizike na zagrebačkom Prirodoslovno-matematičkom fakultetu te član Društva za popularizaciju znanosti Vinko Dvořák i ALICE kolaboracije na CERN-u.
Kao na početku svemira
CERN-ov je internacionalni masterclass jedinstveni znanstveni događaj koji učenicima i njihovim profesorima daje priliku da zavire u svijet fizike elementarnih čestica te postanu znanstvenici na jedan dan, analizirajući stvarne podatke iz CERN-ova Velikog hadronskog sudarača (LHC). Tu je priliku objeručke prihvatilo 50 osječkih gimnazijalaca.
- S obzirom na to da 80 posto naših učenika na državnoj maturi odabire fiziku kao izborni predmet, jer gravitiraju prema tehničkim fakultetima, ovo je izvrsna prilika da im damo dodatni impuls u fizici, koja im je toliko interesantna. Da ih je predavanje uistinu zainteresiralo govori podatak da se tražilo mjesto više - rekao nam je uoči predavanja ravnatelj III. gimnazije Dražen Jakopović.
Zanimljivo, oba su predavača naše gore list. Husar je Osječanin i bivši učenik III. gimnazije, a Roguljić Ernestinovčanin i bivši učenik Isusovačke klasične gimnazije. Upitali smo ih kako je izgledao put od Osijeka do jedne takve znanstvene institucije kao što je CERN.
- Bio je to put s puno truda i rada. Nakon III. gimnazije Osijek upisao sam zagrebački PMF te nakon nekoliko godina rada na projektima postao član ALICE kolaboracije na CERN-u, gdje trenutno radim na istraživanjima koja su vezana uz moj budući diplomski, a nadam se i doktorat - otkrio nam je Marko Husar, dodavši da je njegov put do CERN-a započeo upravo na jednom ovakvom masterclassu, stoga ne treba čuditi ako istim putem krene i netko od učenika koji su došli čuti što im ima reći o području kojim se bavi.
- Nadamo se kako ćemo uspjeli motivirati učenike da zavole područje kojim se bavimo, a to ćemo pokušati postići kroz niz zabavnih predavanja gdje ćemo učiti o fizici elementarnih čestica, a također ćemo uzeti i prave podatke s CERN-a koji su pripremljeni u formatu koji je prilagođen učenicima te ćemo ih analizirati. Postat će znastvenici na jedan dan i raditi ono što mi radimo u CERN-u, ali u jednoj pojednostavljenoj varijanti - rekao je Marko te pojasnio što konkretno radi na CERN-u.
- Trenutno radimo instraživanja vezana za fiziku elementarnih čestica, a svaka kolaboracija ima neki svoj cilj. ALICE kolaboracija bavi se proučavanjem kvark-gluonske plazme. To je stanje svemira netom nakon što se stvorio, a mi pokušavamo doći do odgovora što se dogodilo u prvim trenucima od početka svemira. To činimo tako da u CERN-u sudaramo protone te u tim visokoenergetskim sudarima rekreiramo uvjete koji su bili u početku svemira - otkrio nam je ovaj mladi znanstvenik.
Kako dospjeti na CERN
Kada je bio u godinama u kojima su gimnazijalci kojima je u petak predavao, Matej Roguljić nije niti slutio da će jednoga dana dospjeti do CERN-a,
- Moj put do CERN-a bio je neplaniran, ali zanimljiv. Kada sam upisao fakultet, nisam bio siguran u kojem bih smjeru išao nakon dodiplomskog studija, no radeći na diplomskom radu, odlučio sam se za fiziku elementarnih čestica. Poslije sam upisao i doktorat o toj temi, a na samom njegovu kraju odlučio sam se i na postdoktorat iz tog područja, iako sam dvojio bih li to nastavio. Ipak, danas mogu reći da sam jako zadovoljan - otkrio nam je Matej Roguljić, koji ističe kako su predavanja poput ovog odličan način za popularizaciju fizike među mladima.
- Održavam ovakva masterclass predavanja već duži niz godina te primjećujem da su učenicima vrlo zanimljiva. Između ostalog, jedno sam držao i Marku, tako da možemo biti sigurni da imamo bar jedan pozitivan rezultat, u smislu da smo dobili jednog dobrog fizičara - rekao je Roguljić.
Dodao je kako znanje koje prozilazi iz istraživanja na CERN-u nije direktno primjenjivo, no rezultira tehnologijama od kojih šira zajednica itekako ima koristi.
- Kako bismo došli do svih naših mjerenja, potrebno je razvijati nove tehnologije, a jedna od njih je tehnologija akceleratora čestica koja se koristi za liječenje raka s pomoću hadronske terapije - istaknuo je.