Osijek, 19. 12. 2024, Trg A. Starčevića, dijete, igra, tramvaj, dječja igra, tramvaj - maketa, slobodnjak, slobodnjaci SNIMIO BRUNO JOBST
BRUNO JOBST
21.12.2024., 09:24
ISTRAŽIVANJE SVJETSKE BANKE

Čimbenici koji utječu na poslovnu klimu: Za prijenos su vlasništva u Osijeku dovoljna samo četiri dana, u Splitu to traje čak 53

Osijek najbrži među gradovima u spajanju na električnu i vodovodnu mrežu

Vrlo zanimljivo i korisno istraživanje Svjetske banke Subnational Business Ready in the EU, koje je financirala Europska komisija, a čije je rezultate prošlog tjedna u Osijeku prezentirao Julien Vilquin, stariji specijalist razvoja privatnog sektora i voditelj projekta Svjetske banke za Hrvatsku, pokazalo je kako je Osijek najbrži grad u Hrvatskoj u prijenosu vlasništva te u spajanju na električnu i vodovodnu mrežu, u usporedbi sa Zagrebom, Rijekom, Splitom i Varaždinom.

Utjecaj na poslovnu klimu

Subnational B-READY u Europskoj uniji projekt je koji vodi Svjetska banka u partnerstvu s Glavnom upravom Europske komisije za regionalnu i urbanu politiku s ciljem procjene i poboljšanja poslovnog okruženja u različitim regijama unutar EU-a. Ove godine projekt obuhvaća 40 gradova u šest država članica EU-a: Bugarskoj, Hrvatskoj, Mađarskoj, Portugalu, Rumunjskoj i Slovačkoj, pri čemu obuhvaća 36 europskih regija. Ova faza dopunjuje prethodne Subnational studije Svjetske banke, provedene u tim zemljama između 2017. i 2022.

Istraživanje je usredotočeno na niz tema, uključujući pokretanje poslovanja, mjesto poslovanja, komunalne usluge, rješavanje sporova i insolventnost poduzeća. Subnational projekt osigurava sveobuhvatnu procjenu čimbenika koji utječu na poslovnu klimu. Olakšavanje pokretanja poslovanja ključno je za otvaranje radnih mjesta i gospodarski rast, uz jednostavne procese registracije i transparentnost, koja štiti poslovni integritet. Osigurana vlasnička prava i učinkovito upravljanje zemljištem promiču ulaganja i tržišnu učinkovitost, a pouzdani okolišni okvir za gradnju štiti javnost i osigurava održivost. Pouzdane komunalne usluge, osobito električna energija i vodne usluge, od ključne su važnosti za poslovanje i profitabilnost. Učinkovito rješavanje sporova i snažni pravosudni sustavi potiču ulaganja pružanjem pravodobnih i troškovno učinkovitih procesa. Naposljetku, pouzdani okviri za insolventnost poduzeća ključni su za gospodarsku stabilnost, otpornost i očuvanje radnih mjesta. Razumijevanje i optimizacija tih područja ključni su za stvaranje okruženja pogodnog za održivo i uključivo poslovanje. Ova je studija više od pukih izvješća, ona je vodič k pametnijim, učinkovitijim politikama, koje osnažuju društva i potiču snažan gospodarski rast.

Zaključci istraživanja pokazali su da svaki hrvatski grad ima prostora za poboljšanje u većini ocijenjenih tema. Primjerice, Varaždin ostvaruje vrhunski uspjeh u temi Mjesto poslovanja, ali zaostaje za drugim gradovima u Rješavanju sporova. Split je dobio višu ocjenu za Insolventnost poduzeća, no niži je uspjeh ostvario u temi Mjesto poslovanja. U okviru teme Pokretanje poslovanja, osnivanje društva provodi se s jednakom učinkovitošću u svim ocijenjenim gradovima. Osim toga, svi su gradovi postigli ocjenu operativne učinkovitosti 99,5 od mogućih 100 bodova. Osnivanje je društva brzo i jeftino.

Varaždin ima najveću razliku između svoje najbolje (Pokretanje poslovanja) i najgore (Rješavanje sporova) ocjene za te teme. Podatci dobiveni u Enterprise Surveys pokazuju da više rukovodstvo društava vidi sudove kao važnu prepreku poslovanju u Varaždinu više nego u drugim ocijenjenim gradovima.

Proces ishođenja dozvole za gradnju najučinkovitiji je u Varaždinu, gdje traje četiri mjeseca, zbog učinkovitosti u izdavanju potrebnih dozvola lokalne samouprave. Nasuprot tome, proces je najsporiji u Splitu, gdje traje gotovo godinu dana.

Na nacionalnoj razini, 8 posto hrvatskih društava prijavilo je pristup zemljištu kao prepreku - što je znatno niže nego u nekim usporedivim zemljama, poput Slovačke, Rumunjske i Portugala. Najniži postotak u Hrvatskoj zabilježen je u Zagrebu (4 posto).

Primjerice, vrijeme potrebno za proces priključenja električne energije varira. Razlike proizlaze prvenstveno iz potrebnog razdoblja čekanja za dobivanje dozvole za iskop od lokalne samouprave i iz završetka vanjskih radova. Dobivanje novog priključka najbrže je u Osijeku (83 dana), a najsporije u Splitu (99 dana).

U području komunalnih usluga ocjena Zagreba znatno je niža od ostalih gradova, uglavnom zato što proces priključenja vode traje duže - 95 dana u Zagrebu, u usporedbi s 31 danom u Osijeku i 37 dana u Rijeci.

Općenito, Stup III, koji ocjenjuje operativnu učinkovitost regulatornog okvira, uzrok je većine varijacija među gradovima, posebno u temi Insolventnost poduzeća.

U prijenosu prava vlasništva glavni čimbenik koji razlikuje pet ocijenjenih gradova je vrijeme potrebno lokalnim zemljišnoknjižnim odjelima za donošenje odluke o zahtjevu javnog bilježnika za prijenos prava vlasništva s osnove kupoprodajnog ugovora. Većina gradova poštuje zakonski rok od 15 dana, no u Osijeku su za to potrebna samo četiri dana, a u Splitu isti postupak traje čak 53 dana. Razlika u učinkovitosti i brzini povezana je s napretkom u povezivanju baza podataka zemljišnih knjiga i katastra. Dok je Osijek taj proces završio, Split zaostaje za svim ostalim gradovima.

Također postoji razlika u online dostupnosti ključnih pokazatelja uspješnosti za praćenje okolišne održivosti opskrbe električnom energijom. Postoji interoperabilnost usluga na razini pojedine komunalne usluge te elektronički sustav za podnošenje zahtjeva i plaćanje.

Međutim, online zahtjeve nije moguće pratiti. Trajanje ishođenja dozvola za iskop i dovršetak vanjskih radova znatno utječe na razlike potrebnog vremena među gradovima, sežući od 30 dana u Osijeku, Rijeci i Varaždinu do 45 dana u Splitu i Zagrebu. Osijek se ističe kao najbrži u dobivanju priključenja na mrežu, koje traje samo 83 dana.

Ukupna naknada za priključenje na vodovodnu mrežu u Hrvatskoj varira, od 1595 eura do 3500 eura, ovisno o lokaciji. Ti troškovi obuhvaćaju sve nastale troškove korisnika tijekom procesa priključenja, uključujući naknade za podnošenje zahtjeva i troškove ishođenja dozvola za iskop, pri čemu se većina pripisuje građevinskim i vodovodnim radovima. Medu gradovima Osijek nudi najpovoljniju opciju za priključenja, po cijeni od 1595 eura. Nakon Osijeka, u Zagrebu ona iznosi 2598 eura, a u Rijeci 2833 eura. Varaždin je drugi po visini cijene, koja iznosi 3000 eura, a Split je na vrhu liste najskupljih gradova s 3500 eura.

Prema podatcima Enterprise Surveys Svjetske banke, prekidi internetske veze utječu na niz društava, s varijacijama od 11 do 21, ovisno o lokaciji. Jadranska Hrvatska ima najnižu stopu prekida, 11 posto, a Panonska Hrvatska prijavljuje najvišu stopu, 21 posto.

Učinkovitost sudova

Automatizacija sudova, osposobljavanje i specijalizacija ključni su pokretači povećanja operativne učinkovitosti postupaka vezanih uz Insolventnost poduzeća. Sudovi u kojima su ispitanici primijetili ograničeni pristup internetskoj vezi ili nedostatak informatičke opreme općenito su ti kojima je potrebno više vremena za dovršetak predmeta.

Gradovi poput Splita izvrsni su i u vremenu potrebnom za rješavanje postupaka stečaja i predstečaja, a Zagreb ima bolji rezultat u predstečajnim nego u stečajnim postupcima zahvaljujući većoj stručnoj specijalizaciji lokalnih sudaca u pravnim i ekonomskim pitanjima. Zagreb zaostaje u operativnoj učinkovitosti suda, uglavnom zbog vremena koje je potrebno za prolazak kroz postupak stečaja: 40 mjeseci, što je četiri mjeseca sporije od Rijeke, drugog najsporijeg grada.

Trajanje i troškovi parničnog postupka razlikuju se medu hrvatskim gradovima. Na primjer, veći gradovi s većom opterećenosti predmetima, kao što je Zagreb, suočavaju se s dužim trajanjem parničnog postupka u prvom stupnju, 24 mjeseca, a manjim je gradovima s manjom opterećenosti predmetima, poput Osijeka, potrebno 15 mjeseci.

Trajanje prvostupanjskih trgovačkih postupaka u Hrvatskoj varira ovisno o gradu zbog različite opterećenosti predmetima i zaostatka u rješavanju predmeta. Tako su Zagrebu potrebna 24 mjeseca, a Varaždinu i Osijeku potrebno je 18 odnosno 15 mjeseci. Velika su kašnjenja uočena u pojedinačnim postupovnim koracima u parničnim postupcima, pri čemu je za dostavu tužbe tuženiku potrebno od 30 dana u Osijeku i Varaždinu do 83 dana u Zagrebu, a vremenski razmak između sudskih ročišta je četiri mjeseca u Zagrebu, ali samo dva mjeseca u Osijeku.

Stečajni je postupak najskuplji u Osijeku, te iznosi 3,3 posto vrijednosti insolventnog društva, a troškovi predstečajnog postupka najviši su u Rijeci - iznose 10 posto.