Osječka udruga "DKolektiv" 20 godina promiče volonterstvo i uključivost
Osječka organizacija civilnog društva "DKolektiv" iduće godine obilježit će 20 godina djelovanja tijekom kojih je dala veliki doprinos u stvaranju javnih politika za razvoj volonterstva u Hrvatskoj a za svoj projekt društvene inkluzije dobila je i Europsku nagradu za socijalne usluge.
Riječ je projektu "Društveni atelje", za koji su nagrađeni i nagradom "SozialMarie" za društvene inovacije u 2023. godini, jer projekt stavlja naglasak na rad s osobama i skupinama suočenima s ranjivošću i marginalizacijom.
Sve njih udruga nastoji okupiti u društvenom centru u središtu Osijeka, u kojem organiziraju različite radionice, društveno angažirane izložbe, stručne skupove, volonterske akcije. Prostor ustupaju brojnim organizacijama i inicijativama, pa je u njemu svoje programe imalo više od 80 drugih organizacija, sa godišnje više od dvije tisuće posjeta.
DKolektiv, među ostalim, radi na osnaživanju ranjivih skupina, uključujući integraciju izbjeglica i migranata, jačanje ženskog liderstva u civilnom društvu i osnaživanje žena u lokalnim zajednicama a provode i međunarodni projekt revitalizacije ruralnih zajednica. Ubuduće će im fokus biti i na jačanju digitalne pismenosti i promocije STEM znanstvenih područja među djecom i mladima te na osnaživanju mladih u ruralnim područjima.
U sklopu projekta "Društveni atelje" za koji smo primili nagrade, posebno se istaknuo "Ukrainian Social Club", u kojem smo kroz susrete s izbjeglim osobama iz Ukrajine zajednički promišljali njihov položaj u našem društvu, povezivali ih s lokalnim stanovništvom i pronalazili načine za direktno rješavanje problema ili osmišljavanje dugoročnih aktivnosti, ističe izvršna urednica udruge Lejla Šehić-Relić.
Među brojnim aktivnostima u sklopu toga projekta, osmišljen je i "Digitalni kutak", mjesto na kojem volonteri pomažu starijim osobama u snalaženju s tehnologijom poput mobitela i računala, u suradnji s nastavnicima se provodi "Forum nastavnika", kao platforma za razmjenu ideja i praksi te suradnju s organizacijama civilnog društva.
Priča o "DKolektivu" počinje 2005. godine, kada je osnovan Volonterski centar Osijek, koji je imao ključnu ulogu u promociji volontiranja te povezivanju više od 3500 građana s preko 200 neprofitnih organizacija. Iz njegovog umrežavanja sa sličnim organizacijama iz Zagreba, Rijeke i Splita, nastao je Hrvatski centar za razvoj volonterstva (HCRV), koji okuplja više od 30 regionalnih i lokalnih volonterskih centara.
Na temelju postignuća Centra stvorena je ideja o mogućnostima šireg djelovanja, pa je 2020. godine organizacija dobila novi identitet i ime "DKolektiv", ali s istom vizijom stvaranja otvorenog, uključivog i solidarnog društva.
Iako se volonterstvo sve više prepoznaje kao ključni alat za jačanje društvene kohezije u "DKolektivu" upozoravaju kako u toj vrsti društvenog angažmana i dalje postoje značajni izazovi, posebno u područjima s manje resursa ili u zajednicama koje su teže pogođene krizama.
U Osječko-baranjskoj županiji i gradu Osijeku također se primjećuje stagnaciju broja volontera i volonterskih organizacija, što ukazuje na potrebu za dodatnim poticanjem volonterskog angažmana, snažnijom podrškom lokalnih vlasti te razvojem inovativnih volonterskih programa, koji će privući različite demografske skupine. pojašnjava Šehić-Relić.
DKolektiv svake godine dodjeljuje godišnje volonterske nagrade pojedincima i organizacijama koje promiču volonterstvo, pa je u proteklih 19. godina dodijeljeno 158 nagrada.
Smatramo da je ključ u snažnijem uključivanju građana, a naš cilj je inspirirati ljude da shvate kako svatko može igrati aktivnu ulogu u stvarima koje su mu važne, poručuje Šehić-Relić.