/Galerija/ Južina u životinjskom carstvu
U ZOO vrtu se uvijek može uživati u šetnji i promatranju stanovnika, među njima i pridošlica
Zima u osječkom zoološkom vrtu. To bi bio logičan radni naziv siječanjske reportaže iz površinom najvećeg zoološkog vrta u Hrvatskoj, što ga iz godine u godinu posjećuje sve više ljudi (prošla je s 95.000 posjetitelja bila rekordna), no koliko to ima smisla pri temperaturama od 12 pa i više Celzijevih stupnjeva?
Polako i strpljivo
Južina je zahvatila i životinjsko carstvo na lijevoj obali Drave, koje je još prošle subote bilo sve u bjelini inja, a već početkom ovoga se tjedna grijalo na proljetnim temperaturama. Nisu na takve drastične i nagle temperaturne razlike imune ni životinje, i njih one čine nervoznijima, mrzovoljnijima, usporenijima...
Kako smo se u srijedu uvjerili, neke od njih, u prvom redu ptice, preselile su se u topli zimovnik, te će ih posjetitelji moći vidjeti tek na proljeće, no i dalje je u osječkom zoološkom vrtu moguće uživati u šetnji i promatranju životinjskih vrsta. Jasno, za neke od njih potrebno je nešto više strpljenja, jer zimi nerado izlaze iz toplih nastambi, no posjet zoološkom vrtu ionako nije utrka na 100 metara, valja zastati i pričekati, primiriti se kako ih ne bismo prestrašili, i velika je vjerojatnost da će se većina njih u jednom trenutku ukazati.
Od našeg posljednjeg posjeta Zoološkom vrtu Osijek nije prošlo puno vremena, no ondje već nalazimo brojne novosti. Krajem prošle godine realizirane su tri kapitalne investicije koje je financirao Grad Osijek. Riječ je o rekonstrukciji nastambe za medvjede, novim javnim toaletima i kompletnoj zamjeni električnih instalacija u akvariju, što je sve skupa stajalo 100.000 eura. Prije toga iste je godine napravljena i moderna nastamba za maorske makakije, vrstu majmuna iz indonezijske pokrajine Sulawesi, a vrt je dobio i nove ugostiteljske sadržaje. Stigle su i dvije nove životinjske vrste.
- Riječ je o paru somalijskih divljih magaraca, koji, nažalost, nisu toliko popularne životinje, jer nisu egzotične poput, recimo, slona ili morskog psa, ali su jako zanimljive i lijepe. Zbog sličnih kopita i crnih šara na nogama pomalo su nalik na zebre, a u svijetu ih je samo 1700, što u zoološkim vrtovima što u divljini, pa sama činjenica da ih imamo i ovdje u Osijeku govori o tome koliko je naš zoološki vrt cijenjen - otkrio nam je voditelj Zoološkog vrta Osijek Nikica Jukić.
Uz te uistinu zanimljive magarce, tu su i pinč tamarini, maleni i energični majmuni, koji su im stigli iz mađarskog Szeged ZOO-a, a smješteni su na samom ulazu u zgradu Akvarija i terarija. Ti su majmuni podrijetlom iz sjeverozapadne Južne Amerike, dugi tek 20 - 25 centimetara i težine oko 400 grama. Žive u krošnjama tropskih kišnih šuma i otvorenih šuma. Dugo lepršavo bijelo krzno na glavi prepoznatljiva je odlika tih tamarina, koji žive na vrlo malom području Kolumbije.
- Radimo na dovođenju još novih vrsta, te ćemo ih vrlo brzo predstaviti javnosti - najavljuje Jukić te ističe kako je Zoološki vrt Osijek od prošle godine član Europskog udruženja zooloških vrtova i akvarija (EAZA).
Članstvo u EAZA-i
- Riječ je o najprestižnijoj organizaciji zooloških vrtova u svijetu. Nakon što smo 12 godina bili kandidati, prošle smo godine ušli u EAZA-u, ispunivši njezine stroge kriterije - ističe Jukić te dodaje kako članstvo u toj organizaciji potvrđuje da osječki ZOO vrt ispunjava stroge međunarodne standarde u području brige za životinje, edukacije i održivog razvoja te u isto vrijeme osječkom ZOO-u omogućuje sudjelovanje u međunarodnim programima razmjene životinja, što pridonosi očuvanju ugroženih vrsta i obogaćuje zbirku vrsta u vrtu.
Uskoro će započeti i realizacija još jednog velikog projekta u Zoološkom vrtu Osijek. Riječ je o izgradnji Slavonskog sela i igrališta za djecu s teškoćama u razvoju, kao i nastambi za domaće životinje, a sve u okviru prekogranične suradnje Osijeka i Subotice u projektu Majestic Zoo's, kojim će se povećati turistički potencijal i kapaciteti za smještaj životinja u zoološkim vrtovima dvaju gradova.