Osijek, 10. 01. 2025., Portanova, sezonsko sniženje, sezonska sniženja, popust, popusti, sniženje - ilustracijaSNIMIO BRUNO JOBST
BRUNO JOBST
13.1.2025., 08:00
Kupiti robu za što manje novca

Zimsko sezonsko sniženje: Jedni izbjegavaju gomilanje, drugi ne propuštaju priliku

Ivana kupila usisavač umjesto neispravnog, Dora hlače, rolku, haljinu i čizme

Sezonska sniženja svake godine privlače brojne kupce u trgovačke centre, a svima je cilj isti, kupiti robu za što manje novca. Radi se o razdobljima kada trgovine nude artikle po sniženim cijenama najčešće kako bi se rasprodale zalihe koje dotad nisu našle svog kupca. I dok jedni u tim sniženjima vide priliku za uštedu, drugi smatraju da je riječ o nepotrebnom trošenju.

Dva pogleda

Ivana, koju smo sreli u velikom trgovačkom centru u Osijeku, ima jasno izražen stav o sezonskim sniženjima.

“Ne kupujem na sezonskim sniženjima, to je samo gomilanje nepotrebnoga. Kad mi nešto treba, to i kupim, ne gledam da dolazim i kupujem samo zato što je sniženje. To je trošenje samo da se potroši, kad kupiš nešto što će onda stajati u ormaru. Na sniženju su ionako samo određeni artikli, koji se nisu uspjeli prodati, pa ih se sada pokušavaju riješiti. Za mene je to bacanje novca", objašnjava Ivana. Dodaje kako smatra da pretjerano kupovanje stvari na kraju vodi gomilanju otpada. Djeca joj, kaže, imaju pet trenirki, a kad ih iznose, kupi im pet novih. "To silno gomilanje postane na kraju smeće", odlučna je.

Osijek, 10. 01. 2025., Portanova, sezonsko sniženje, sezonska sniženja, popust, popusti, Ivana - Donji MiholjacSNIMIO BRUNO JOBST

Ivana - Donji Miholjac

BRUNO JOBST

Inače je iz Donjeg Miholjca, a u trgovački centar nije došla zbog sniženja, nego s jasnom potrebom. Tu je kako bi kupila usisavač, ali ne zato što je na sniženju, nego zato što joj zbilja treba novi.

Trgovački je centar za našeg obilaska bio poluprazan, no vjerujemo kako znatno veći broj posjetitelja dolazi poslijepodne. Među prijepodnevnim smo kupcima zatekli 30-godišnju Osječanku Doru. Kaže, ne želi se fotografirati jer je i bez toga u njezinu društvu zezaju da je šopingholičarka. Uz osmijeh kaže kako je na sniženju u jednoj od high street trgovina kupila hlače u imitaciji kože, tanku rolku, pletenu haljinu i kožne čizme, sve skupa za 140 eura. "Kaput na koji sam bacila oko još prije, nije, prema mom mišljenju, dovoljno snižen, pa ću pričekati bolju priliku. Inače najčešće kupujem online, no kako mi je prijateljica javila da nije gužva, došla sam provjeriti ponudu", kaže Dora.

Šećući, zatekli smo akcije poput "kupi 3 artikla na sniženju, pa ti je treći besplatan", pri čemu popust vrijedi za najjeftiniji artikl. Postoji i ponuda "kupi 2 snižena artikla i na drugi, jeftiniji, dobivaš dodatnih 50 posto popusta". U nekim se trgovinama može ostvariti 30 posto popusta, ali samo za kupnje iznad 15 eura. Posebno je zanimljiva ponuda božićnog asortimana. Kupnjom dva proizvoda ostvaruje se 20 posto popusta, tri proizvoda donose 30 posto popusta, a četiri ili više proizvoda 40 posto popusta. Ipak, blagdani su prošli, pa božićni asortiman više nije popularan, no dobro će doći onima koji se već sada žele pripremiti za sljedeći Božić i kupiti ono što im je potrebno po nižim cijenama. Neke trgovine imaju popuste i do 60 posto, no toliki se popust, naravno, odnosi samo na neke artikle. Na kraju, sezonski popusti na obuću i odjeću uglavnom se odnose na izdvojene modele.

Osijek, 10. 01. 2025., Portanova, sezonsko sniženje, sezonska sniženja, popust, popustiSNIMIO BRUNO JOBST

Osijek, 10. 01. 2025., Portanova, sezonsko sniženje, sezonska sniženja, popust, popusti
SNIMIO BRUNO JOBST

BRUNO JOBST

Iako su sezonska sniženja mnogima prilika za povoljnu kupovinu, Ivana s početka teksta nije jedina koja smatra da takva razdoblja potiču impulzivno trošenje. Stručnjaci često savjetuju da se prije odlaska u kupnju napravi popis potrebnih stvari i odredi budžet kako bi se izbjeglo nepotrebno gomilanje predmeta koji na kraju budu neiskorišteni.

Zakoni i pravilnici

Trgovci tijekom sezonskih sniženja moraju osigurati da su njihove ponude i cijene u cijelosti usklađene s vrijedećim zakonima i pravilnicima. To nije važno samo zbog izbjegavanja potencijalnih sankcija nego i zbog izgradnje povjerenja potrošača. Ključni propisi koji reguliraju sezonska sniženja uključuju Zakon o zaštiti potrošača, Pravilnik o načinu isticanja maloprodajnih cijena i Pravilnik o uvjetima i načinu provođenja sezonskog sniženja. Ti zakoni i pravilnici postavljaju jasne smjernice koje trgovci moraju slijediti kako bi osigurali transparentnu i poštenu prodaju tijekom razdoblja sniženja.

Jedna od ključnih odredbi zahtjeva da trgovci jasno, čitljivo i vidljivo istaknu najnižu cijenu proizvoda koja je vrijedila u razdoblju od 30 dana prije početka sezonskog sniženja, kao i novu, sniženu cijenu. Ta praksa osigurava potrošačima jasan uvid u stvarne popuste i sprječava mogućnost manipulacije cijenama. Zimsko, kao i ljetno, sezonsko sniženje može trajati najduže 60 dana.

Dodatno, trgovci imaju pravo postupno podizati postotke popusta tijekom sezonskog sniženja. U takvim slučajevima referentna cijena iz prethodnih 30 dana ostaje nepromijenjena i mora biti jasno naznačena, a nova se, snižena cijena mijenja ovisno o razini popusta. Primjerice, ako je proizvod prvog dana sniženja snižen za 40 posto, referentna cijena i dalje mora ostati vidljiva kao dokaz poštovanja propisa, a nova snižena cijena odražava trenutačni popust.