Na EFOS-u otvoreno 6. Milenijsko natjecanje iz kreativne industrije
Na osječkom Ekonomskom fakultetu (EFOS) u četvrtak je otvoreno sada već tradicionalno Milenijsko natjecanje iz kreativne industrije za osnovnoškolce, srednjoškolce i studente, koji se natječu u izradi različitih rješenja koja su povezana s kreativnom industrijom.
Tijekom tri dana ova će visokoškolska ustanova ugostit više od 400 međunarodnih sudionika šestog izdanja ovog natjecanja, u kojem sudjeluje 110 natjecateljskih ekipa koje dolaze iz svih krajeva Hrvatske, ali i Italije, BiH, Poljske, Slovačke i Indije.
"Drago mi je da na ovaj načim možemo promovirati kreativnu industriju i potaknuti učenike na razmišljanje o kreativnoj industriji te ponude neka rješenja koja u konačnici mogu postati i upotrebljivi proizvodi", rekao je dekan EFOS-a prof. dr. sc. Boris Crnković.
Josipa Forjan, voditeljica natjecanja, otkrila nam je kako su kroz čitavu godinu pozivali učenike osnovnih i srednjih škola te studente, da predlože svoja idejna rješenja kojima žele nadahnjivati nove proizvode, projekte i usluge, a sve to kroz sektor kreativne industrije.
"Bile su im ponuđene četiri teme: Glagoljica, Mitologija, Put svile i Vodik, a Glagoljica je i ove godine bila tema koju je odabrao najveći broj sudionika natjecanja", rekla je Forjan.
O pristiglim rješenjima govorila je i Marijana Češi iz Agencije za odgoj i obrazovanje kojoj je povjerena uloga članice prosudbenog povjerenstva koje će u petak odabrati najbolja rješenja.
"Sretna sam što su me domaćini pozvali na 6. Milenijsko natjecanje kao članicu prosudbenog povjerenstva. Danas smo pogledali preko 30 radova koji su raznovrsni, inovativni i zaokruženi, zaista smo uživali", rekla je Marijana Češi.
Organizatori Milenijskog natjecanja su Ekonomski fakultet u Osijeku i Andizet - Institut za znanstvena i umjetnička istraživanja u kreativnoj industriji, a cilj mu je potaknuti razvoj kreativnosti, kritičkog promišljanja, digitalnih vještina, čitalačke pismenosti i inovativnosti kod djece i mladih pri izradi idejnih rješenja povezanih sa sektorima kreativne industrije. Natjecanje je organizirano u tri kategorije ovisno o dobi natjecatelja te je namijenjeno osnovnoškolskom, srednjoškolskom i visokoškolskom uzrastu, a službeni jezici natjecanja su hrvatski i engleski jezik.
Nama je za oko zapeo rad učenica OŠ Franje Krežme Nine Dasović, Ive Radovančević i Dunje Molnar koje su bile u pratnji učiteljice Margarete Zdelar koja im je bila velika podrška.
"Napravile smo drvenu interaktivnu knjigu tj. lapbook. To je knjiga s mnogim pretincima u kojima se nalaze pojašnjenja i zanimljivosti o mitološkim bićima, a zove se Mitološka bića - bezvremenska priča. U njoj smo odlučile obraditi mnoga mitološka bića iz slavenske mitologije koja se nalaze u bajkama Ivane Brlić Mažuranić, poput Morskog Kralja, Stribora, morskih djevica i sl.", otkrila nam je učenica Nina Dasović.
Spomenimo i kako je prvi dan Milenijskog natjecanja zaključen promocijom romana Ahorion autorice prof. dr. sc. Jasne Horvat.