Osijek, 13. 12. 2024, Županijska 4, Velika vijećnica, Mladi u fokusu, Josip Miletić; Miranda Glavaš Kul SNIMIO BRUNO JOBST
BRUNO JOBST
13.12.2024., 18:55
MLADI U FOKUSU DRUŠTVENOG RAZVOJA

Projektom žele potaknuti mlade ljude da ostanu, za provedbu 100.000 eura

Završna konferencija projekta Mladi u fokusu društvenog razvoja, na kojem se radilo od početka ove godine, a čiji je dugoročni cilj poticanje aktivnog uključivanja mladih u donošenje odluka, stvaranje boljih uvjeta za njihov razvoj i u konačnici ostanak u Osječko-baranjskoj županiji, održana je jučer u županijskoj vijećnici.

Na razvijanju programa radila je Osječko-baranjska županija u suradnji s udrugom DKolektiv - organizacijom za društveni razvoj i PRONI Centrom za socijalno podučavanje. Program je podijeljen na pet tematskih cjelina: zdravlje, obrazovanje, demografija, aktivni u zajednici te zapošljavanje, rad i razvoj karijere. Postoje i dvije horizontalne teme - inkluzija i mladi u ruralnim područjima. Za njegovu je provedbu u 2025. predviđeno 100.000 eura.

Nikica Torbica iz DKolektiva, nositelja projekta, istaknuo je kako se ta organizacija već godinama bavi mladima, pa su objeručke prihvatili poziv da sudjeluju. Napisali su projekt koji je odlično ocijenjen, a jedan je od samo dva odobrena u Hrvatskoj.

Osijek, 13. 12. 2024, Županijska 4, Velika vijećnica, Mladi u fokusu, Marija Mrkić; Nikica Torbica SNIMIO BRUNO JOBST

Marija Mrkić i Nikica Torbica

BRUNO JOBST

Marija Mrkić iz Društva Crvenog križa OBŽ-a, koji je također sudjelovala u izradi programa, ujedno je i mlada osoba, pa je podijelila ono što smatra ključnim razlogom odlaska mladih. "Nemogućnost nalaska posla i aktivnosti koje su nam zanimljive. Imamo ideje o boljem životu negdje dalje", rekla je.

Pročelnica županijskog Upravnog odjela za obrazovanje i mlade Miranda Glavaš-Kul istaknula je kako žele da mladi ostanu i upravo im zato daju na vidljivosti i važnosti. Neki od ciljeva programa jačanje je mentalnog zdravlja, povećanje broja mladih u obrazovanju za deficitarna zanimanja, jačanje sustavne podrške mladim roditeljima, omogućavanje priuštivog stanovanja, povećanje zapošljivosti te osnaživanje mladih za društveno i političko sudjelovanje u zajednici. Program traje do 2028. 

Nezaposlenost i problemi mentalnog zdravlja najviše muče mlade osobe

Kako bi pobliže znali koje su potrebe mladih, nositelji programa proveli su upitnik, u kojem je sudjelovalo 1868 mladih osoba. Rezultati su pokazali da studente, primjerice, najviše muče nezaposlenost, problemi mentalnog zdravlja i ovisnost o alkoholu, drogama i duhanu. Mlade osobe kao problem također ističu nezaposlenost, a uz to i problem stanovanja te nizak životni standard i nedostatak interesa za društvena zbivanja. Učenici srednjih škola ističu ovisnost o alkoholu, drogama i duhanu, ali i o kockanju i klađenju.