Centar Orlovnjak zbrinjavat će otpad iz dviju županija
Centrom će upravljati tvrtka EKOS * Projekt se procjenjuje na 110 mil. eura
Za nedavnog posjeta Osijeku Andrej Plenković, predsjednik Vlade RH, najavio je nove projekte koji će se u našem gradu realizirati uz podršku EU fondova i nacionalnog proračuna. Uz gradnju novog KBC-a, jedan od njih je i realizicija Regionalnog centra za gospodarenje otpadom Orlovnjak. Ondje će, naime, zbrinjavati osječki otpad.
Osnovan EKOS d.o.o.
U skladu s time, prošlog je mjeseca u Ministarstvu zaštite okoliša i zelene tranzicije u Zagrebu održana dodjela ugovora o sufinanciranju izrade preostale studijsko-projektne dokumentacije, ukupno vrijedne 788 tisuća eura, za regionalne centre za gospodarenje otpadom Orlovnjak i Šagulje.
Šagulje, pokraj Nove Gradiške, budući su centar za gospodarenje otpadom za tri županije: Brodsko-posavsku, Požeško-slavonsku i Sisačko-moslavačku. Na Orlovnjaku će se pak gospodariti otpadom Osječko-baranjske i Vukovarsko-srijemske županije.
U tu su svrhu, kao što je već poznato, dvije županije osnovale EKOS, društvo koje će upravljati tim centrom.
- Tvrtki EKOS Fond za zaštitu okoliša dodijelio je nepovratne 543 tisuće za završetak studijsko-projektne dokumentacije za izgradnju Regionalnog centra za gospodarenje otpadom Orlovnjak. Osim samog Centra za gospodarenje otpadom gradit će se i šest pretovarnih stanica, na području su naše županije to Našice, Đakovo, Belišće i Beli Manastir, a na području Vukovarsko-srijemske županije Stari Jankovci i Županja - objašnjava Mato Lukić, obnašatelj dužnosti župana, koji je dodjeli ugovora nazočio u društvu Branimira Pašića, predsjednika Uprave EKOS-a.
S Pašićem smo detaljnije razgovarali o ovoj temi, koja, nažalost, ne krivnjom lokalnih čimbenika, čeka epilog već gotovo dva desetljeća. No stvari su se počele kretati u smjeru finalizacije.
- Dobivena ćemo financijska sredstva iskoristiti za završetak studijsko-projektne dokumentacije. Riječ je o tome da je ovaj projekt iz EU financijskog razdoblja 2014. - 2020. prešao u novo razdoblje, 2021. - 2027., i dio će sredstava biti iskorišten za prilagodbu dokumentacije upravo za taj prelazak. No promjene u projektu su i u tehnološkom smislu, na način da tokovi ulaska otpada u sam Centar dobivaju i tržišnu kategoriju. Odnosno, osim mješanog komunalnog otpada, koji je u prvom planu trebao ući na obradu u RCGO (u skladu sa EU 14/20), na obradu će doći i dodatni tokovi otpada, a to su glomazni otpad, odvojeno skupljeni suhi reciklati (papir, karton i plastika) i odvojeno skupljeni biootpad. Nakon što se izgradi RCGO, neće biti moguće odlaganje otpada na odlagalište bez obrade - kaže uvodno naš sugovornik.
Pojašnjava kako je na primjeru Centra Orlovnjak tehnologija, umjesto prijašnje mehaničko-biološke obrade, sada definirana prema tzv. modelu RRF, odnosno postrojenju za oporabu i reciklažu.
- Primjerice, u Centar će ulaziti odvojeno skupljeni papir/karton i plastika, izdvojit će se frakcija koja se može plasirati na tržište, a ostatak će proći obradu u Centru. Kada u Centar uđe miješani komunalni otpad, on će prvo proći proces razdvajanja biološke komponente i proces mehaničke obrade. Krupna frakcija biootpada, zajedno s mehanički predobrađenim glomaznim otpadom i ostatkom iz materijalne oporabe, sirovina je za proizvodnju goriva iz otpada.
Što se tiče obrade biološkog otpada, u RRF postrojenju odvojeno će se voditi proces obrade biološkog dijela miješanog komunalnog otpada i odvojeno skupljenog biootpada. Tehnologija obrade bit će ista. Biološka se razgradnja obavlja u betonskim tunelima u kontroliranim uvjetima. Prilikom biološke razgradnje nastaje bioplin te se nakon pripreme uvodi u kogeneracijsko postrojenje radi proizvodnje električne energije i topline za operativni rad Centra. Nakon biološke obrade organskih frakcija nastaje kompost (iz obrade odvojeno skupljenog biootpada) i stabilat (iz obrade biološkog dijela miješanog komunalnog otpada), koji služi kao prekrivka na odlagalištu - pojašnjava Pašić.
Pretovarne stanice
Koliko smo udaljeni od toga? Javni poziv za izgradnju pretovarnih stanica otvoren je prije nekoliko tjedana, a tvrtka EKOS prihvatljiv je prijavitelj, tako da se očekuju sredstva EU-a bar za tri stanice. One bi u izgradnju mogle u prvoj polovini iduće godine.
- U planu je poziva u prvom kvartalu 2025. godine za EU sufinanciranje i izgradnja RCGO-a Orlovnjak. Tom bi prijavom društvo EKOS d.o.o. zatvorilo konstrukciju financiranja izgradnje RCGO-a Orlovnjak u obuhvatu projekta, što znači da možemo očekivati javnu nabavu sredinom iduće godine. No javna je nabava za izgradnju RCGO-a Orlovnjak dosta složena, s obzirom na to da se ugovara i isporuka tehnologije obrade i ovisi o nizu parametara, pa je zato nezahvalno govoriti o rokovima - zaključuje Pašić.
Projekt se procjenjuje na 110 milijuna eura, a osnivači i Uprava EKOS-a imaju zadaću ostvariti maksimalni intenzitet potpore iz EU fondova i iz državnog proračuna.