Ljetnikovac će postati restoran s prenoćištem
Obitelj Speiser industrijalizacijom je ostvarila golem utjecaj na općinu Čepin u svoje doba
Stari ljetnikovac obitelji Speiser privodi se turističkoj namjeni. Općina Čepin počela je rekonstrukciju tog objekta, koji je dio povijesne baštine naselja Čepin, kako bi ga pretvorila u atraktivan restoran sa sobama za noćenje.
Ulaže Općina
Dugo je, kaže načelnik Dražen Tonovac, koji se prisjeća kako se i on sam na toj lokaciji igrao kao dijete s vršnjacima, stajao neiskorišten, pa je pala odluka da se iskoristi i taj potencijal i cijeli prostor pretvori u novi atraktivan sadržaj. Radovi su već počeli, najprije na krovištu, kako bi se zaustavio utjecaj vremena na konstrukciju objekta, a bit će sveobuhvatni kako bi Čepin došao do još jednog reprezentativnog objekta.
- Osim samog objekta, i njegova je lokacija vrlo atraktivna, nalazi se na samom početku Speiserove ulice, na križanju s Ulicom grada Vukovara, to je ulaz u mjesto iz smjera čepinske obilaznice. Ljetnikovac je u lijepom prirodnom ambijentu, okružen šumarkom. Na Staru godinu ishodili smo dozvolu za rekonstrukciju zgrade. U prošloj godini Općina Čepin obnovila je krovište da zaustavimo daljnje propadanje ljetnikovca Speiser i na kraju godine kupili smo objekt od tvrtke Žito jer ono što želimo, nakon što smo razmotrili kako ćemo ljetnikovac, osim mještanima, približiti i široj zajednici, jest privesti ga ugostiteljskoj namjeni, točnije napraviti vrhunski restoran. Čepin ima što ponuditi u gastronomiji. Dodatno ćemo napraviti i stakleni vrt, što držimo da bi mogao biti ukupno zanimljiv izgled, spoj staroga i novoga što se tiče dizajna i materijala. Posadit ćemo i park, a kako bismo upotpunili ponudu kakva inače prati objekte slične namjene, omogućit ćemo da se u ljetnikovcu može i prenoćiti - napravit ćemo i nekoliko soba - najavljuje čepinski načelnik.
Tonkovac smatra da sam ljetnikovac ima veliki potencijal, da će ljudi rado dolaziti i uživati i u ponudi, ali i u prirodi.
- To je naš drugi spomenik povijesne baštine nakon čepinskog dvorca, premda nije zaštićen kao kulturno dobro. No dio je naše bogate povijesti i gospodarstva koje se razvijalo na ovim prostorima oko Čepina. Kada govorimo o obitelji Speiser, možemo kazati da je industralizacijom ostvarila golem utjecaj prema svim stanovnicima općine Čepin, od same uljare i kudjeljare te svega ostalog što su napravili na ovom našem prostoru u svoje doba. Uljara i dandanas postoji i mislimo da je to svojevrsni spomenik obitelji Speiser, koja je ljetnikovac i sagradila - podsjeća Tonkovac.
Za dvije godine
Kada se govori o dinamici radova, načelnik Čepina kaže kako je plan da se prijave za sredstva preko Hrvatske banke za obnovu i razvoj. "Riječ je o mogućnosti da svaki projekt, koji općine prijave, može dobiti pedest posto uloženih sredstava natrag. Dakle, planiramo projekt prijaviti HBOR-u, jer to nije mala investicija, riječ je o približno tri milijuna eura. Obuhvaća i kuhinju, restoran i tako dalje, ali i sanaciju cijelog parka jer neka stabla treba zamijeniti, posaditi nova. Cilj nam je da sve bude održivo. Planirano je da bi to sve skupa u nekih dvije godine moglo zaživjeti i početi raditi", ocjenjuje Dražen Tonkovac.