Knjižnica se za trajanja radova neće zatvarati
U prizemlju će se raditi na saniranju kapilarne vlage, konačno će se urediti i potkrovlje
S prvim će radnim danom iduće godine i fizički početi realizacija projekta "Energetska obnova zgrade Gradske i sveučilišne knjižnice Osijek", kojom će se u zgradi staroj 118 godina prvenstveno nastojati ostvariti ušteda na primarnoj energiji, dakle onoj potrebnoj za grijanje, hlađenje i ventilaciju te rasvjetu, od 82 posto. Radovi bi se trebali završiti do kraja 2025. godine.
U petak su o tome medije, ali i djelatnike izvijestili Dubravka Pađen Farkaš, ravnateljica GISKO-a, i Drago Šubarić, prorektor za strategiju razvoja i financije Sveučilišta J. J. Strossmayera.
Kao što se zna, Gradska i sveučilišna knjižnica, smještana u uglovnici na početku Europske avenije, djeluje s dvojnom funkcijom - narodnom/gradskom i sveučilišnom/znanstvenom, ali i kao knjižnica polivalentnih sadržaja. O njoj se zato skrbe i Grad Osijek i Sveučilište.
Pađen Farkaš izvijestila je kako će se obnova realizirati novcem iz E projekta "EU Next Generation" na temelju Nacionalnog plana oporavka i otpornosti. Početkom godine Nina Obuljen Koržinek, ministrica kulture, potpisala je odluku od dodjeli nepovratnih sredstava, u lipnju je započet proces javne nabave, a posljedično je s natjecateljem tvrtkom Iver, koja je iskazala ekonomski najpovoljniju cijenu, u listopadu potpisan ugovor.
- Vrijednost nepovratnog iznosa za obnovu je 1,2 milijuna eura, a dio sredstava osigurat će i osnivač. Krenut će se od prizemlja, to jest od sanacije kapilarne vlage, slijedii zamjena elektroinstalacija, postavljanje nove rasvjete, a predviđena je i zamjena sadašnjeg sustava grijanja/hlađenja dizalicama topline. Naposljetku, obnovit će se i potkrovlje, čija obnova nikad u cijelosti nije dovršena. Ondje će se obaviti izolacija kosih zidova, ugradnja novih prozora, izolacija tavanskog poda. Krajni je cilj dobiti energetski obnovljenu zgradu od oko 3000 kvadrata - rekao je Šubarić.
Zanimljivo, GISKO će cijelo vrijeme biti otvoren za članstvo.
- Svi će djelatnici pritom uložiti dodatan angažman kako bi sve funkcioniralo maksimalno dobro, iako očekujemo da će biti problema, jer imamo oko pola milijuna knjiga u ovoj zgradi - kaže ravnateljica te otkriva kako se stoga razmišlja i o dodatnim mjerama, primjerice da se korisnicima omogući posudba većeg broja knjiga, kao i to da se korisnike što više orijentira na ogranke.