Osijek, 30. 03. 2021, Zgrada Zupanijskog i Opcinskog suda u Osijeku. Zupaniski sud, Opcinski sud Osijek. Zgrada. snimio GOJKO MITIĆ
GOJKO MITIĆ
24.12.2024., 07:00
BIVŠI ČELNIK ŽUPANIJSKOG SUDA U OSIJEKU JOŠ NIJE SUSPENDIRAN

Zvonko Vrban pod istragom Uskoka, a dopušta mu se da radi kao sudac?!

Nakon što je sudac Zvonko Vrban razriješen dužnosti predsjednika Županijskog suda u Osijeku, na vlastiti zahtjev, te je na njegovo mjesto kao vršitelj dužnosti postavljen sudac Miroslav Rožac, Uskok provodi svoje izvide u slučaju u kojem se Vrbana sumnjiči za trgovanje utjecajem. Unatoč tome Vrbanu se dopušta da i dalje normalno radi kao sudac.

Kako doznajemo, Vrban je trenutno na godišnjem odmoru, no do kraja godine navodno, prema prošlogodišnjem planu obavljanja sudačke dužnosti, obavlja posao suca izvršenja. Sudac izvršenja obavlja poslove vezane uz izvršavanja kazne zatvora, odnosno upućivanje osoba na izdržavanje zatvorske kazne ili odlučuje o uvjetnom otpustu zatvorenika. Sudac Vrban taj je posao obavljao od kada je postao predsjednik Županijskog suda u Osijeku, što je uobičajena praksa predsjednika većih sudova, jer zbog obujma posla uglavnom nemaju vremena voditi predmete. Navodno je Vrban ipak ove godine radio i kao uskočki sudac, no za tu tvrdnju nemamo službene potvrde.

Za sada nemamo informacije što će se dogoditi od početka sljedeće godine, no poslali smo upite Ministarstvu pravosuđa, uprave i digitalne transformacije i Vrhovnom sudu RH, u kojima smo ih zamolili da nam navedu hoće li Zvonko Vrban opet obavljati funkciju suca u kaznenim i/ili predmetima Uskoka unatoč tome što Uskok nad njim provodi istragu. Iz Vrhovnog suda nisu nam dali konkretne odgovore, već su nas uputili na Županijski sud u Osijeku u kojem sudac Vrban i radi te smo dobili odgovor u kratkom roku. "Sud nema nikakav službeni podatak da je bilo kakav postupak pokrenut za suspenziju suca Zvonka Vrbana. To je u nadležnosti Državnog sudbenog vijeća. Načelno, sudac je trenutno na godišnjem odmoru, a što će biti nagodinu, prerano je o tome govoriti", rekao nam je sudac Davor Mitrović, glasnogovornik osječkog Županijskog suda.

Jednostavnije rečeno, prema tome obrazloženju, nema nikakvog razloga da Vrban ne nastavi s obavljanjem svoje sudačke dužnosti u raznim predmetima. Zapravo, sve će se vidjeti tek kada Uskok dovrši svoju istragu i odluči hoće li pokrenuti kazneni postupak ili ne.

Je li itko pokrenuo stegovni postupak protiv Vrbana ili bilo kakav drugi postupak za njegovo udaljenje od obnašanja sudačke dužnosti upitali smo Državno sudbeno vijeće (DSV) koje nas je podsjetilo da zahtjev za udaljenje od obnašanja sudačke dužnosti Vijeću podnosi predsjednik suda u kojem sudac obnaša sudačku dužnost, predsjednik neposredno višeg suda odnosno predsjednik Vrhovnog suda RH i nadležno sudačko vijeće. Prema odredbi Zakona o DSV-u sudac će biti udaljen s dužnosti ako je protiv njega započet kazneni postupak zbog kaznenog djela za koje je predviđen zatvor od pet godina ili teža kazna, ili dok se nalazi u pritvoru odnosno istražnom zatvoru. Sudac može biti udaljen s dužnosti i ako je protiv njega započet postupak zbog kaznenog djela za koje je predviđena kazna zatvora do pet godina.

“Državno sudbeno vijeće vodi stegovne postupke samo na zahtjev ovlaštenih podnositelja i u tim slučajevima odlučuje o stegovnoj odgovornosti sudaca. Stegovni postupak se pokreće zahtjevom za provođenje stegovnog postupka. Ovlašteni podnositelji zahtjeva su predsjednik suda ili osoba ovlaštena za obavljanje poslova sudske uprave u sudu u kojem sudac obnaša sudačku dužnost, predsjednik neposredno višeg suda, predsjednik Vrhovnog suda RH, nadležno sudačko vijeće i ministar nadležan za poslove pravosuđa. Zaključno napominjemo da Državno sudbeno vijeće nije zaprimilo zahtjev za udaljenje od obnašanja sudačke dužnosti protiv Zvonka Vrbana, suca Županijskog suda u Osijeku, kao niti zahtjev za pokretanje stegovnog postupka protiv istog", odgovorili su na naš upit iz DSV-a.

U kuloarima se pojavila i priča kako je Rožac uputio dopis predsjedniku Vrhovnog suda RH Radovanu Dobroniću radi konzultacije tko bi, ako dođe do toga, trebao pokrenuti postupak suspenzije. Je li poslao dopis i kakav je odgovor dobio svakako ćemo upitati suca Rošca čim nam se javi. Podsjetimo, Vrhovni sud postavio ga je na mjesto v. d. predsjednika Županijskog suda u Osijeku dan nakon što je Vrban razriješen s te funkcije. Vrban je, pak, razrješenje zatražio nakon što je Županijski sud u Rijeci odbio njegove žalbe na rješenje Uskoka o provođenju istrage zbog sumnje da je počinio kaznena djela trgovanja utjecajem.

Iako nas iz pravosudnih krugova uvjeravaju da je u ovoj priči sve sukladno sa zakonima i propisima, mnogi smatraju da se zakoni i propisi trebaju preispitati u smislu da se suci protiv kojih se pokreće postupak po službenoj dužnosti odmah udalje s radnih mjesta do okončanja postupka. 

ZA ŠTO USKOK SUMNJIČI ZVONKA VRBANA

Uskok je 17. listopada objavio kako se osnovano se sumnja da je Vrban, kao predsjednik Županijskog suda u Osijeku, koristio autoritet i utjecaj dužnosti koju je obnašao kako bi u jednom predmetu, bez obzira na stvarno stanje spisa, ishodio donošenje presude u korist tužitelja s kojim je osobno povezan. Naime, okrivljenik je sutkinji Općinskog suda u Osijeku koja je imala u radu taj predmet rekao da je tužitelj njegov prijatelj i da mora uspjeti u sporu te da odluku treba donijeti u roku od mjesec dana. Nadalje se osnovano sumnja, navodi Uskok, da je okrivljenik od kraja ožujka do sredine travnja 2022., nakon što je saznao koja je sutkinja Općinskog suda u Osijeku dobila u rad predmet u kojem je tužitelj osoba s kojom je povezan, također koristio autoritet i utjecaj dužnosti koju je obnašao kako bi bez obzira na stvarno stanje spisa ishodio donošenje prvostupanjske odluke u korist tužitelja. Tako je sutkinji zaduženoj s predmetnim spisom u više navrata govorio kakvu bi odluku trebala donijeti navodeći pritom da je zahtjev tužitelja osnovan.