Igrokazom “Boje prijateljstva” za šarenilo svijeta
Želimo da osobe s intelektualnim teškoćama budu aktivni članovi zajednice - kaže Marinković
U Društvu za pomoć osobama s intelektualnim teškoćama u radnom ozračju dočekuju kraj još jedne kalendarske godine. One u kojoj su napunili 66. godinu svoga osnutka. Aktivni su, naime, od studenoga 1958. godine.
Rođendan, a istodobno i Međunarodni dan osoba s invaliditetom štićenici ovog društva obilježili su razigranim i raspjevanim polusatnim igrokazom "Boje prijateljstva". Novopečeni su glumci pokazali da se i boje znaju međusobno nadmetati u tome koja je od njih najvažnija, no uz poruke mudrosti prihvatile su spoznaju kako jedna bez drugih ne može i da samo kroz zajedništvo oblikuju šarenilo svijeta i okoline kakvu doista i vidimo. Društvo OIT ove se godine pomladilo, dio novih štićenika priključio se nakon završetka srednjoškolskog obrazovanja, pa su neki od njih ovom prigodom imali svoj prvi javni nastup.
U ovom društvu marljivo nastavljaju s radom, za štićenike su preko tjedna omogućene aktivnosti poludnevnog boravka u prostorijama udruge na Solarskom trgu, od 9 do 13 sati. U prigodi obilježavanja rođendana razgovarali smo sa Svetlanom Marinković, voditeljicom poludnevnih boravaka.
“Kada je ovo društvo osnovano krajem 50-ih godina prošlog stoljeća, osnovi je cilj bio osobe s intelektualnim poteškoćama uključiti u obrazovni sustav, jer one do tada nisu bile njegovim dijelom. Danas nam pak svijet rada još nije dovoljno dostupan i aktivnosti koje mi provodimo omogućavaju socijalizaciju sa zajednicom. Govorimo o odraslim osobama koje su stekle određeni stupanj znanja, vještina ili kompetencija, pa je cilj naših poludnevnih boravaka da se one održe i razviju. S druge strane, cilj je i da usvoje i razviju neka nova znanja i vještine, one koje će ih najlakše dovesti do toga da se integriraju u otvoreno društvo i budu aktivni članovi zajednice", kaže Marinković.
Društvo OIT u tom je smislu često sudionikom, što kao nositelj, što kao partner, različitih projekata za koje se i njihovo stručno osoblje i volonteri dodatno educiraju, u tom su smislu na raspolaganju i roditeljima i obiteljima njihovih štićenika. No uživaju li u svome radu dovoljno podrške šire zajednice?
“S ove točke gledanja odnos prema članovima našeg društva puno je bolji nego prije, imamo roditelje skrbnike, njegovatelje, asistente, pomoć, inkluzivni dodatak... znatan je i broj udruga civilnog društva koje pružaju socijalne usluge. Sada od države imamo i socijalne usluge koje se trajno financiraju, a prije je to bilo samo na projektnoj bazi. Naravno da bismo htjeli da im bude još bolje, uvijek gledamo prema bogatijim društvima koja su u tome još dalje otišla i mi možemo tome težiti za naše korisnike. Naši korisnici trebaju podršku cijelog života, u nekim trenucima manje, u nekim više", naglašava naša sugovornica.
Društvo OIT je, zbog ograničenog prostora i uvjeta rada, licencirano na maksimalno 20 korisnika u poludnevnom boravku, no kada su u pitanju druge projektne aktivnosti, tada je dostupno i za širi krug korisnika.