KBC Osijek: Veliki iskoraci u rekonstrukcijskoj kirurgiji glave i vrata
Na Zavodu za maksilofacijalnu i oralnu kirurgiju Kliničkog bolničkog centra Osijek u posljednjih su godinu dana učinjene četiri uspješne mikrovaskularne rekonstrukcije nosa nakon potpunog gubitka nosa, kao posljedice resekcije tumorske bolesti. Osim toga, u studenome je učinjena i prva simultana rekonstrukcija defekta gornje čeljusti i nosa, s dva mikrovaskularna režnja u istom aktu, s uspješnim ishodom, koja je prva takva poznata u Hrvatskoj. Mikrovaskularna rekonstrukcija defekata glave i vrata uspješno je uvedena na Zavodu za maksilofacijalnu i oralnu kirurgiju KBC-a Osijek s početkom 2006. godine, objavili su iz KBC-a Osijek.
Inače, takve se, višestadijske dugotrajne, operacije rutinski provode posljednjh 18 godina, a u posljednje vrijeme ti rekonstruktivni zahvati postaju sve sofisticiraniji i složeniji uz preoperativno 3D kompjutersko planiranje te multidisciplinarnu suradnju različitih dijagnostičkih i operativnih struka.
“Konkretno, velik je iskorak napravljen suradnjom s Kliničkim zavodom za dijagnostičku i intervencijsku radiologiju, čiji stručnjaci uvelike pomažu u izradi 3D printanih modela iz slikovnih dijagnostičkih metoda i, osim toga, lociraju krvne žile na kojima se baziraju mikrovaskularni režnjevi, s pomoću slikovnih metoda color dopplera i CT angiografija. Za rekonstrukciju nakon gubitka cijelog nosa potrebno je nekoliko tkivnih režnjeva, a posebice tankih vaskulariziranih koštanih presadaka, s palčane kosti, bez kojih se ne bi mogla napraviti adekvatna rekonstrukcija. U te su postupke uveliko involvirani specijalisti Klinike za ortopediju i traumatologiju, koji nakon uzimanja koštanih presadaka stabiliziraju donorsku regiju okrajina. Također je iznimno važan intraoperativni i postoperativni invazivni monitoring bolesnika, tijekom anestezijskog postupka i postoperativne skrbi, koju provode specijalisti anesteziolozi s Klinike za anesteziologiju i reanimatologiju. Bez suradnje svih navedenih struka adekvatni klinički rezultat rekonstrukcije ne bi bio zadovoljavajući i moguć", naglašavaju u osječkoj bolnici.
U posljednjoj su rekonstrukciji defekta gornje čeljusti i nosa s mikrovaskularnim režnjem fibule i radijusa, u planiranju i liječenju, aktivno sudjelovali radiolozi dr. sc. Vjekoslav Kopačin i dr. Siniša Pešić, traumatolog dr. Josip Kocur, anesteziolog dr. Josip Jelušić, specijalisti maksilofacijalne kirurgije dr. Zubčić i dr. Luka Tabak te specijalizantice maksilofacijalne kirurgije dr. Ana Kvolik Pavić i dr. Ivona Prološčić, kao i operacijske sestre Sanja Loinjak, Andrea Hanžek i Verica Jajetić.