GISKO pokrenuo čitateljske klubove u Domu na Drinskoj
U Domu za starije i nemoćne na Drinskoj, u suradnji s Gradskom i sveučilišnom knjižnicom Osijek, krajem prošle godine pokrenut je Čitateljski klub s ciljem poticanje čitanja, kreativnosti i druženja osoba starije dobi. Voditelji su projekta knjižničari Celine Carette Petanović, Tena Tormaš Marković i Luka Marijanović uime GISKO-a te radno-okupacijska terapeutkinja Marija Bubalo uime Doma.
Projekt je temeljen na osnivanju dviju čitateljskih skupina - one po uzoru na čitateljski klub "Matilda", koji djeluje u Gradskoj i sveučilišnoj knjižnici Osijek, te one koja se zasniva na druženju sa štićenicima uz čitanje priča i raspravu.
“Prva je skupina namijenjena svima koji su sposobni samostalno čitati i koji su kognitivno funkcionalni te mogu sudjelovati u raspravi. Sastoji se od desetak članova, uz ugodnu atmosferu, koja pruža osjećaj prihvaćenosti i sigurnosti, te kvalitetnu raspravu, u kojoj svatko od sudionika može ravnopravno sudjelovati. Sastanak se održava jednom mjesečno u dogovorenom terminu sredinom mjeseca, imajući u vidu koliko su rutina i kontinuitet važni za starije ljude, te uzimajući u obzir životne navike i tempo sudionika čitateljskog kluba", kažu voditelji projekta.
Knjižničari smataraju kako su dobrobiti koje osobe treće životne dobi imaju od čitanja brojne. Jedna je od njih poboljšavanje vokabulara i pravopisa, čime se, kažu, pojačava i oštrina uma. Osim toga, čitanje inspirira maštu i kreativnost, opušta um, snižava razinu stresa, potiče emocionalnu dobrobit te je svojevrsni terapeutski bijeg, jer pruža osjećaj smirenosti i emocionalne harmonije. Također širi opseg znanja i perspektive, a time potiče i kritičko mišljenje te razvija empatiju (različiti likovi i priče u knjigama koje čitamo pružaju uvid u razne životne i emocionalne perspektive, a empatijom se jača razumijevanje svijeta i šire se vidici). Čitanje i sudjelovanje u čitateljskim klubovima uvelike pomažu u održavanju socijalnih veza te sprječavaju osjećaj izoliranosti od društva, ali uvelike pomaže i u sprječavanju psihičkih bolesti, kao što su demencija, depresija, anksioznost i sl.
Druga skupina, pod nazivom "Druženje s djelatnicima GISKO-a", zapravo je čitanje naglas članovima koji zbog oslabljenog vida ne mogu čitati samostalno i onima koji vole društvo i potrebna im je društvena interakcija. Građa uključena u održavanje ovakve vrste aktivnosti uključuje poeziju, kratke priče i kraće ulomke s pomoću kojih se privlači pozornost štićenika bez remećenja koncentracije i pozornosti.
“Za razliku od prve, druga skupina nije ograničena brojem sudionika i aktivnost traje otprilike pola sata. Termini su planirani jednom mjesečno u skladu s mogućnostima štićenika. Prilikom rada sa štićenicima stavljen je naglasak na izražajno čitanje s ciljem stjecanja što veće pozornosti s pomoću dinamičnost riječi i interpretacije teksta uz prikladnu naraciju. Rad koji uključuje troje knjižničara omogućava bolju animacije teksta s ostvarivanjem kreativnog izražavanja, a u svrhu što kvalitetnijeg proživljavanja pozitivnih emocija, biblioterapijskog učinka, zabave te stvaranja opuštajuće i ugodne atmosfere. Takve aktivnosti pomažu osobi povećati samopouzdanje i shvaćati sebe kao vrijednog člana društva, eliminirajući osjećaj isključenosti i usamljenosti te shvaćajući vlastite potencijale", pojašnjavaju u GISKO-u.