U novu sam godinu ušla na “ljetnim postavkama”, 11.000 km daleko od kuće
Prije nekoliko godina, zahvaljujući prijateljici, odlučila sam novogodišnje praznike provoditi svaki put u novom, nepoznatom gradu. Ovaj put to nije bio samo novi grad nego drugi kraj svijeta, drugi kontinent, 11.000 km udaljen od doma. Izbor nije bio moj, ali sam se rado odazvala pozivu i prijedlogu. I nisam požalila!
Božićni su blagdani protekli u pakiranju i pripremi. Bilo je potrebno temeljito spakirati kofer težak određeni broj kilograma za prekooceanske letove, vratiti se na "ljetne postavke" u izboru garderobe, zaštite za sunce i preventive za probavu.
Let je protekao u dva dijela, prvi, kraći, do Istanbula brzo je prošao, a onaj duži, 10-satni, bio je noćni, pa je spavanje skratilo vrijeme. Bio je dostupan izbor različitih filmova, serija i glazbe na ekranu uz sjedalo. Vremensku razliku od sedam sati nisam odmah osjetila jer smo u Kuala Lumpur stigli u večernjim satima i brzo smo mogli u hotel, ali izazov urbanog grada koji živi do dugo u noć bio je velik i - dobro iskorišten.
Dinamično i impresivno
Kuala Lumpur glavni je i najveći grad Malezije, smješten na zapadnoj obali Malezijskog poluotoka. Administrativno je, kulturno, trgovačko i gospodarsko središte zemlje te je poznat po svojoj dinamičnoj atmosferi i impresivnoj kombinaciji tradicionalnog i modernog. Ima oko osam milijuna stanovnika. Klima je tropska, s visokim temperaturama i visokom vlagom tijekom cijele godine. Bila je kišna sezona, ali kiša kratko padne i brzo se razvedri. Kuala Lumpur je multikulturalni grad u kojem se isprepleću utjecaji malajske, kineske i indijske kulture. Taj se spoj zrcali u arhitekturi, jeziku i hrani. Već smo prvu večer uspjeli kušatu različite specijalitete koji se prodaju na dugačkoj ulici zvanoj Central Market punoj street fooda. Na miris duriana, velikog tropskog voća, upozorio nas je vodič, i osjetili smo ga duž cijele ulice. U hotele i zatvorene prostore zabranjeno ga je unositi. Kušala sam ljute morske (lignje, male hobotnice, sipe, kozice) ražnjiće, šarene kuglice od riže i cijeđeni sok od nara. Hrana je povoljna i dostupna, ali voda nije za piće (osim flaširane) i treba biti oprezan s ledom u piću i sa svježim povrćem.
Petronas Twin Towers, visoki neboderi u srcu grada, najviši su "blizanci" na svijetu (452 metra i 88 katova), poznati po svom futurističkom dizajnu. Pogled na grad s gornjih katova uistinu je impresivan. Tornjevi su sagrađeni 1998. godine kao sjedište naftne kompanije Petronas, koja i dalje zauzima veliki dio prostora u oba nebodera. Simbol su modernosti, ekonomskog uspjeha i kulturne raznolikosti Malezije.
Batu Caves jedno je od najpoznatijih hinduističkih svetišta izvan Indije i jedna od glavnih malezijskih turističkih atrakcija. Špilje su otprilike 13 kilometara sjeverno od Kuala Lumpura i kombinacija su prirodnog čuda i kulturne baštine. Nastale su prije otprilike 400 milijuna godina. Najveća je atrakcija Batu Cavesa zlatni kip visok 42,7 metara, koji je jedan od najviših kipova Lorda Murugana na svijetu. Kip se nalazi na ulazu u svetište i simbolizira dobrodošlicu hodočasnicima i posjetiteljima. Do glavne špilje vode 272 šarene stepenice. Stube su popularne među turistima, ali i dom brojnim majmunima koji su česta pojava na tom području. Kako je bilo dosta vruće (37 ºC), te silne strme stepenice jedva sam svladala, ali je vrijedilo. Prostrane špilje nude neobičan doživljaj svetišta, prirode i urbanog mjesta napučenog ljudima svih rasa.
Ljudi, plaže, božanstva...
Do Balija morali smo avionom. Let je trajao malo više od dva sata. Brzo smo stigli na indonezijski otok poznat po svojoj jedinstvenoj kulturi, prirodnim ljepotama i tropskom okruženju. Bali ima bogatu tradiciju hinduističkih hramova i duhovne atmosfere, jedno je od najpopularnijih turističkih odredišta na svijetu, u što smo se uvjerili boraveći satima na uskim prometnim cestama koje vode do turističkih atrakcija ili aerodroma. Većina stanovništva prakticira balijski hinduizam, što čini Bali jedinstvenim u pretežno muslimanskoj Indoneziji. Jezik je balijski i indonezijski, no engleski je široko rasprostranjen u turističkim područjima, svi ga govore i razumiju. Prevladava tropska klima s dvije sezone - suhom (travanj - listopad) i kišnom (studeni - ožujak). Kiša nam je padala uglavnom noću i nije nas ometala u izletima i posjetima.
Bili smo smješteni u jugoistočnom dijelu otoka, koji se zove Nusa Dua (Dva Otoka), u hotelu koji je dio niza resorta, plaža i mirne atmosfere. Hoteli su okruženi zelenilom, ležaljkama za sunčanje i masaže, velikim bazenima, stazama za šetnju i restoranima s bogatom gastronomskom ponudom (kineskom, japanskom, indijskom i mediteranskom). Svi su hoteli povezani s pješčanom plažom na oceanu.
Iz hotela smo odlazili na izlete, najčešće u hramove. Lokalni nam je vodič čestopričao o vjerskim običajima (kada se dijete rodi, nekoliko mjeseci nema ime, prvi mu put ime smije izgovoriti jedino svećenik, a ime mu je unaprijed određeno prema tome koje je dijete u obitelji), njihovu čudnom računanju vremena (prema mjesecu i sadnji riže), zdravstvenom sustavu koji ne valja i školskom sustavu koji je besplatan do srednje škole (godina vrtića je obvezna, šest je godina osnovna škola, tri godine niža srednja i tri godine više srednje, koja se plaća i može si ju priuštiti samo 20 % djece). Među fakultetima najtraženija je medicina.
Tanah Lot (Zemlja na moru) jedan je od najpoznatijih i najvažnijih hinduističkih hramova na Baliju, poznat po svojoj jedinstvenoj lokaciji na stijeni u moru i spektakularnim zalascima sunca, koje nismo vidjeli jer je bilo oblačno. Hram je smješten na velikoj stijeni u moru, a tijekom plime postaje odvojen od kopna. Posvećen je obožavanju božanstva mora i smatra se jednim od najvažnijih morskih hramova na Baliju. U špiljama u blizini hrama žive svete zmije, za koje se vjeruje da štite hram od zlih duhova. Prema lokalnim vjerovanjima, Tanah Lot ima snažnu duhovnu energiju koja štiti Bali od negativnih utjecaja. Ovo mjesto simbolizira harmoniju između ljudi, prirode i božanstava.
Jimbaran je popularno obalno naselje na južnom dijelu Balija, poznato po svojim pješčanim plažama, svježim morskim plodovima i luksuznim resortima. Pruža mirniji i opušteniji ugođaj u usporedbi s užurbanim dijelovima otoka kojima je okružen. Ondje smo jeli u restoranu na samoj plaži koji poslužuje odličnu ribu, rakove i školjke.
Krstarenje na Lembogan vožnja je brodom do predivnog otoka na kojem nam je organizirano ronjenje među tropskim ribicama i koraljima te sunčanje i ručak na Mushroom Bayu, resortu na otoku. Na brodu su nam posluživali koktele i voće, a nekoliko su puta oko nas plivali dupini. Plave ležaljke na pramcu broda pozivale su na sunčanje, a glazba na opuštanje. Bilo je baš dobro!
Ubud je bio naše sljedeće odredište, s hotelom u centru grada. Ubud je kulturno i duhovno srce Balija, smješten među bujnim rižinim poljima, džunglama i brdovitim krajolicima. Poznat po svojoj umjetničkoj sceni, tradicionalnoj kulturi i duhovnoj atmosferi, jedno je od najposjećenijih mjesta na otoku, idealno za one koji traže mir, inspiraciju i povezanost s prirodom. Pun je tržnica, trgovina i salona za masažu. Masaže su raznovrsne. Na termine su čeka uglavnom cijeli dan jer su doista povoljne i dostupne.
Iz Ubuda smo imali nekoliko organiziranih izleta.
Monkey Forest (Šuma majmuna) prirodni je rezervat i svetište s više od 700 makakija i drevnim hramovima smještenim unutar guste šume. Šetnjom kroz šumu imala sam doživljaj boravka u dubokoj prašumi, a majmuni naučeni na ljude pojavljivali su se sa svih strana. Upozoreni smo da kradu sunčane naočale, svjetlucave predmete kao što su štipaljke za kosu, ogrlice i sl., jednom su turistu odnijeli slušalice, prijateljici kopču za kosu. Zauzvrat traže slatkiše.
Bali Swing najpopularnija je atrakcija na Baliju, poznata po svojim velikim ljuljačkama smještenim iznad bujne tropske džungle, rižinih terasa i riječnih dolina. Ova avanturistička aktivnost kombinira uzbuđenje i nevjerojatne panoramske poglede, pružajući priliku za nezaboravne fotografije i jedinstveno iskustvo. Fotografiranje je organizirano tako da se haljina u boji i kroju koji želite može iznajmiti za 15 eura, kao i cvjetni vjenčić za glavu. Fotografiraju vas dečki raspoređeni pokraj svake od ljuljački, a fotografije vam poslije prebace na mobitel, također za 15 eura. Možete se ljuljati i fotografirati neograničeno, a dopuštaju i samostalno fotografiranje. Ljuljanje je meni bilo baš adrenalinski doživljaj i svakako ga preporučujem isprobati.
Rižina polja i leptiri
Jatiluwih je jedno od najpoznatijih i najljepših područja rižinih polja na Baliju, smješteno u regiji Tabanan. To je područje poznato po svojim nevjerojatnim krajolicima, tradicionalnim metodama uzgoja riže i statusu UNESCO-ove svjetske baštine. Jatiluwih nudi mirno okruženje, daleko od turističke vreve, pružajući uvid u autentičan balijski način života. Terasasta se rižina polja protežu preko brdovitog terena, stvarajući zadivljujući pogled koji se mijenja ovisno o sezoni. Riža se u Jatiluwihu uzgaja upotrebom sustava navodnjavanja subak, što je drevna tehnika koja se temelji na hinduističkoj filozofiji "Tri Hita Karana" (harmonija između ljudi, prirode i bogova). Taj je sustav navodnjavanja primjer održivog načina poljoprivrede i duhovnog upravljanja resursima. Obitelji koje rade na poljima proizvode i prodaju različite lokalne specijalitete poput čipsa od banane, rižinih krekera, kokosova ulja, a može se kupiti i razne vrste riže. Nama je preporučena domaća, organska crvena riža.
Park leptira na Baliju (Bali Butterfly Park ili Taman Kupu-Kupu Bali) jedno je od najljepših mjesta na otoku za ljubitelje prirode, posebno onih fasciniranih raznolikošću leptira i drugih kukaca. Pruža priliku za upoznavanje egzotičnih vrsta leptira, kao i drugih insekata i biljaka u slikovitom, tropskom okruženju.
Tirta Gangga pak prekrasan je vodeni kompleks smješten u istočnom dijelu Balija, blizu grada Amlapura, i jedan od najpoznatijih kulturnih i povijesnih spomenika na otoku. Ovaj vodeni vrt i palača s bogatom poviješću i predivnim krajolicima savršeno spajaju balijsku arhitekturu, prirodu i kulturu, čineći ga popularnim odredištem za turiste koji žele uživati u miru i ljepoti. "Tirta Gangga" na balijskom jeziku znači "sveta voda Gangge", što se odnosi na sveti vodeni izvor koji napaja ovaj kompleks. Tirta Gangga poznata je po svojim velikim bazenima, fontanama i vrtovima ispunjenim tropima i cvijećem. Tirta Gangga poznata je i kao hram, a njezine se izvorske vode smatraju svetima. Voda iz ovog izvora koristi se u balijskim vjerskim ritualima i ceremonijama.
Taman Ujung najpoznatija je vodena palača na Baliju. Ovu je imparesivnu povijesnu palaču, s lijepo uređenim vrtovima i bazenima, sagradio početkom 20. stoljeća balijski kralj, te se smatra jednim od najboljih primjera balijske arhitekture i dizajna vrtova. Kombinira balijsku, kinesku i europsku arhitekturu, s elementima kolonijalnog dizajna i tipičnim balijskim ukrasima. Glavni dio palače uključuje velike fontane, mostove, pergole i kamene staze koje vode do prekrasnih vrtova i bazena. Palača je smještena na brežuljku, što omogućuje spektakularne poglede na planinu Agung, najveću vulkansku planinu na Baliju, te okolne doline i rijeke.
Ravnoteža urbanosti i prirode
Iz Ubuda smo avionom otputovali u Singapur.
Singapur je moderni grad država smješten na jugoistočnoj obali Malezije, na otoku Singapuru. Poznat je po svojoj impresivnoj arhitekturi, visokom standardu života, multikulturnoj zajednici i nevjerojatnim turističkim atrakcijama. Singapur je također jedan od najvažnijih financijskih i trgovinskih centara u svijetu, a istovremeno nudi nevjerojatnu ravnotežu između urbanog života i prirodnih ljepota. Službeni su jezici engleski, mandarinski, malajski i tamilski. Engleski je najčešće korišten jezik u poslovanju i administraciji. Valuta je singapurski dolar (SGD), koji je vrijedio oko 1,36 eura. U Singapuru je zabranjeno žvakati žvake, jesti i razgovarati na telefon u gradskom prijevozu, pušiti bilo gdje, a za konzumiranje ili prodaju droge još vrijedi smrtna kazna. Za sve navedeno velike su novčane kazne i kazne zatvora.
Mi smo uspjeli obići nekoliko singapurski atrakcija, među njima i Marina Bay Sands, jedan od najpoznatijih simbola Singapura. Taj je luksuzni hotel i kasino smješten uz obalu, a njegov vrh s neobičnim oblikom nudi nevjerojatne poglede na grad. Na vrhu se nalazi poznati bazen s beskrajnim rubom, iz kojeg se pruža panoramski pogled na grad i more. Birali smo kartu za večernji posjet. Nisam se mogla nadiviti svjetlima velegrada, impresivnim zgradama sagrađenim po planu, vodoskocima i svjetlosnim igrama.
Gardens by the Bay veliki je kompleks vrtova u srcu grada, poznat po svojim futurističkim supertrees (umjetničko drveće, nap.a.) i staklenim kupolama. Tu se nalazi i Cloud Forest, gdje možete doživjeti tropsku kišu i uživati u mirisima rijetkih biljaka. Doživljaj svjetlećeg drveća odvede vas u neku drugu galaksiju, a umjetno stvoreni vrtovi s divovskim biljkama vraćaju vas u prošlost.
Ovaj je grad poznat po svojoj multikulturnoj zajednici, a četvrti kao što su Chinatown i Little India nude autentične restorane, trgovine, hramove i tržišta koja odražavaju bogatu povijest i kulturnu baštinu.
Singapur je jedan od najvažnijih financijskih centara na svijetu, s visokom kvalitetom infrastrukture, međunarodnim zračnim lukama i lukama te modernim poslovnim okruženjem. Grad je domaćin brojnim globalnim tvrtkama i pruža povoljan poslovni okoliš, nisku stopu poreza i visoku kvalitetu života. Singapur je poznat po svojoj multikulturnoj i multireligijskoj zajednici koja uključuje Kineze, Malajce, Indijce i mnoge druge etničke skupine. Svaka zajednica ima svoju tradiciju, festivale, hranu i jezik, što čini Singapur jedinstvenim i bogatim kulturnim odredištem. Grad je poznat po svojoj čistoj i sigurno održavanoj okolini, strogoj primjeni zakona i visokim standardima zdravlja i sigurnosti. Singapur je raj za ljubitelje hrane, s raznovrsnom kuhinjom koja kombinira okuse iz Kine, Malazije, Indije i drugih dijelova Azije. Poznat je po svojoj posvećenosti očuvanju okoliša i zelenim površinama. Grad ima brojne parkove, vrtove i drveće, a također se ponosi projektima poput vertikalnih vrtova i zelenih zgrada koje omogućuju život u urbanom prostoru bez žrtvovanja prirode. Grad je dom nevjerojatnih građevina i futurističkih vrtova. Moderan je, čist i vrlo siguran grad s izvrsnom infrastrukturom. Lider je u ekologiji, uvažavanju okoliša i održivom urbanizmu.
Iz Singapura letjeli smo u Istanbul, pa u Ljubljanu. Vremenske su na zone sve ošamutile, kao i povratak u hladnu, vjetrovitu zimu. No bilo je ovo posve novo i nezaboravno iskustvo drugog kraja svijeta, u kojem je vječno ljeto.