Srednjoškolci se uvjerili da je znanost i zabavna
Nizom su radionica osmi put zaredom prikazali prednosti studiranja na PTFOS-u
Dora Lipovac kao srednjoškolka je sudjelovala u prvoj Noći znanosti na Prehrambeno-tehnološkom fakultetu, a danas, osam godina poslije, ondje završava studij. Hoće li među učenicima koji su u četvrtak u večernjim satima pohodili laboratorije PTFOS-a biti njezinih sljedbenika? Nadaju se tome na ovom fakultetu, na kojemu, svake godine u ovo vrijeme, nastoje približiti znanost svojim mladim sugrađanima. Odaziv na koji su naišli pokazuje da to čine na pravi način.
Zimski čokoladni raj, Tajne ljepote uz Bake Mrazice, Meat The Beer, Senzorski analitičar... samo su neke od radionica koje su zainteresiranima približile svijet znanosti i kemije. Bilo je tu putovanja od zrna kakaovca do čokolade, ulaska u svijet prirodne kozmetike te poduke o tome kako upariti roštilj-kobasice i pivo...
- Prehrambeno-tehnološki fakultet nastavlja tradiciju i već osmi put organizira Noć znanosti. Radionice su pune učenika srednjih škola koji su nam ciljana skupina, ali ovom prigodom i široj javnosti želimo približiti znanost. Ovo je ujedno prigoda da naši studenti i nastavnici pokažu istraživanja na kojima rade, ali na popularan način. Želimo tako biti još vidljiviji i nadamo se kako ćemo doći do srca još nekih srednjoškolaca koji će upisati naš fakultet kao svoj izbor - rekla je Stela Jokić, prodekanica za promidžbu i suradnju s gospodarstvom, koja je okupljene novinare provela kroz Noć znanosti.
Prvo smo zavirili u radionicu molekularne gastronomije koja je pokazala što se to događa s hranom kada se kuha.
- Na fakultetu se bavimo proizvodima prehrambene industrije, time i kako iskoristi ono što se nekad smatralo otpadom. Primjerice, načinili smo matični sok od haskapa /sibirske borovnice, od soka smo napravili vino, od njega potom ocat, od kojega smo naposljetku napravili kavijar. Dio koji je pri proizvodnji soka zaostao nakon prešanja bobica osušili smo i samljeli te iskoristili kao brašno, od kojega smo napravili kolačiće začinjene čokoladom. Dakle, sve je iskorišteno i u ovom ciklusu nema otpada - pokazat će prof. Natalija Velić.
Na idućoj radionici nailazimo na učenike sedmog razreda OŠ Retfala. Nika nam kaže kako joj je na fakultetu zabavno, naučila je kako se od jabuka pravi punč. Katica je opčinjena cijelim spektrom mirisa i okusa. Obje su u pratnji nastavnice kemije Ivane Glaček, koja ne skiva kako i nastavnici ovdje dobiju pokoju ideju za vježbe koje se mogu realizirati u školskoj nastavi.
Studentica Dora s početka našeg teksta studira procesno inženjerstvo i priznanje kako je svojevremeni posjet Noći znanosti bio presudan za izbor fakulteta.
- Dođite i pogledajte što radimo, kako studiramo, što se može naučiti, jer, vjerujte mi, zabavno je. No da ne pomislite kako je ovo samo igra, treba doći s predznanjem i prionuti učenju - savjetuje Dora.
U nastavku na fakultetskom nas hodniku dočekuje docentica Blanka Bilć Rajs, koja sa svojim timom nastoji podučiti srednjoškolce o senzorskoj analizi hrane i za što je ona važna u kvaliteti prehrambenih proizvoda.
- Osmisli smo tzv. senzorski kotač. U mjesecu smo u kojemu na našem fakultetu poklanjamo pozornost pčelinjim proizvodima, tako da su srednjoškolci dobili različite arome kako bi prepoznali na što ih asociraju, mogu li ih prepoznati u medu i povezati ih s našim kotačem - pojašnjava docentica.
Zanimljivo je bilo i na radionici u kojoj je pokazan proces proizvodnje piva, a bilo je prilike i za kušanje roštilj-kobasica, u funkciji eksperimenta, dakako...
- Svim je ovim radionicama cilj pokazati kako se nakon završetka našeg fakulteta, uz daljnji nastavak i izgradnju znanstvene karijere, pruža i niz mogućnosti u kreiranju karijere bazirane na ovdje stečenim znanjima - zaključila je našu “turneju” prodekanica Jokić.